Przenośniki rolkowe

Przenośniki przemysłowe rolkowe czy też przenośniki wałkowe to osprzęt wykorzystywany w celu zwiększenia efektywności i przyspieszenia transportu ładunków, na z góry określonych trasach, w magazynach, centrach dystrybucyjnych i zakładach produkcyjnych. Przenośniki rolkowe usprawniają tradycyjny proces załadunku, rozładunku, kontroli wagowej, kompletowania (kompletacji) i pakowania towarów. Przenośniki rolkowe mogą być używane zarówno samodzielnie, jak i jako fragment linii produkcyjnej. Przenośniki rolkowe znalazły zastosowanie głównie w tych branżach, gdzie niezbędny jest sprawny i dobrze zorganizowany transport towarów o dużej wadze lub rozmiarach. Solidny przenośnik będzie doskonałym narzędziem do transportu palet w magazynach, centrach logistycznych i przemysłowych oraz do obsługi różnych materiałów. Przenośniki rolkowe ułatwiają pracę z paletami i poprawiają wydajność pracy. Istnieją dwa rodzaje przenośników rolkowych ze względu na rodzaj napędu: przenośniki rolkowe automatyczne, napędzane przez zasilanie elektryczne, które wprawia w ruch rolki odpowiedzialne za przenoszenie ładunków oraz przenośniki rolkowe grawitacyjne. W przenośnikach automatycznych napęd może być przekazywany między innymi za pomocą łańcucha lub pasków zębatych. Przenośniki rolkowe grawitacyjne napędzane są samoczynnie, pod wpływem grawitacji, dzięki lekkiemu nachyleniu urządzenia. Zadaniem przenośników jest ułatwienie transportu towarów między strefami magazynu albo hali produkcyjnej lub też hali i magazynu. Transportery rolkowe składają się z rolek i elementów wspierających konstrukcję przenośników. Rolki stalowe, rolki z PVC lub rolki z aluminium, obracając się wokół własnej osi, powodują przemieszczanie ładunku. Konstrukcja nośna, czyli nogi i bandy boczne, są wykonane ze stali. Transportery rolkowe automatyczne są sterowane elektronicznie i mogą mieć różne zabezpieczenia, na przykład opcję zatrzymania ładunku w sytuacji awaryjnej.

Transportery rolkowe - cechy użytkowe

Rolkowe przenośniki charakteryzują się dużą wytrzymałością i żywotnością, dlatego taki sprzęt to opłacalna inwestycja, która na pewno się zwróci. Charakteryzują się także elastycznością, ponieważ można z nich zbudować drogę transportową dla różnych ładunków i lokalizacji. Przy ich użyciu transportuje się między innymi produkty o regularnych kształtach, takie jak pojemniki, paczki, kartony, palety, deski, akumulatory czy skrzynie. Sprawdzają się tam, gdzie dźwiganie ciężkich ładunków jest zbyt trudne albo czasami niemożliwe, na przykład kiedy mamy do czynienia z bardzo ciężkimi materiałami albo z naturalnymi utrudnieniami, takimi jak różnica poziomów lub długi dystans. Takie czynniki w oczywisty sposób wpływają negatywnie na produktywność pracy personelu. Co ważne, przenośniki przemysłowe są ergonomiczne, posiadają funkcję regulacji wysokości i dopasowania jej do potrzeb użytkowników. Przyczyniają się do poprawy warunków i efektywności pracy. Ważna jest także ich duża przepustowość, a zatem szybkość oraz bezpieczeństwo transportu. Dla poprawy bezpieczeństwa można zainstalować na przenośnikach rolkowych metalowe osłony, zapobiegające ewentualnym upadkom transportowanych produktów. Zastosowanie przenośników pozwala na szybkie rozdzielanie towarów i efektywniejsze realizowanie zamówień. Pozwala także na łatwiejsze sortowanie, ważenie i dystrybucję towarów. Jako wadę można wskazać to, że przenośnik rolkowy zajmuje miejsce w magazynie i może utrudnić poruszanie się pracowników i sprzętu, a zwłaszcza wózków widłowych. Z drugiej strony zapotrzebowanie na wózki widłowe znacznie maleje, kiedy dysponujemy profesjonalnym ciągiem transporterów rolkowych. Przy powierzchni zastawionej sprzętem nieco trudniej też utrzymać porządek na podłodze w magazynie. To jednak niewielka niedogodność w porównaniu do licznych zalet stosowania przenośników rolkowych.

Przenośniki rolkowe - produkty warte polecenia

Na uwagę zasługuje funkcjonalny przenośnik rolkowy na kołach od AJ Produkty, o nośności 200 kg, z regulacją długości oraz wysokości. Służy do łatwego przewozu ciężkich towarów. To produkt doskonały dla wielu branż, gdzie zachodzi potrzeba transportu pojemników, skrzynek, drewna oraz innych materiałów o gładkiej strukturze. Trwała konstrukcja stalowa i stężenia między nogami sprzętu zapewniają maksimum stabilności. Przenośnik wyposażono w cztery koła, co umożliwia przemieszczanie go, gdy zajdzie potrzeba. Regulacja wysokości oraz długości pozwala dostosować produkt do potrzeb i ustawić idealną wysokość roboczą. Można połączyć kilka transporterów i uzyskać rozwiązanie skrojone na miarę konkretnego zakładu pracy. Z kolei inny model - elastyczny przenośnik rolkowy do transportu towarów - łatwo przystosować do sytuacji i potrzeb użytkownika. Przenośnikowi można nadawać kształt zgodnie z potrzebą, na przykład wygiąć w kształt S lub U. Regulacja pozwala ustawić sprzęt na pożądanej wysokości roboczej. Ten przenośnik rolkowy posiada koła, co ułatwia transport. Można go też składać, gdy nie jest używany, co ułatwia przechowywanie.

Ciekawym urządzeniem jest praktyczny stojak rolkowy ze stali. To pojedyncza rolka z łożyskami kulkowymi, która zapewnia podparcie i ułatwia obsługę towarów. Ma wygodną regulację wysokości i mechanizm składania - gdy nie jest potrzebny, można go w prosty sposób złożyć i zwolnić miejsce na podłodze. Ułatwia pakowanie i transport pojemników, dłużycy oraz wielu innych przedmiotów. Oprócz transporterów rolkowych firma AJ Produkty oferuje różnego typu wózki transportowe, w tym rollkontenery, wózki do transportu palet, wózki i chwytaki do beczek, sztaplarki, podnośniki nożycowe czy zawiesia pasowe. Regulowane podpory, stałe ograniczniki i łączniki do tworzenia dłuższych przenośników rolkowych dostępne są jako wyposażenie dodatkowe. Oferowane przez nas sprzęty ułatwiają pracę w zakładach przemysłowych, magazynach i sklepach. Zapoznaj się z naszym bogatym asortymentem sprzętu i akcesoriów ułatwiających prace transportowe i magazynowanie. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu na czacie z naszymi konsultantami.