Nowy raport: 9 na 10 menedżerów magazynu łączy otoczenie w pracy z rentownością firmy

Współcześni menedżerowie magazynów widzą wyraźny związek między dobrym środowiskiem pracy a rentownością przedsiębiorstwa. Jednak większości z nich brakuje odpowiedniej wiedzy, aby wcielić w życie wszystkie swoje pomysły. Oto wyniki nowego badania*, które zleciliśmy firmie Kantar Sifo.

Sprawdziliśmy, jak ważne jest środowisko pracy

Dobre środowisko pracy jest ważne m.in. z punktu widzenia zapobiegania wypadkom, stanu zdrowia i chorób zawodowych oraz zapewnienia wysokiego poziomu produktywności.
 

W AJ Produkty urządzamy i wyposażamy miejsca pracy od ponad 45 lat i bardzo uważnie śledzimy rynkowe trendy. Aby lepiej poznać i zrozumieć fizyczne środowisko pracy, poprosiliśmy o pomoc Kantar Sifo, szwedzką firmę badawczą. Z nowego raportu Fizyczne środowisko pracy – wiedza menedżerów i liderów wynika, że m.in. 9 na 10 menedżerów uważa, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat tworzenia dobrego środowiska pracy.

Osoba patrząca w kamerę
Dla firmy AJ Produkty środowisko pracy jest od zawsze najwyższym priorytetem. To ono stanowi nasz główny obszar działalności i w tej sferze jesteśmy prawdziwymi pasjonatami.
David Bray, Wiceprezes AJ Produkty
"Usprawnienia w środowisku pracy to istotna kwestia. Wiele osób uważa, że ma pewien poziom wiedzy, ale chciałoby dowiedzieć się więcej, ponieważ istnieje bezpośredni związek otoczenia z rentownością firmy. Łącznie 92 procent ankietowanych kierowników magazynów widzi wyraźny związek między dobrym fizycznym środowiskiem pracy a rentownością firmy” – wyjaśnia David Bray i podkreśla, że odpowiedni sprzęt zmniejsza również ilość czasu, jaką pracownicy muszą poświęcać na określone zadania.

Środowisko pracy to gorący temat

Raport ma również na celu podkreślenie przyszłych wymagań. Chodzi o to, abyśmy mogli nadal dostarczać to, czego potrzebują nasi klienci. Kantar Sifo przeprowadził w naszym imieniu łącznie 400 wywiadów z kierownikami magazynów i menedżerami logistyki w Danii, Norwegii, Finlandii i Szwecji.
 
„Środowisko pracy to gorący temat, który interesuje zarówno menedżerów, jak i pracowników. Obszar ten nieustannie się zmienia i widzimy coraz więcej zautomatyzowanych rozwiązań. Naszym celem jest bycie stale w czołówce.”
David Bray, Wiceprezes AJ Produkty

Wielu menedżerów chce wiedzieć więcej

Większość kierowników magazynów przeszła szkolenie lub kurs związany z fizycznym środowiskiem pracy. Mimo to nie czują, że mają dogłębną wiedzę, a więc jest w tym obszarze duże pole do poprawy. Kursy były prowadzone przez różne organizacje, od organów rządowych po ekspertów z zakresu BHP i medycyny pracy z sektora prywatnego.

wykres

Środowisko pracy tworzy przewagę konkurencyjną

Kiedy zapytano menedżerów, czy uważają, że fizyczne środowisko pracy w ich firmie rozwinie się w ciągu najbliższych pięciu lat, zdecydowana większość uznała, że tak się stanie i że ulegnie ono poprawie.

Obecnie mamy dobre środowisko pracy, ale staramy się być w czołówce, aby ludzie chcieli tu pracować. Daje nam przewagę konkurencyjną, tworzy dobre samopoczucie i zmniejsza absencje pracowników
Otwarta odpowiedź na pytanie: Jak Twoim zdaniem rozwinie się fizyczne środowisko pracy w Twojej firmie w ciągu najbliższych pięciu lat?
Raport podkreśla również fakt, że dziewięciu na dziesięciu menedżerów uważa, że dobre fizyczne środowisko pracy jest bardzo ważne dla ich firmy w perspektywnie długofalowej. Większość menedżerów jest również zdania, że wyposażenie i otoczenie mogłyby być lepsze.


„Wspaniale jest widzieć, że menedżerowie magazynów i logistyki są tak zaangażowani w środowisko pracy. Dla nas w AJ Produkty środowisko pracy jest zawsze naszym najwyższym priorytetem. To nasza podstawowa działalność i wielka pasja. Dlatego cieszymy się, że kwestia ta jest bardzo ważna również dla wielu firm w różnych krajach” – podsumowuje David Bray.

Jak usprawnić środowisko pracy w magazynie


* Badanie oparte jest na szerokim zestawie danych. Ankietowani menedżerowie mają różne poziomy doświadczenia i pracują dla różnych firm z wielu branż – od bardzo małych do bardzo dużych. Podział kobiet i mężczyzn wynosił odpowiednio 15 procent i 85 procent, a ponad połowa ankietowanych była w wieku od 40 do 55 lat.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.