Sztaplarki, stertowniki oraz ministertowniki transportowe

Do podnoszenia i znoszenia ciężkich towarów, palet, wielkogabarytowych artykułów zazwyczaj wykorzystuje się uniwersalne wózki widłowe – podnośniki magazynowe – sztaplarki spalinowe lub elektryczne. Ich zaletą jest nie tylko duża nośność, mobilność i wysokość podnoszenia, ale przede wszystkim uniwersalność. Jednak nie w każdej sytuacji można wykorzystać wózek widłowy, chociażby ze względu na jego wielkość, wąskie przestrzenie albo po prostu zwyczajny brak takiego sprzętu. Mimo, że sztaplarka kojarzy się głównie z pracą w magazynach czy portach, powszechnie używana jest w innych miejscach. Jak poradzić sobie w sytuacji gdy nie mamy większej przestrzeni manewrowej, czy po prostu drogiego pełnowymiarowego wózka widłowego – sztaplarki z kabiną? W miejscach, gdzie klasyczna sztaplarka wózkowa zawodzi, o wiele lepiej poradzi sobie nowoczesny stertownik – podnośnik magazynowy - mini wózek widłowy bez kabiny dla operatora, ale równie skutecznie ułatwiający pracę – używany do układania, transportu palet na odległość. Dodatkowo nie potrzebujemy specjalnie przeszkolonego personelu - uprawionego operatora wózka widłowego z ukończonymi kursami czy szkoleniami wymaganymi m.in. przez odpowiednie przepisy BHP.

Stertownik ręczny – podnośnik magazynowy

Podstawową zaletą manualnych urządzeń jest ich zwiększona mobilność względem spalinowych czy elektronicznych odpowiedników – typowych wózków widłowych. Są lżejsze, a przez to łatwiejsze w transporcie i obsłudze, do której nie wymagają zresztą używania dużej siły. Podnoszenie ładunku z wykorzystaniem ręcznego podnośnika magazynowego odbywa się metodą pompowania, wykorzystującą wygodny uchwyt, którym manewruje pracownik. Dzięki wykorzystywaniu tego typu urządzenia podnoszenie lub opuszczanie palet staje się banalnie proste, a cały proces odbywa się bardzo spokojnie i płynnie, bez ryzyka opuszczenia i uszkodzenia ładunku. Skutecznie skraca to czas trwania załadunku czy transport na odległości. Stertowniki ręczne (ręczne podnośniki magazynowe) są idealne do niewielkich magazynów i sklepów, gdzie ze względu na wąskie przejścia nie jest możliwe wykorzystywanie elektrycznych sztaplarek do palet i szerokich wózków widłowych paletowych. Zasięg wysięgnika podnośnika magazynowego sięga od 1600cm do 2500cm, co wystarcza do większości sklepowych regałów magazynowych.

Stertownik elektryczny – podnośnik magazynowy do palet o szerszym zastosowaniu

W przypadkach, gdy niezbędne jest zastosowanie wyższego wysięgnika i przeniesienie ładunku na większe wysokości, lepiej i bezpieczniej zastosować stertowniki mechaniczne, czyli elektryczne, sterowane za pomocą specjalnych pomp i silników. Ich możliwości są bliższe tym, które oferują typowe, kabinowe wózki widłowe (jak duża sztaplarka do palet). Zasięg ramion widłowych, a tym samym wysokość podnoszenia sięga w ich wypadku nawet do 3500cm, a nośność (udźwig) oscyluje na granicy 1500kg. Sztaplarki do palet tego typu znajdują swoje główne zastosowanie w hurtowniach, halach magazynowych, portach, ale również we wszelkiego rodzaju firmach kurierskich, w rozdzielniach i dyspozytorniach, magazynach, wielkopowierzchniowych sklepach, a nawet w archiwach czy serwisach. Elektryczne stertowniki skonstruowane są w prosty sposób ułatwiający nie tylko sterowanie urządzeniem, ale również kierowanie nim podczas dojazdu na miejsce; intuicyjny panel obsługi znacznie poprawia komfort użytkowania stertownika.

Ministertowniki

Ciekawą alternatywą dla klasycznych sztaplarek i stertowników są ich wersje mini, których nośność wynosi do 150kg, a zasięg (wysokość podnoszenia) od 130mm do 1420mm. To małe, mobilne i kompaktowe urządzenia, które najlepiej sprawdzają się w małych przestrzeniach sklepowych do przenoszenia średnich wagowo ładunków – tam też są używane na szeroką skalę. Ministertowniki to sprzęty akumulatorowe, wyposażone w ładowarkę oraz w pełni skrętne cztery poliuretanowe koła wraz z hamulcami bezpieczeństwa. Minisztaplarka nadaje się nie tylko do podnoszenia i opuszczania ładunków paletowych, co odbywa się za pomocą intuicyjnego panelu sterowania, ale może być też wykorzystywana jako transporter tych towarów ze względu na swoją pełną mobilność oraz uniwersalność.