Listwy zasilajace, przedłużacze bębnowe

Listwa zasilająca

Listwa zasilająca to nie tylko zaawansowana postać przedłużacza, dzięki któremu do jednego gniazdka elektrycznego podłączymy więcej niż jedną wtyczkę. Listwa zasilająca ma za zadanie zabezpieczenie podłączonych do niej urządzeń elektrycznych przed negatywnymi skutkami awarii lub przeciążenia sieci elektrycznej. Listwa zasilająca stanowi rodzaj pośrednika, który ma zapobiec skutkom takich sytuacji. Listwa zapobiega wyładowaniu korków elektrycznych w mieszkaniu na skutek przeciążenia elektrycznego danego urządzenia. To element wyposażenia, który przyda się w domu i w firmie, bo nawet najbardziej stabilna sieć elektryczna może doznać przeciążenia, a wtedy nasz sprzęt, szczególnie komputer, może być zagrożony. Listwa zasilająca ma szereg zalet. Dobra listwa zapobiegnie skokom napięcia i zapobiegnie potencjalnemu uszkodzeniu sprzętów. Jej zastosowanie nie powinno ograniczać się jednak tylko do sprzętu komputerowego. Dobra listwa zasilająca zapobiegnie uszkodzeniu telewizora, sprzętu audio, ładującego się smartfona i dowolnego innego wyposażenia elektrycznego. Co najmniej jedną listwę zasilającą warto mieć w każdym domu. Zwiększymy dzięki niej liczbę gniazd elektrycznych do wykorzystania w wybranym miejscu. Nasze sprzęty będą miały stały, i co ważne bezpieczny, dostęp do zasilania. Kupując listwę zasilającą warto też zwrócić uwagę na długość przewodu, aby można było ją umieścić w pożądanej odległości od gniazdka elektrycznego.

Listwy zasilające - rodzaje

Listwa zasilająca pod względem budowy to z reguły określona liczba gniazd elektrycznych, które są umieszczone wraz z łącznikiem instalacyjnym i – w zależności od modelu – bezpiecznikiem topikowym oraz ochronnikiem antyprzepięciowym. Bezpiecznik topikowy to rodzaj zabezpieczenia instalacji elektrycznej, którego rolą jest odcinanie obwodu prądu w przypadku wystąpienia zwarć i przeciążeń w sieci elektrycznej. Ochronnik antyprzepięciowy chroni przed nagłymi gwałtownymi skokami napięć. Skoki napięcia wynikają na przykład z uderzenia pioruna lub awarii.

Nie wszystkie listwy zasilające są takie same. Jaka jest najważniejsza różnica między listwami zasilającymi? Listwy zasilające mogą spełniać odmienne funkcje. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje, to jest listwy filtrujące, traktowane w zasadzie jako prosty przedłużacz, i listwy przeciwprzepięciowe, które są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie. Takie listwy mają szereg zabezpieczeń chroniących przed skokami napięć. Listwa zasilająca antyprzepięciowa pozwala na skuteczną ochronę podłączonych sprzętów elektrycznych. Oprócz filtra antyprzepięciowego listwa zasilająca może mieć także inne filtry. Należą do nich filtry: RFI/EMI, który chroni przed zakłóceniami spowodowanymi przez fale radiowe i elektromagnetyczne, filtr telefoniczny i filtr sieci LAN.

Listwa do zasilania - pożądane parametry

Kupując listwę zasilającą trzeba zwrócić uwagę na co najmniej kilka parametrów. Należy sprawdzić, jakie jest jej maksymalne obciążenie, czyli ile urządzeń i o jakiej mocy może być podpiętych i używanych w tym samym czasie. Listwa zasilająca nie powinna działać na granicy swojej wytrzymałości, więc warto zadbać o odpowiedni zapas mocy. Do tego wymagana jest wiedza, ile watów zużywają wykorzystywane przez nas urządzenia. Niezwykle ważny jest czas reakcji, czyli czas, jaki upłynie od momentu powstania problemu w postaci skoku napięcia do całkowitego odcięcia prądu. Parametr ten jest wyrażany w nanosekundach. Akceptowalna wartość maksymalna to 25 ns, ale im mniej, tym lepiej. Z kolei absorpcja energii decyduje o tym, ile energii jest w stanie przechwycić listwa bez uszczerbku dla podłączonych urządzeń. Im wyższa wartość, tym lepiej. Dobrze jeśli zdolność do absorbowania energii wynosi przynajmniej 400-500 J. Maksymalny prąd impulsu to parametr powiązany z absorpcją energii. Decyduje o tym, prąd o jakim natężeniu może płynąć w listwie. Im wyższa wartość, tym lepiej, a w wysokiej jakości urządzeniach wskaźnik ten wynosi około 90 kA. Napięcie progowe powinno wynosić około 330-750 V. Zwróćmy także uwagę na rodzaj wyłączników listwy zasilającej. W większości modeli występuje jeden przycisk, który włącza i wyłącza zasilanie we wszystkich gniazdkach. Bardziej zaawansowane modele oferują możliwość wyłączania pojedynczych gniazd. Niektóre listwy mają także wbudowany tryb energooszczędny, który odłącza sprzęty znajdujące się w stanie czuwania. Poza tym, jeśli listwa ma być używana w wilgotnym środowisku, na przykład w łazience czy w ogrodzie, to warto postawić na ochronę przed wilgocią i wybrać przedłużacze hermetyczne o wyższej klasie IP i zwiększonej odporności na zachlapanie. Na rynku dostępne są także nowoczesne listwy zasilające z USB. Dzięki dodatkowym wejściom USB umieszczonym na listwie można w wygodny sposób podładować telefon bądź podłączyć wiele innych urządzeń, których pobór mocy jest znikomy. Nie trzeba zajmować gniazdka na listwie na podpięcie ładowarki, wystarczy sam kabel USB. Taka listwa to urządzenie wielofunkcyjne. AJ Produkty oferuje praktyczne gniazda wielokierunkowe z ochroną przeciwprzepięciową i włącznikiem. Można montować je w szafie ładującej. Listwa z 6 gniazdkami posiada wygodny wyłącznik on/off dla wszystkich gniazd jednocześnie. Ułatwia to całkowite odłączenie wszystkich podłączonych urządzeń.

Przedłużacze bębnowe - zastosowanie

Przedłużacz bębnowy to kabel w izolacji gumowej nawinięty wokół bębna, który jest zaopatrzony w gniazdka elektryczne umieszczone na boku urządzenia. Przy zakupie przedłużacza bębnowego ma znaczenie kilka kwestii, takich jak wybranie odpowiedniej długości przewodu, odpowiedniej klasy szczelności, rodzaju zastosowanych w przedłużaczu gniazdek, a także możliwość zamocowania go w konkretnym miejscu do podłoża czy do ściany. Dzięki swojej konstrukcji przedłużacze bębnowe są wygodne w użyciu i znacząco poprawiają komfort pracy w trudnych warunkach. Przedłużacz bębnowy może być przeznaczony zarówno do użytku w pomieszczeniach, jak też do prac na zewnątrz. Przedłużacze bębnowe są doskonałym rozwiązaniem podczas remontu, ponieważ umożliwiają podłączenie elektronarzędzi, do prac ogrodowych - umożliwiają podłączenie kosiarki czy piły elektrycznej do przycinania gałęzi, do pracy w przydomowym warsztacie, gdzie nie ma źródła prądu, do zastosowania w magazynie lub na budowie. Mobilne gniazda rozwiążą problem z podłączeniem urządzeń do sieci. Przedłużacz bębnowy to urządzenia łatwe do przenoszenia przy pomocy uchwytu albo do przewożenia na kółkach. Przedłużacze bębnowe często wykorzystywane są przez firmy budowlane albo firmy porządkowe. Nowoczesne przedłużacze bębnowe mają także wejścia USB. Warto zapoznać się z modelami, jakie znajdują się w ofercie AJ Produkty.

Nasza firma oferuje różnego typu akcesoria elektryczne niezbędne do zakładów pracy, warsztatów i magazynów oraz przydatne w każdym gospodarstwie domowym. Na naszej stronie internetowej znajdziesz listwy zasilające i przedłużacze bębnowe różnego typu. W przypadku wątpliwości dotyczących cech produktu warto skontaktować się na czacie z naszymi konsultantami. Chętnie służymy pomocą przy wyborze i zakupie wyposażenia.