Sześć kroków do lepszego przepływu towarów w magazynie

Istnieje wyraźny związek między zadowolonymi klientami, którzy kupują kolejne produkty w danej firmie, a sprawnością jej magazynu. Problemy w magazynie często prowadzą do opóźnień lub błędnych w dostawie, a czasem także do uszkodzenia samego towaru. Trudności tego rodzaju mogą spowodować, że klienci zdecydują się na przejście do innego dostawcy. Jest to zatem doskonały powód do usprawnienia przepływu towarów i szybszego rozwiązywania problemów. 

Bestsellery w zasięgu ręki 

Czy wszystko jest na właściwym miejscu? Twoje najlepiej sprzedające się produkty powinny być łatwo dostępne, zamiat kurzyć się gdzieś na zapleczu magazynu. Twoi pracownicy nie mogą tracić czasu na długie i niepotrzebne spacery, aby je zebrać i spakować. To taka sama sytuacja jak w kuchni: noże i ekspres do kawy, których używasz na co dzień, są przy zlewie, szklanki i talerze w szafkach, a zestaw do fondue w spiżarni. Dzięki starannemu planowaniu możesz wkrótce zwiększyć wydajność swojego magazynu. Miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu – nigdzie nie jest to istotniejsze niż właśnie w magazynie. 

Nie przepełniaj magazynu 

Twój magazyn szybko się zapełnia? Aby ułatwić przyjmowanie przychodzących towarów i składowanie ich we właściwych miejscach, magazyn powinien być zapełniony w 80-85%. Daje to sporo wolnego miejsca do przechowywania i pozwala na tymczasową reorganizację, gdy otrzymujesz duże dostawy. Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu będzie mniej wolnego miejsca. Ale jeśli trwa to cały czas, utrudnia codzienną pracę i zaczyna sporo kosztować. W takiej sytuacji masz dwie możliwości: możesz bardziej efektywnie wykorzystać swoją powierzchnię i zwiększyć pojemność magazynową, instalując więcej regałów lub przenieść się do większego budynku.

Wyposażenie musi nadążać za zmianami 

Zmienił się rodzaj towarów, z którymi pracujesz? Zmiana jest trwała? Jeśli tak, czas na podjęcie działań. Kluczem do efektywnego zarządzania magazynem jest wyposażenie dostosowane do składowanych towarów. Może być konieczne wprowadzanie zmian na bieżąco. Jeśli niektóre towary, które przechowujesz, mają teraz mniejsze gabaryty, ale trzymane są na półkach przeznaczonych na większe przedmioty, oznacza to, że przechowujesz dużo… powietrza! Jeśli jednak zmienisz wysokość lub głębokość regałów, aby spełnić nowe wymagania, możesz zwolnić miejsce na więcej regałów i zwiększyć pojemność magazynu. 
 
Innym pomysłem na lepsze wykorzystanie przestrzeni jest rozbudowa system w pionie. Należy jednak pamiętać, że regały, które są bardzo głębokie i bardzo wysokie, utrudniają dotarcie do produktów i kompletowanie zamówień. 

Im prościej, tym lepiej 

Twój zespół obsługi klienta otrzymuje ostatnio coraz więcej skarg dotyczących uszkodzonych towarów? Nadszedł czas, aby przyjrzeć się warunkom pracy w magazynie, ponieważ długie dystanse do pokonania i skomplikowane procedury kompletacji mogą powodować takie właśnie problemy. Jeśli wykonywanie pracy przez ludzi staje się trudniejsze z powodu okoliczności pozostających poza ich kontrolą, prowadzi to do stresu. Ten rodzaj stresu może łatwo skutkować błędami, które klienci będą postrzegać jako słabą jakość i nieostrożną obsługę. 
 
Podsumowując, dobrostan pracowników może wpłynąć na cały Twój biznes. Zapewniając im odpowiednie warunki wykonywania pracy, inwestujesz zarówno w jakość, jak i wydajność całej firmy. 

Postaw na porządne wyposażenie 

Co możesz zrobić, aby praca w magazynie była łatwiejsza? Chodzi o dobrą organizację i oszczędność czasu. Najwyższym priorytetem jest, aby każdy produkt miał swoje miejsce na regale, które jest wyraźnie oznaczone i łatwe do znalezienia. Ważne jest również, aby mieć w pobliżu dobrze wyposażone stoły do pakowania. Stołów powinno być dużo, aby nikt nie musiał niepotrzebnie czekać i tracić czasu. 
 
Wózki i podnośniki spełniają dwie funkcje: ułatwiają pracę i zapewniają ergonomię. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie stacji recyklingu w strategicznych miejscach. Oznacza to, że zużyte materiały są od razu poddawane recyklingowi bez marnowania czasu. W rezultacie nie ma śmieci ani zatorów w korytarzach transportowych. 

Daj klientom to, o co proszą 

Często jesteś zmuszony odmówić przyjęcia zamówienia, bo magazyn nie nadąża za popytem? A może czas realizacji jest tak długi, że klienci rezygnują i udają się do innego dostawcy? Jeśli tak, czas na podjęcie działań, odwrócenie trendu i stworzenie magazynu, który zapewni poziom obsługi, jakiego oczekują klienci. 
 
Niezależnie od tego, jaki masz problem z efektywnością pracy w magazynie, nasi eksperci służą pomocą. Mamy wyposażenie, które usprawni logistykę i podniesie wydajność. Naszym celem jest znalezienie najlepszego rozwiązania magazynowego dla Twojego biznesu. Żaden projekt nie jest dla nas za duży, ani za mały. Skontaktuj się z nami i zrób pierwszy krok w stronę dobrze zaprojektowanego magazynu, który uszczęśliwi klientów, pracowników i Ciebie.

Skorzystaj z pomocy ekspertów od wnętrz!

Eksperci AJ Produkty są zawsze gotowi pomóc w stworzeniu wnętrza skrojonego na miarę Twojego biznesu. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz inspiracji, masz pytania dotyczące doboru mebli, tkanin lub kolorów! Czekamy na Ciebie!
Typ firmy
Wpisz wiadomośćDodaj załączniki
Klikając "Wyślij", akceptujesz naszą politykę prywatności.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.