Nie rób nic, a produktywność wzrośnie!

Ile przerw robisz w ciągu dnia pracy? Prawdopodobnie za mało! Wiele osób twierdzi, że nie ma czasu lub nie chce przerywać koncentracji. Ale faktem jest, że przerwy poprawiają efektywność i poziom skupienia.
Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpoczynek. Wielu z nas być może kojarzy powrót do zdrowia z czasem wolnym od pracy – i wcale się w tym nie mylimy. Ale badania pokazują, że nawet krótkie przerwy w ciągu dnia są co najmniej tak samo ważne. Sprawiają, że jesteśmy nie tylko bardziej produktywni w danej chwili, ale także mogą zapobiegać chorobom i stresowi w dłuższej perspektywie.

 

 
Badania przeprowadzone przez Baylor University w Teksasie pokazują, że przerwy i to, co podczas nich robimy, również mają znaczenie. Według naukowców stojących za badaniem w trakcie przerwy warto robić tylko to, co sprawia nam przyjemność. Ważne jest też to, kiedy korzystamy z przerw. Z badania wynika, że najlepszy czas to poranek. To daje więcej energii na koniec dnia.
Przerwy odgrywają również dużą rolę w budowaniu poczucia więzi w miejscu pracy. Dzieje się tak, ponieważ mamy możliwość poznania się na głębszym poziomie niż podczas spotkań związanych
z pracą. Jeśli istnieją również przyjemne przestrzenie wspólne, w których można oderwać się od biurka, łatwiej jest zapomnieć na chwilę o pracy. Bardziej komfortowy pokój wypoczynkowy może też przyczynić się do bardziej naturalnych relacji towarzyskich między współpracownikami.

Nasza najlepsza wskazówka. Przerwa pamięta się sama!

Technika Pomodoro powstała w latach 80. XX wieku i bierze swoją nazwę od urządzenia w kształcie pomidora, używanego pierwotnie do odmierzania czasu. („pomodoro” to włoskie słowo oznaczające „pomidora”). Metoda polega na intensywnym skupieniu się na zadaniu przez 25 minut, po którym następuje 5-minutowa przerwa. Procedurę powtarza się cztery razy, a następnie następuje dłuższa przerwa. Organizując swoją pracę i przerwy w ten sposób, nie trzeba ciągle spoglądać na zegarek. Technika ta zapewnia również mózgowi najlepsze możliwe warunki do optymalnej pracy, ponieważ nie musi on działać na pełnych obrotach przez dłuższy czas.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.