Lustro drogowe

Lustra drogowe, oprócz znaków drogowych, pełnią ważną rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa na drogach, ale także w halach magazynowych i fabrycznych, na podziemnych garażach i w wielu innych miejscach. W miejscach gdzie różnego typu przeszkody ograniczają widoczność kierującym pojazdami niezastąpione będą lustra drogowe. Można zatem powiedzieć, że lustra drogowe należą do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ustawione w miejscach o ograniczonej widoczności są nieocenioną pomocą dla kierowców. Mają za zadanie eliminację tak zwanych martwych punktów na drodze i ograniczenie liczby kolizji i poważnych wypadków drogowych. Lustro drogowe znajdzie zatem zastosowanie w ciasnych uliczkach, przy zabudowanych wyjazdach, na przystankach usytuowanych na łukach dróg, miejscach zasłoniętych przez budynki, drzewa itp. oraz na niektórych skrzyżowaniach dróg o ograniczonej widoczności, na przykład ulic osiedlowych. Jak widać zastosowania lustra drogowego są naprawdę liczne. Dokładne wytyczne dotyczące luster drogowych uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. W tym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury określone są między innymi warunki montażu lustra drogowego - osoby odpowiedzialne oraz procedura wnioskowania o montaż lustra drogowego. Obowiązek wnioskowania o montaż lustra drogowego spoczywa na zarządcy drogi. Wniosek musi zawierać dokładną lokalizację lustra drogowego. Z kolei zakup, montaż i utrzymanie lustra przy wyjeździe z prywatnej posesji leży w gestii właściciela tej posesji. Jednak według obowiązujących przepisów nie wolno montować lustra drogowego bez uzyskania zgody od odpowiednich organów. W piśmie należy określić dokładną lokalizację, w której z punktu widzenia wnioskodawcy potrzebne jest lustro oraz odpowiednio uzasadnić swój wniosek. Wymagania zapisane w rozporządzeniu mówią, że lustra drogowe powinny być zamontowane na wysokości minimum 2 metrów od poziomu chodnika lub poziomu pobocza. Lustra drogowe powinny posiadać odblaskową krawędź w biało-czerwonym wzorze, jednak wymóg ten nie dotyczy dróg prywatnych i wewnętrznych. Lustra drogowe montowane są nie tylko na drogach publicznych, ale też na drogach wewnętrznych i w zakładach produkcyjnych, magazynach, garażach podziemnych, obiektach handlowych itp. Mają poprawić widoczność, a co za tym idzie w prosty sposób poprawić bezpieczeństwo. Prawidłowo ustawione lustra drogowe wypukłe nie powinny zniekształcać odbijanego obrazu, powinny za to umożliwić ocenę prędkości i odległości, w jakiej znajduje się widoczny w lustrze zbliżający się pojazd.

Jakie lustro drogowe wybrać?

Powierzchnia luster drogowych jest najczęściej wypukła, dzięki czemu otrzymujemy panoramiczny obraz. Lustra drogowe wypukłe zwiększają znacząco pole obserwacji. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w zależności od stopnia wypukłości powierzchni lustra zmienia się zakres pola widzenia. Różne modele luster zapewniają widoczność w dwóch, trzech albo 4 kierunkach - czyli widoczność 360 stopni. Lustra panoramiczne - sferyczne - czyli lustra o zwiększonym kącie obserwacji pozwalają na obserwację przestrzeni za zakrętem. Lustro drogowe pozwala na obserwację drogi w dwóch kierunków, ale w halach czy w magazynach, po których poruszają się maszyny transportowe i wózki widłowe, lepiej sprawdzą się lustra dające obraz panoramiczny. Dzięki nim w prosty sposób można poprawić bezpieczeństwo, ułatwić manewrowanie pojazdów i minimalizować ryzyko kolizji.

W celu zwiększenia zakresu pola widzenia i eliminacji martwych punktów stosuje się dwa rodzaje luster, to znaczy lustra drogowe okrągłe i lustra prostokątne. Ich wybór nie jest dowolny, ponieważ mają różne właściwości. Prostokątne lustra dają dokładniejszy obraz, dlatego są ustawiane w miejscach, w których wymagana jest dobra widoczność na małym obszarze - na gęsto zabudowanych obszarach albo na wąskich uliczkach. Lustra drogowe okrągłe są lepsze w pasie drogowym, kiedy kierowca powinien mieć pod kontrolą większy obszar. Lustra drogowe występują w różnych rozmiarach. Rozmiar lustra drogowego wpływa na odległość, jaką możemy w nim obserwować - im większe lustro, tym większy zasięg obserwacji. Lepsza widoczność - z większej odległości - daje nam więcej czasu na reakcję na ewentualne zagrożenie na drodze. Wszystkie lustra drogowe powinna cechować trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Do szczególnie ciężkich warunków atmosferycznych przydają się lustra podgrzewane elektrycznie lub ze specjalną powłoką utrudniającą osadzanie pary wodnej i śniegu. W praktyce dobrze sprawdzają się lustra drogowe i przemysłowe z wytrzymałego akrylu. Akryl jest lekki, stosunkowo niedrogi i znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż szkło. Bardziej wytrzymałe, ale też droższe, są lustra drogowe z poliwęglanu, a wreszcie najdroższe są lustra drogowe ze stali nierdzewnej. To materiał niemal niezniszczalny, za to dość ciężki i drogi, co wpływa na mniejszą popularność luster drogowych ze stali nierdzewnej. Rośnie za to popularność funkcjonalnych luster drogowych z akrylu. Przejrzyj akrylowe lustra drogowe dostępne w ofercie AJ Produkty i wybierz produkt dopasowany do swoich potrzeb.

Lustra przemysłowe

Lustra przemysłowe zwiększają bezpieczeństwo w miejscach o dużym natężeniu pojazdów transportowych. Ich instalacja zwiększa bezpieczeństwo na halach produkcyjnych czy w magazynach, szczególnie jeśli odbywa się tam wzmożony ruch pojazdów, na przykład wózków widłowych. Akrylowe lustro przemysłowe od AJ Produkty cechuje się wysoką wytrzymałością, sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Łatwość montażu jest niewątpliwą zaletą tego lustra - montaż odbywa się za pomocą dołączonego uchwytu. Lustro jest doskonałe do poprawy widoczności w miejscach takich jak skrzyżowania, magazyny, sklepy, parkingi itp. Jego kąt widzenia to 180 stopni. Warto też wspomnieć, że lustra do obserwacji warto montować w sklepach, gdzie ich rolą jest wsparcie monitoringu obiektu i przeciwdziałanie kradzieżom. Idealne do tego celu będzie prostokątne lustro przemysłowe wykonane z odpornego na uderzenia akrylu, do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Sprawdzi się też w trudnych warunkach - w magazynie lub w warsztacie. Dostarczane jest z uchwytami do montażu na ścianach lub słupach. Będziesz miał stały podgląd na towar i ruch z tym praktycznym lustrem przemysłowym, które daje dobry widok na teren. To lustro może być też wykorzystane do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w miejscach o ograniczonej widoczności. Rama lustra wykonana jest z odpornego na uderzenia tworzywa ABS, a krawędź zewnętrzna wykonana jest z PVC. Lustro posiada reflektory z przodu dla zwiększenia widoczności i wzmocnienie tylnej części.

Lustra drogowe są niezastąpione, gdy warunki ograniczają widoczność kierującym pojazdami. W wielu sytuacjach nie wystarczą same znaki drogowe. Bezpieczeństwo kierowców oraz pracowników dużych zakładów produkcyjnych czy magazynów zależy między innymi od tego, jakie urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego zostaną zainstalowane. Miejsca mające ograniczoną widoczność, takie jak wyjazdy z niektórych posesji, miejsca na łukach dróg, miejsca na drodze zasłonięte przez stojące przy drodze budynki, drzewa itp., powinny być obowiązkowo wyposażone w lustro drogowe. To sprzęt przydatny także na drogach wewnętrznych w zakładach pracy, gdzie często porusza się ciężki sprzęt drogowy. Dobra widoczność zapobiegnie wypadkom i spowoduje znaczące zwiększenie bezpieczeństwa. Firma AJ Produkty oferuje lustra drogowe, lustra przemysłowe oraz szereg innych produktów podnoszących poziom bezpieczeństwa. Należą do nich znaczniki podłogowe, znaki informacyjne i ostrzegawcze, osłony krawędzi czy bariery ochronne. Nasze gumowe osłony krawędzi spełniają najwyższe standardy jakości. Gumowa osłona krawędzi zapewni bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Odporne na ścieranie taśmy i znaki pomogą oznaczyć podłoże i powierzchnię ścian w prawidłowy sposób oraz przyczynią się do zachowania porządku. W przypadku wątpliwości dotyczących cech produktów skontaktuj się na czacie z naszymi konsultantami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.