Taczka platformowa, wózek platformowy

Inspiracje i rady jak ułatwić sobie pracę

Chcesz ułatwić sobie pracę?

Przeczytaj nasze rady

Taczka platformowa

Wózki transportowe pełnią ważną rolę w transporcie wewnętrznym w firmach. Istnieją wózki do przewozu palet, wózki do przewozu beczek i butli, wózki gastronomiczne czy wózki narzędziowe i wiele innych, w tym wózki platformowe. Taczka platformowa to ręczny wózek, dostępny w różnych wymiarach platformy roboczej, średnicy kół oraz burcie. Wózek platformowy jednoburtowy ma konstrukcję przystosowaną do potrzeb przewozowych magazynów, sklepów, restauracji czy zakładów produkcyjnych. Dzięki swojej konstrukcji i trwałym materiałom korpusu sprawdza się w wymagających środowiskach. Taki wózek to narzędzie przydatne w tych zakładach pracy, gdzie transportuje się pudełka, worki, skrzynie, bele materiałów, ale także drobne elementy. Ponadto taczka platformowa może być wykorzystywana do bezpiecznego transportu dużych i ciężkich ładunków. Jest niezastąpiona na placu budowy, w gospodarstwach rolnych i w warsztatach. Wózek transportowy wyposażony w platformę może się przydać także do użytku w domu, na przykład podczas prac w ogrodzie czy podczas remontu. Taczka platformowa jest solidnie zbudowana i łatwa do manewrowania. Jej konstrukcja zapewnia stabilność ułożenia przewożonego ładunku, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Na rynku dostępne są wózki platformowe różnego typu, dlatego można wybrać model optymalnie dopasowany do potrzeb. Firma AJ Produkty oferuje wózki platformowe wykonane z trwałych i solidnych materiałów, co sprawia, że niełatwo ulegną awarii i uszkodzeniu.

Wózek platformowy - budowa

Wózek platformowy jednoburtowy to wszechstronny sprzęt do wygodnego transportu dużych i ciężkich ładunków oraz ładunków o niestandardowych gabarytach. Jego podstawowym zadaniem jest transportowanie na bliskie odległości wszelkich towarów, szczególnie tych które nie są przechowywane na paletach (towary niespaletyzowane). Do przewozu palet wykorzystywane są ręczne wózki paletowe, czyli paleciaki, które służą do podnoszenia, opuszczania i przewożenia ładunków na niewielkich odległościach.

Wózek transportowy z platformą wykonany jest ze stali, najczęściej lakierowanej proszkowo. Wózek ma mocne koła na łożyskach kulkowych, wyposażone w gumowe opony. Łożyska kulkowe są popularne, ponieważ ich prosta budowa i szeroka gama modeli i rozmiarów oraz dobre parametry techniczne sprawiają, że są niezawodne. Z tego powodu łożyska kulkowe są montowane w wielu urządzeniach. Mocne koła z dwiema stopkami posiadają szerokie i miękkie żłobione bieżniki. Miękkie żłobione bieżniki kół, wykonanych z elastycznej gumy odpornej na pęknięcia, doskonale sprawdzają się w zetknięciu z podłożem na różnych nawierzchniach. Gumowe opony nie zostawiają śladów i nie niszczą podłogi. Z kolei koła pneumatyczne (pompowane) tłumią drgania podczas jazdy i ułatwiają pokonywanie nierówności terenu, za to są przystosowane do mniejszych obciążeń niż koła z pełnej gumy i są bardziej narażone na przebicie. Generalnie duża powierzchnia styku kół z nawierzchnią sprawia, że wózek platformowy jednoburtowy nadaje się do nierównych podłoży, jest stabilny do prowadzenia, nawet załadowany towarami. Hamulec postojowy pozwala na zatrzymanie wózka w dowolnym miejscu w celu sprawnego załadunku i rozładunku. Uchwyty zostały zaprojektowane w sposób ergonomiczny, a pewny chwyt dyszla jest konieczny do bezpiecznego transportu. Platforma wykonana jest zwykle ze żłobionej, rowkowanej sklejki, która zapobiega przemieszczaniu się ładunku. Powierzchnia platformy jest wodoodporna. Wózek platformowy można dodatkowo wyposażyć w burty boczne i słupki narożne. Burty to idealne rozwiązanie podczas transportu skrzynek i mniejszych przedmiotów. Chronią i pozwalają utrzymać ładunek bezpiecznie na platformie. Słupki narożne polecane są do transportu dłużycy. Wózek wyposażony w burty zyskuje na funkcjonalności. Dzięki nim wzrasta bezpieczeństwo transportu towarów. Wózki z burtami dookoła, także w postaci siatki lub trwałej sklejki, pozwalają na jednorazowy przewóz większej ilości ładunku. Wózek transportowy osiatkowany będzie odpowiedni do przewozu drobnych elementów, ponieważ siatka zabezpieczy je przed przesuwaniem i wypadnięciem.

Taczka platformowa - jak kupić odpowiedni model?

Wybierając wózek platformowy powinniśmy wziąć pod uwagę specyfikę towaru, jaki będziemy przewozić - jego ciężar, kształt, inne charakterystyczne cechy. Ważna jest także specyfika terenu - wąskie korytarze, progi, ciasne przejścia. Jeśli takie miejsca będą znajdowały się na trasie pracy wózka, to wybierzmy zwrotny, kompaktowy model, którym bez problemu będzie można tam manewrować. W takich warunkach lepszy może okazać się kompaktowy model wózka z dwoma kołami. Model z dwoma kołami jest zwrotny, nadaje się do nierównych podłoży. Wózek platformowy na dwóch szerokich kołach od firmy AJ Produkty zapewnia doskonałą stabilność podczas załadunku i rozładunku. Platformę wykonano ze żłobionej sklejki. Można go dodatkowo wyposażyć w ramy na krótszych bokach. Pozwolą one utrzymać ładunek bezpiecznie w miejscu podczas transportu. Nadaje się do transportu dużych i ciężkich ładunków i do użytkowania w trudnych środowiskach, takich jak magazyny, zakłady produkcyjne, place budowy itp. Wózek posiada dwa mocne gumowe koła pneumatyczne na łożyskach kulkowych. Koła posiadają szerokie, miękkie, żłobione bieżniki. Duża powierzchnia styku z podłożem sprawia, że koła są delikatne dla podłogi i nie zostawiają śladów. Stopki stabilizują wózek podczas załadunku i rozładunku. Uchwyty zostały zaprojektowane w sposób ergonomiczny i zapewniają pewny chwyt podczas sterowania. Mimo dobrych cech użytkowych wózków platformowych, warto wiedzieć, że w wózkach poruszanych siłą ludzkich mięśni transportowany ładunek nie może przekroczyć ciężaru 450 kilogramów.

Jeżeli zachodzi potrzeba opuszczania i podnoszenia towaru na pożądaną wysokość, na przykład w celu wyładowania lub załadowania na środek transportu, to warto pomyśleć o zakupie wózka platformowego nożycowego. Kupując wózek platformowy należy pamiętać o wybraniu modelu o odpowiedniej nośności, aby jak najlepiej można było realizować zadania w miejscu pracy. Podsumowując - wózek platformowy to metalowa konstrukcja, solidne koła pełne lub pneumatyczne, które nie zostawiają śladów, spawana ergonomiczna poręcz, która umożliwia pewny chwyt i wykończona antypoślizgową powłoką platforma. Taki sprzęt jest solidny, wygodny do manewrowania i ma uniwersalne zastosowanie. Sprawdzi się w trudnych środowiskach pracy, takich jak place budowy czy zakłady produkcyjne. Niezwykle trwały wózek platformowy jest wykorzystywany w dużych zakładach produkcyjnych oraz w niewielkich firmach. Jego obsługa nie wymaga długiego szkolenia, a wózek ma stosunkowo szerokie zastosowanie, dzięki dobrze przemyślanym rozwiązaniom technologicznym. Można go dodatkowo wyposażyć w praktyczne akcesoria i dostosować do pracy z konkretnymi ładunkami. To ergonomiczny sprzęt, który warto zakupić, aby ułatwić i przyspieszyć pracę w magazynie, sklepie i fabryce.

Nie istnieją wózki uniwersalne dla potrzeb transportu wewnętrznego w firmach. Różne wózki transportowe mają odmienne funkcje. Kupując sprzęt do transportowania warto przemyśleć, jakie ładunki będą przewożone i jakie w związku z tym sprzęt powinien mieć cechy. W AJ Produkty oferujemy różnorodne wózki transportowe, w tym wózki paletowe z wysokim udźwigiem i opcje z bardzo długimi widłami, wózki do przewozu beczek, wózki do przewozu mebli, rampy najazdowe będące doskonałym narzędziem do wyrównywania poziomu powierzchni pomieszczeń, pokonywania progów i innych tego typu przeszkód. Dostarczamy szeroką gamę wózków i sprzętu do podnoszenia, od wózków podnośnikowych i nożycowych stołów podnośnych, po wózki półkowe i składane wózki platformowe. Nasze wózki platformowe można doposażyć w różne akcesoria, takie jak ramy na krótszych bokach, które pozwalają utrzymać ładunek bezpiecznie na miejscu czy w słupki narożne. Jeśli potrzebujesz pomocy i porady w wyborze produktów, prosimy o kontakt na czacie z naszymi konsultantami. Doradzimy, jaki sprzęt wybrać, aby jak najlepiej sprawdził się w Twojej firmie.