Kurtyna spawalnicza

Obróbka metali obejmuje ich cięcie, kształtowanie i łączenie. Jedną z najpopularniejszych metod łączenia metali jest spawanie czyli proces, w którym wykorzystuje się wysoką temperaturę w celu nagrzania i stopienia metalowych elementów, które w miejscu styku tworzą spoinę. Istnieją różne rodzaje i metody spawania różniące się ze względu na wykorzystane źródła energii i sposób obróbki materiału. Najbardziej popularne jest spawanie elektryczne, inaczej spawanie łukiem elektrycznym, stosowane w wielu branżach, w tym w branży motoryzacyjnej i okrętowej, przy produkcji maszyn i urządzeń, instalacji i zbiorników wysokociśnieniowych i w wielu innych obszarach. Spawanie to praca niebezpieczna dla zdrowia, w zanieczyszczonym otoczeniu i w wysokich temperaturach. Stwarza liczne zagrożenia dla zdrowia pracowników, takie jak narażenie na szkodliwe promieniowanie, rozbłyski światła niebieskiego szkodliwe dla oczu, szkodliwe opary. Z tego powodu praca w spawalnictwie wymaga stosowania odpowiedniej ochrony. Należy do niej wysokiej jakości odzież ochronna i profesjonalne przyłbice ochronne z filtrami chroniącymi wzrok przed uszkodzeniem i z systemem eliminowania zanieczyszczeń. Powszechnie stosowane są również kurtyny spawalnicze. Kotary spawalnicze spełniają wiele ważnych zadań ochronnych, dlatego powinny być obowiązkowo umieszczane w spawalniach, szczególnie jeśli w pobliżu stanowisk spawalniczych pracują przy innych zadaniach osoby niewyposażone w odpowiednią odzież ochronną. Przydadzą się także do wydzielenia w halach produkcyjnych miejsc do spawania łukiem elektrycznym, do zorganizowania tymczasowego stanowiska spawalniczego albo jako kotara pomiędzy pomieszczeniami, gdzie prowadzone są prace spawalnicze. Zasłony spawalnicze są często umieszczane w dużych halach, na przykład zakładów metalurgicznych i szlifierskich, jako stała zabudowa stanowisk tworząca sąsiadujące ze sobą kabiny do pracy. W tym celu wykorzystywane są lamele lub parawany spawalnicze w formie zasłony.

Kurtyny spawalnicze - zadania

Kurtyny spawalnicze mają zapewnić bezpieczeństwo na stanowisku pracy podczas spawania łukiem elektrycznym. Każda kurtyna spawalnicza musi spełniać wymagania określone w normie EN ISO 25980. Kurtyny spawalnicze służą do oddzielania sąsiadujących stanowisk spawalniczych, dzięki czemu ograniczają zasięg przemieszczania iskier i rozżarzonych odprysków metalu. To zapewnia bezpieczeństwo osób postronnych, które nie mają na sobie odzieży ochronnej i nie uczestniczą w procesie spawalniczym. Kurtyny spawalnicze zapewniają ochronę przed poparzeniami oczu i skóry takich osób. Praca w pobliżu stanowisk spawalniczych jest równie niebezpieczna, jak praca spawacza.

Kurtyna spawalnicza zbudowana jest z obramowania i wypełniającej je folii spawalniczej o różnej grubości, zależnie od zastosowania od 0,4 mm do 2 mm. Kurtyna może mieć formę stojącego ekranu spawalniczego lub być zawieszona na stałe jako zasłona spawalnicza, oddzielając poszczególne stanowiska spawalnicze. Folie spawalnicze, niezależnie od grubości, mają za zadanie ochronić oczy i skórę przed szkodliwym promieniowaniem spawalniczym. Folie spawalnicze występują w formie arkuszy lub pasów - są to lamele spawalnicze. Lamele spawalnicze przeznaczone są do harmonijkowych zasłon spawalniczych. Lamele spawalnicze występuje w różnych kolorach, zależnie od stopnia przepuszczalności światła. Folia w kolorze czerwonym przepuszcza najwięcej światła, a najwyższy poziom ochrony zapewnia folia w kolorze ciemnozielonym. Kolor nie wpływa jednak w żaden sposób na pozostałe właściwości ochronne, jakie mają zasłony spawalnicze. Folii spawalniczej nie zastąpi zwykła folia PCV, ponieważ nie ma wymaganych właściwości ochronnych. Folia PCV nie zatrzymuje szkodliwego promieniowania spawalniczego, nie chroni zatem oczu i skóry pracownika. Przepuszcza zbyt dużo, w stosunku do przepisów określającej to normy, światła dobitego. Najczęściej nie posiada właściwości samoistnego gaszenia, a takie wymogi musi spełniać folia spawalnicza. Folia spawalnicza to profesjonalny materiał, który może ulec zapaleniu pod wpływem ognia, jednak ulega samoistnemu zgaszeniu. Kiedy zniknie źródło ognia, folia spawalnicza ulega zgaszeniu w czasie kliku sekund. Nie przyczynia się zatem do rozprzestrzeniania ognia w pomieszczeniu.

Kurtyny spawalnicze chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym UV oraz promieniowaniem podczerwonym IR, które wytwarza łuk spawalniczy, niemal w 100 procentach. Podczas procesu spawania łukiem elektrycznym powstaje promieniowanie spawalnicze, które odbija się pobliskich przedmiotów powodując dyskomfort pracowników. Zasłony spawalnicze chronią przed takim światłem odbitym, przepuszczając je tylko na poziomie do 10 procent, co znacząco poprawia komfort pracy. Zasłony spawalnicze chronią przed oparzeniami przez rozżarzone odpryski metali i iskry, nie zajmują się od nich ogniem i nie topią. Kurtyny spawalnicze ograniczają też przepływ dymu i pyłów oraz niwelują hałas, zależnie od modelu nawet o kilkadziesiąt decybeli. Kotary spawalnicze są zatem niezbędnym wyposażeniem każdego warsztatu spawalniczego. Ciekawym modelem są ekrany spawalnicze mobilne, pozwalające na łatwe przemieszczanie tego sprzętu zależnie od potrzeb. Ekrany spawalnicze tego typu można bez trudu przemieścić i bezpiecznie zablokować w miejscu wielokrotnie w ciągu dnia pracy.

Ekran spawalniczy od AJ Produkty, dostępny z kołami lub bez, cechuje stabilna konstrukcja. Wariant z kołami ułatwia szybkie przemieszczanie w razie potrzeby i możliwość ustawienia przy dowolnym stanowisku pracy. Ten ekran spawalniczy jest doskonały do oddzielania stanowisk pracy. Zmniejsza zasięg promieniowania UV i chroni przed iskrami spawalniczymi. Jego wypełnienie stanowi niebieska folia spawalnicza. Ekran chroni przed kurzem, brudem, zapewnia prywatność i stanowi idealną formę oddzielania stanowisk pracy. Ekran tłumi i pochłania niepożądany hałas, promieniowanie UV oraz iskry spawalnicze i jest idealny do warsztatów i zakładów przemysłowych.

Firma AJ Produkty oferuje szereg produktów mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w środowisku pracy, także w branżach szczególnie niebezpiecznych. Oferujemy zasłony spawalnicze wysokiej jakości, mające na celu ochronę zdrowia spawaczy. Spawalnicze kurtyny to niezbędny element wyposażenia firm dbających o swoich pracowników wykonujących ciężką pracę spawacza, który zatrzymuje szkodliwe promieniowanie spawalnicze i ogranicza wartość światła odbitego i inne zagrożenia na stanowisku pracy. Parametry naszych sprzętów zapewniają najwyższy poziom ochrony. Oferujemy również wiele rodzajów mat ochronnych do pracy w pozycji stojącej. Na stanowiskach spawalniczych potrzebna jest trwała, odporna na iskry spawalnicze mata przemysłowa. Maty spawalnicze stosuje się w branży motoryzacyjnej, lotniczej, budowlanej i produkcyjnej. Sprawdzają się w miejscach, w których wykonuje się czynności takie jak spawanie rur i metali, cięcie, lutowanie lub szlifowanie, generujące powstawanie iskier. Maty spawalnicze służą do powolnego wyżarzania gorących części. Dzięki macie przerywany jest przepływ ciepła. W przypadku pytań dotyczących naszych produktów zachęcamy do kontaktu na czacie z naszymi konsultantami. Chętnie doradzimy w wyborze sprzętu ochronnego dla stanowiska spawalniczego.