Ergonomia pracy przy komputerze i uchwyty na monitory

Projekt aktywnego biura

Projekt aktywnego biura: Pracuj tam, gdzie umysł, a nie tam, gdzie biurko!

Czytaj więcej

Ergonomiczne rozwiązania poprawiające komfort pracy

Każdy nowy pracownik w firmie powinien obowiązkowo przejść kurs z zasad stosowanych w danym przedsiębiorstwie, w tym BHP przy komputerze. Wśród nich często znajdują się również wskazania dotyczącej odpowiedniego trybu pracy, w tym do właściwej postawy, oparcia, ułożenia monitora na wysokości oczu, rodzaju krzesła czy siedziska, odpowiedniej wysokości, jaką powinno mieć biurko itp., którą najlepiej określa ergonomia stanowiska komputerowego. O ile leży to w gestii samych pracowników, to każde rolą pracodawcy powinno być zadbanie, aby ich podwładni mieli jak najlepsze warunki w zakresie swojej pracy i nie narażali się niepotrzebnie na różne dolegliwości i schorzenia zwłaszcza wzroku. Te bowiem oznaczają najczęściej lekarskie zwolnienia, a przez to najmniej pożądane straty dla samej firmy i niekiedy przerwy w jej działalności.

Ergonomiczność pracy

Odpowiadając na pytanie, co to jest ergonomia i jak ergonomia stanowiska pracy wpływa na efektywność pracowników, można posłużyć się prostym wyjaśnieniem. To przede wszystkim bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze połączona z zapewnieniem pracownikowi takich warunków otoczenia, aby wykonywane przez niego obowiązki były maksymalnie efektywne. Mówiąc wprost - ergonomia miejsca pracy do udostępnienie pracownikom właściwych warunków pracy w celu przyśpieszenia ich działania oraz zmniejszenia ryzyka kontuzji i chorób podczas pracy z komputerem, na wysokości lub w nieodpowiedniej pozycji. Najlepiej i najszybciej można stworzyć ergonomiczne stanowisko komputerowe inwestując we właściwe akcesoria do biurka. Takimi akcesoriami mogą być wszystkie sprzęty, które powinny znajdować się na danym stanowisku pracy: ustawione w odpowiedniej odległości siedziska i krzesła wyposażone w oparcia i mające regulowaną wysokość, monitory na właściwym poziomie w linii oczu, schowany pod biurkiem podnóżek, regularny czas przerwy co najmniej po każdej godzinie,ale również cała otaczająca pracownika przestrzeń. Ważna jest też nie tylko wielkość odległości od ekranu, ale też kąt, pod którym jest zamontowany monitor. W AJ Produkty posiadamy całą gamę akcesoriów ergonomicznych pozwalających na lepsze przystosowanie stanowiska pracowniczego - maty antyzmęczeniowe orz uchwyty do montażu monitorów przy biurkach, które zapewniają elastyczność w ustawianiu ich na odpowiedniej pozycji.

Podpory dla ramienia

Innym ergonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej podpory dla przedramienia, która odciąża ramię, skutecznie przeciwdziałając między innymi zespołowi cieśni nadgarstka. Każde ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze, gdzie pracownik spędza długie godzinny, powinno być wyposażone w taki sprzęt. Podpora znana również jako podkładka pod myszkę pomaga ręce wygodnie się ułożyć, niweluje długi i jednostajny nacisk na nadgarstek i całą kończynę, zapobiegając odpływowi krwi i nerwobólom, które mogą się pojawiać przy intensywnej pracy. AJ Produkty oferuje asymetryczną podporę dla osób praworęcznych do montażu na stanowiska komputerowe bez względu na ich wielkość. Zakres jej używania jest uniwersalny: sprawdza się podczas pracy biurkowej w pozycji siedzącej, jak i podczas pracy na stojąco, gdy ułożenie ciała jest inne, a ręka bardziej przeciążona. Ergonomia pracy przy komputerze zwraca szczególną uwagę nie tylko na detale techniczne jak ustawienie monitora albo odpowiednie krzesło, ale głównie na przeciążenia ramion, dłoni i nadgarstków, dlatego w naszym sklepie oferujemy najlepsze oparcia dla ramienia, które mają regulowaną wysokość i znacznie poprawiają zasady ergonomii podczas wielogodzinnej pracy z myszką albo klawiaturą.

Maty antyzmęczeniowe

Częstym błędem popełnianym przez pracodawców jest zakładanie, że praca z komputerem jest męcząca tylko dla oczu i rąk. Na stanowiskach, które wymagają na przykład obsługi klienta na stojąco (restauracje, bary, sklepy, hurtownie), BHP pracy przy komputerze obejmuje również zapobieganie problemom z nogami i kręgosłupem. Odpowiedni kąt ekranu, jego wysokość i ustawienie monitora we właściwej odległości nadal ma znaczenie, ale w AJ Produkty rozumiemy też inne problemy pracowników, w tym bolące stopy, nogi i znaczne obciążenie kręgosłupa. Dlatego w swojej ofercie posiadamy też specjalne maty antyzmęczeniowe, które skutecznie zastąpią nawet tradycyjne krzesło lub podnóżek w odciążaniu organizmu. Maty ergonomiczne są skuteczne w zakresie dbania o prawidłową postawę tam, gdzie pracownik nie ma dostępu do siedziska, a jego stanowisko pracy obejmuje konieczność trwania w pozycji stojącej. Posiadamy maty w różnych wymiarach, służące do pracy w suchych środowiskach o stałej temperaturze. Specjalny elastyczny materiał dopasowuje się do nacisku stóp, stymulując procesy mikrokrążenia w kończynach dolnych i pozwalając na bardziej optymalne ułożenie ciała oraz zachowanie postawy zapobiegających pojawianiu się dolegliwości bólowych. Bez względu na to, gdzie pracownik wykonuje swoje obowiązki, jeśli w ich zakres wchodzi praca przy komputerze, BHP jego stanowiska powinno obejmować podstawowe zasady ergonomii i zapewniać mu jak najlepsze warunki do działania.

Uchwyty do monitorów

Najczęstszym problemem występującym podczas pracy przy komputerze są oczywiście dolegliwości zdrowotne, w tym wzrokowe i bóle głowy, do których prowadzą często niewłaściwe filtry ochronne na stanowiskach pracy. Wynikać mogą też ze złych ustawień ekranu, co utrudnia korzystanie z niego, a nawet z przeglądarki czy programów komputerowych. Wystarczy jednak zastosować specjalne akcesoria, na przykład ergonomiczny uchwyt na monitor lub wieszak na monitor, aby skutecznie pozbyć się tego problemu i zapewnić pracownikowi lepsze środowisko pracy. W ofercie AJ Produkty do monitorów uchwyty występują w formie pojedynczej na jeden monitor lub w podwójnej, która umożliwia zaoszczędzenie miejsca na biurku. Montaż akcesoriów takich jak uchwyt na monitor do biurka jest bardzo prosty, wykorzystując przy tym standard VESA, a cena pozwala na zastosowanie w nawet najmniejszych biurach z niewielkim budżetem. Taki ergonomiczny stojak na monitor ułatwia również pokazywanie informacji widocznych z ekranu osobie siedzącej obok lub naprzeciwko, co sprawdza się na stanowiskach obsługi klienta, w sklepach, hurtowniach albo bankach. Wystarczy wtedy tylko przekręcić ramię do monitora albo przesunąć uchwyt biurkowy w odpowiednią stronę. Stosując w praktyczny sposób uchwyt do monitora zamontowany wedle rozwiązań VESA można w znacznym stopniu ograniczyć bóle związane z nadwyrężeniem karku, kręgosłupa oraz oczu oraz sprawić, że sklep będzie przyjaźniejszy dla klientów mających lepszy podgląd na kupowany produkt oraz jego rodzaj a także na inne ważne dane jak cena.