Otoczenie kluczem do silniejszej kultury

Dobre środowisko pracy daje dobre wyniki. Małe, proste zmiany mogą mieć duży wpływ na poczucie wspólnoty i motywację w pracy. A większa swoboda i możliwości, jeśli chodzi o miejsce pracy i pracę zdalną, być może są kluczowe dla utrzymania silnej kultury firmy.
To, że dobra atmosfera i poczucie wspólnoty w miejscu pracy pomagają pracownikom poczuć się lepiej, nie jest nowym odkryciem. Dobre relacje sprawiają, że stajemy się bardziej odporni na stres, gdy stajemy przed trudnymi zadaniami. Dzięki temu jesteśmy bardziej efektywni i prawdopodobnie oznacza, że pozostaniemy w aktualnej firmie przez dłuższy czas. A co chyba najważniejsze – sprawia, że praca staje się przyjemniejsza. Wprowadzając małe zmiany, możesz spowodować dużą różnicę w poziomie satysfakcji odczuwanej przez pracowników.
Pokój socjalny to centralna przestrzeń spotkań towarzyskich i budowania relacji w pracy. Prosta rzecz, np. dostarczenie kosza owoców dla pracowników, może sporo zmienić. Zapewnia dodatkowy powód do rozprostowania nóg oraz umożliwia spontaniczne spotkania i rozmowy przy koszu z owocami. Wygodna kanapa lub dwie w biurze dają pracownikom możliwość oderwania się od biurek i pozwalają spotkać się w bardziej swobodnej atmosferze. Pokój wypoczynkowy przyczynia się do poprawy samopoczucia tych, którzy często pracują w odosobnieniu.
W przypadku pracy hybrydowej utrzymanie silnej kultury firmy jest jeszcze ważniejsze.
Zapewniając pracownikom możliwość samodzielnego decydowania, czy chcą pracować w domu, czy w biurze, prawdopodobnie zwiększysz zarówno produktywność, jak i prawdopodobieństwo pozyskania nowych pracowników. Kiedy jednak oferujesz hybrydowe miejsce pracy, jeszcze ważniejsze jest stworzenie i utrzymanie silnej kultury firmy. Dziś wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak łatwo jest poczuć się wykluczonym ze społeczności w pracy, jeśli przez większość czasu pracuje się zdalnie. Prostym sposobem na zmniejszenie ryzyka, że ​​ktokolwiek poczuje się wykluczony i uczynienie klimatu bardziej integracyjnym, jest prowadzenie wszystkich spotkań w formie cyfrowej nawet wtedy, gdy w domu pracuje tylko jedna osoba. Wspólna wiadomość e-mail lub wątek czatu może również pomóc w budowaniu jedności i tworzeniu relacji między pracownikami. Przydatne może być również utworzenie wątku, który nie odnosi się bezpośrednio do pracy, ale jest poświęcony bardziej luźnym i osobistym tematom – np. zdjęcia uroczych zwierząt albo filmiki znalezione w sieci.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.