Haki do zawiesi

Zawiesia to narzędzia, które służą do podnoszenia oraz przenoszenia różnego rodzaju ciężkich lub wielkogabarytowych ładunków na krótkie dystanse, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Zawiesia są kompatybilne z różnymi rodzajami sprzętu do podnoszenia - z żurawiami, wyciągarkami, wysięgnikami, suwnicami czy dźwigami. Zawiesia służą do wielopunktowego podwieszania, obwiązania lub podtrzymania transportowanego ładunku. Zawiesia są nieodzownym narzędziem pracy w przemyśle stoczniowym, zbrojeniowym, metalurgicznym, motoryzacyjnym, w budownictwie, w firmach transportowych. Mają tam zastosowanie przy przenoszeniu ładunków, zwykle dużych i ciężkich, których podnoszenie bez zawiesi nie byłoby możliwe. Wyróżnia się zawiesia pasowe, zawiesia wężowe - inaczej kołowe - o zamkniętym obwodzie, zawiesia linowe - zbudowane ze stalowego drutu i zawiesia łańcuchowe. Stalowe zawiesia łańcuchowe, w porównaniu to innych zawiesi dźwigowych wykonanych z poliestru lub liny stalowej, wyróżniają się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz większym zakresem dopuszczalnego obciążenia roboczego. Dodatkowo w zawiesiu łańcuchowym, jako jednym spośród zawiesi, można zastosować hak skracający do cięgien. Wszystkie wymienione rodzaje zawiesi mają określoną nośność czyli dopuszczalne obciążenie robocze - DOR. Zawiesia dźwigowe czasami używane są w ekstremalnie trudnych warunkach, dlatego muszą charakteryzować się doskonałą jakością. Odpowiednie cechy użytkowe zawiesi wpływają także na bezpieczeństwo pracowników. Wymagania dotyczące budowy, eksploatacji oraz napraw i konserwacji każdego rodzaju zawiesi są szczegółowo regulowane przez odpowiednie normy. Dotyczy to również akcesoriów do zawiesi.

Akcesoria do zawiesi

Akcesoria zawiesi to szeroka gama elementów niezbędnych do prawidłowego podwieszenia ładunku oraz bezpiecznego używania wszystkich typów zawiesi. Akcesoria umożliwiają prawidłowe użytkowanie zawiesi i wygodne podnoszenie konkretnego ładunku. Wśród akcesoriów do zawiesi znajdują się między innymi haki do zawiesi, szakle, stalowe ogniwa i śruby rzymskie. Śruby rzymskie umożliwiają uzyskanie odpowiedniego naciągu liny, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie, między innymi w żeglarstwie, rolnictwie, budownictwie i oczywiście transporcie. Szakle (bądź szekle) to metalowe kształtki - klamry w kształcie litery U lub omega, które stanowią elementy łącznikowe. Służą jako ogniwa końcowe lin, łańcuchów i pasów, które zaczepia się do haków czy karabińczyków. Szakle zabezpieczają zakończenie liny przed zniszczeniem. Ogniwa stalowe stosowane są najczęściej w zawiesiach linowych i łańcuchowych. Składają się z dużego ogniwa, służącego do zawieszenia zawiesia na haku dźwignicy oraz zespolonych z nim dwóch mniejszych ogniw do zamocowania zawiesia łańcuchowego lub zawiesia linowego. Umożliwiają zarówno łączenie cięgien, jak i zamocowanie całego zawiesia na haku dźwignicy czyli dowolnego urządzenia służącego do przemieszczania pionowego i poziomego ładunków na niewielkie odległości.

Haki do zawiesi - rodzaje i zastosowanie

Funkcjonalne haki do zawiesi są wszechstronne i łatwe w użyciu. Wystarczy przymocować je do zawiesia i rozpocząć podnoszenie. Haki do zawiesi nie wymagają narzędzi. Haki posiadają różnego typu zabezpieczenia. Haki do zawiesi występują w różnych kolorach informujących o dopuszczalnym obciążeniu, co pomaga uniknąć pomyłki przy mocowaniu. Należy ich używać z zawiesiami w tym samym kolorze. Haki stalowe są elementem, który się dość szybko zużywa, dlatego niezbędna jest ich okresowa kontrola, a w razie konieczności wymiana. Najczęściej pojawiają się problemy z zapadką zabezpieczającą, dlatego to właśnie zapadki są często wymienianym elementem haka. W zawiesiach linowych oraz tekstylnych hak zakłada się bezpośrednio na cięgno zawiesia pasowego, zawiesia wężowego i zawiesia linowego, a w przypadku zawiesia łańcuchowego hak montowany jest za pomocą stalowego ogniwa. W zależności od przeznaczenia można wyróżnić kilka głównych rodzajów haków do zawiesi, to jest haki kontenerowe, haki skracające, haki obrotowe czy haki widełkowe. Haki kontenerowe doskonale nadają się do podnoszenia i transportu wszelkiego rodzaju produktów w kontenerach. Haki zaczepia się o wystające po bokach ładunku trzpienie i ładunek jest gotowy do przemieszczenia.

W przypadku zawiesia łańcuchowego występują najbardziej popularne i uniwersalne haki standardowe z zapadką, która zapobiega wypadnięciu zahaczonego wcześniej ładunku. Używane są również zawiesia łańcuchowe z hakiem bezpiecznym. Haki bezpieczne wyposażone są w specjalnie, specyficzne zabezpieczenie, które skutecznie uniemożliwia spadnięcie zaczepionego haka. Aby otworzyć haki bezpieczne, należy przesunąć zabezpieczenie, a następnie odchylić hak. Do zawiesia łańcuchowego można stosować haki obrotowe z zapadką. Obrotowe ucho haka zapobiega skręcaniu się liny. Haki obrotowe służą między innymi do bezpiecznego podwieszania i opuszczania ładunków w różnego typu zakładach przemysłowych i warsztatach. Haki obrotowe wykonane są z wysokiej jakości stali. Charakteryzują się różnymi parametrami udźwigu, na co należy zwrócić uwagę przy ich użytkowaniu. Popularnym osprzętem są stosowane do zawiesia łańcuchowego haki skracające. Haki skracające mogą być stosowane wyłącznie do zawiesia łańcuchowego. Zawiesia łańcuchowe z hakami skracającymi umożliwiają dopasowanie długości łańcucha do transportowanego ładunku. Ta cecha czyni zawiesia łańcuchowe uniwersalnymi. Haki skracające są montowane do złączki przy ogniwie głównym, co umożliwia regulowanie całej długości cięgna zawiesia łańcuchowego. Haki skracające w zawiesiach łańcuchowych wykorzystywane są do wypoziomowania nieforemnych, niesymetrycznych lub niedokładnie wyważonych ładunków. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, kiedy ładunek ma zaczepy na różnych wysokościach. Haki skracające do zawiesia łańcuchowego sprawią, że ładunek będzie prawidłowo transportowany. Hak obrotowy, haki bezpieczne, haki skracające - to tylko wybrane akcesoria do zawiesi, w tym do zawiesia łańcuchowego. Są konieczne, aby w pełni korzystać z możliwości transportowych zawiesi.

Firma AJ Produkty ma w ofercie różnorodne narzędzia do przenoszenia ładunków, w tym wysokiej jakości zawiesia pasowe, okrągłe i łańcuchowe. Oferujemy funkcjonalne haki do zawiesi i praktyczne pasy do szybkiego i bezpiecznego opasywania towarów na wózkach, regałach i paletach, które wyposażone są w mocne klamry zabezpieczające. Różne rodzaje zawiesi mają odmienne parametry wytrzymałościowe, różni je między innymi dopuszczalne obciążenie robocze i zakresy maksymalnych temperatur, w jakich mogą być używane. Różnią je także rodzaje akcesoriów, które mogą zostać zastosowane. Warto pamiętać, że tylko w przypadku zawiesia łańcuchowego można zastosować haki skracające. Praca z hakami skracającymi znacznie ułatwia transport nieforemnych ładunków, które trudno odpowiednio podczepić. W przypadku pytań dotyczących naszych produktów skontaktuj się na czacie z naszymi konsultantami, doradzimy w wyborze odpowiedniego sprzętu.