Przewodnik: Jak wybrać najlepsze krzesło biurowe?

Przewodnik: Jak wybrać najlepsze krzesło biurowe?

Dobre krzesło biurowe dostosowuje się do ruchów użytkownika, zmniejsza ryzyko przeciążeń i pomaga prawidłowo siedzieć. Ale który model spełni Twoje wymagania dotyczące komfortu, wzornictwa i ergonomii? Nawet najlepiej oceniane krzesło biurowe może nie być dla Ciebie optymalne! Zidentyfikowaliśmy pięć kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem krzesła biurowego.
Kvinna sitter vid höj- och sänkbart skrivbord och jobbar med dator
4 godziny: jeśli przez większość dnia jesteś w ruchu, a na siedząco spędzasz tylko krótkie odcinki czasu, warto postawić na proste i niedrogie krzesło.

8 godzin: jeśli większość dnia spędzasz przy biurku, potrzebujesz wysokiej jakości krzesła z regulacją.

12 godzin: wykonujesz pracę zmianową? Zainwestuj w krzesło z regulacją i komfortowymi opcjami podparcia.

24 godzin: jeśli krzesło ma sprawdzić się w pokoju dyspozytorskim, wybierz fotel do pracy ciągłej o podwyższonym standardzie.
Dwie osoby siedzą zrelaksowane przy swoich biurkach w biurze

2. Wybierz mechanizm dla siebie

Ciało potrzebuje regularnych zmian pozycji, więc siedzisko i oparcie krzesła powinny podążać za naturalnymi ruchami użytkownika. Sposób, w jaki siedzisko i oparcie poruszają się, gdy siedzisz na krześle, zależy od mechanizmu, który posiada dany model. Wyższej klasy mechanizm pozwala lepiej dostosować krzesło do potrzeb, zapewniając wyższy poziom ergonomii.
Stałe podparcie: oparcie podąża za ruchami górnej połowy ciała, a siedzisko pozostaje nieruchome. Zapewnia to zdrowe, ergonomiczne podparcie, które pomaga utrzymać prawidłową pozycję podczas siedzenia.

Funkcja bujania: umożliwia kołysanie się, a kąt między siedziskiem i oparciem zostaje zachowany. Ustawienia można zablokować.

Mechanizm synchroniczny - siedzisko i oparcie poruszają się synchronicznie względem siebie (1:2 - ruch siedziska o jeden stopień i ruch oparcia o dwa stopnie podczas bujania). Siedzisko i oparcie można zablokować w kilku pozycjach.

Mechanizm multisynchroniczny: siedzisko i oparcie poruszają się synchronicznie względem siebie (1:2), ale można zablokować siedzisko, co pozwala wyciągnąć się na krześle i poprawia krążenie w kończynach dolnych.

Mechanizm asynchroniczny (swobodnego bujania): kąt nachylenia siedziska i oparcia można regulować niezależnie i albo zablokować ustawienia w najwygodniejszej pozycji, albo uwolnić siedzisko i oparcie, pozwalając krzesłu podążać za ruchami ciała (swobodne bujanie). Mechanizm ten zapewnia możliwość optymalnego dopasowania krzesła do potrzeb.
Kobieta siedzi na ergonomicznym krześle biurowym i opiera rękę o podłokietnik

3. Ergonomia i personalizacja

Aby krzesło zapewniało odpowiednie podparcie, należy je dostosować do wzrostu, wagi i kształtu ciała. Każdy z nas jest inny, więc im więcej opcji regulacji, tym lepsze dopasowanie do konkretnego użytkownika.

Regulacja wysokości siedziska: optymalna wysokość siedziska to taka, która pozwala jednocześnie oprzeć stopy płasko na podłożu, a plecy na oparciu.

Regulacja wysokości oparcia: oparcie powinno znajdować się na takiej wysokości, która współgra z naturalną krzywizną kręgosłupa.

Regulacja głębokości siedziska: zapewnia dobre krążenie krwi w dolnych partiach ciała. Prawidłowa pozycja to taka, która pozwala włożyć pięść między przednią krawędź siedziska a kolana, podczas gdy stopy spoczywają płasko na podłodze.

Regulacja nachylenia siedziska: siedzisko powinno być delikatnie pochylone w taki sposób, żeby biodra znajdowały się nieco ponad linią kolan, a stopy spoczywały płasko na podłodze.
 
Czym jest ergonomia?

4. Dodatkowe akcesoria

Optymalne krzesło to także akcesoria, które dodatkowo podnoszą jego walory ergonomiczne oraz komfort użytkowania. Podłokietniki i zagłówki są dostępne jako wyposażenie dodatkowe w przypadku prostych modeli. W bardziej zaawansowanych krzesłach i fotelach klasy premium są one montowane w standardzie.

Wysokie/niskie oparcie: jest możliwość wyboru, jednak ogólna zasada mówi, że oparcie powinno podpierać całe plecy, więc wyższym osobom polecamy modele z wysokim oparciem.

Zagłówek: powinien znajdować się na linii karku, aby odciążyć szyję i barki. Regulacja wysokości i kata nachylenia pozwala uzyskać optymalne podparcie.

Podłokietniki: odciążają ramiona i najlepiej, gdy są regulowane. Tylko wtedy ramiona spoczywają wygodnie na blacie lub właśnie na podłokietnikach. Możliwe kierunki regulacji to: w pionie, w poziomie i na boki.

Oparcie z siatki: to nie tylko kwestia wyglądu! Przewiewne oparcie wykonane z siatki jest stworzone dla tych, którzy często się przegrzewają. Idealne rozwiązanie na ciepłe dni.

Pompowane podparcie lędźwi: pozwala w pełni dostosować oparcie do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Redukuje bóle pleców spowodowane długim siedzeniem na krześle.
 

Jak zwiększyć swój poziom energii?
Krzesło biurowe LANCASTER
2 149,-
Krzesło biurowe MARLOW
999,-

5. Kolor, kształt i materiał

Gdy już znajdziesz kilka krzeseł spełniających wymagania komfortu i ergonomii, pora zadbać o wrażenia estetyczne. Krzesło klasyczne, czy nowoczesne? Stonowane barwy, a może odważny kontrast? Tapicerka z tkaniny, eko-skóry, czy skóry naturalnej? Decyzja należy do Ciebie!

Potrzebujesz wskazówek, który model wybrać? Oto lista najlepszych krzeseł biurowych AJ 2023!

 1. Nasz bestseller STIRLING to wygodny fotel biurowy z wysokim oparciem:
  - Siedzisko, oparcie i zagłówek są grubo wyściełane
  - Wysokość oparcia i zagłówka można regulować, aby zapewnić dobre podparcie
  - Krzesło posiada mechanizm synchroniczny, który umożliwia ruch oparcia i siedziska w stałym stosunku 1:2
  - Podłokietniki można regulować zarówno w pionie, jak i w poziomie

 2. Krzesło biurowe STANLEY to model, który daje wiele korzyści w rozsądnej cenie:
  - Fotel posiada regulowane podparcie odcinka lędźwiowego dla dodatkowego komfortu
  - Siateczkowe oparcie zapewnia komfortowy przepływ powietrza
  - Krzesło posiada mechanizm synchroniczny, który umożliwia ruch oparcia i siedziska w stosunku 1:2
  - Podłokietniki można regulować na 3 sposoby (góra/dół, na boki i w zakresie kąta nachylenia)

 3. Krzesło biurowe LINCOLN to ergonomiczne krzesło z wysokim, rozkładanym oparciem:
  - Bardzo wysokie oparcie i szersze siedzisko
  - Duży, profilowany zagłówek
  - Mechanizm bujania, który można zablokować w pięciu pozycjach
  - Regulowane podparcie odcinka lędźwiowego dla dodatkowego komfortu

 4. LANCASTER to krzesło biurowe o stylowym designie z szeroką gamą kolorystyczną:
  - Pokryte trwałą tkaniną wykonaną w 100% z przetworzonych butelek PET
  - Posiada mechanizm synchroniczny, który umożliwia ruch oparcia i siedziska w stałym stosunku 1:2
  - Elegancki design ze smukłym siedziskiem i oparciem
  - Siedzisko i oparcie są wyściełane formowaną pianką dla dodatkowego komfortu

 5. RAMSEY to krzesło biurowe o najwyższym komforcie i funkcjonalności:
  - Certyfikowany 24-godzinny fotel odpowiedni do długich zmian np. w dyspozytorniach
  - Pompowana poduszka lędźwiowa dla dodatkowego podparcia
  - Krzesło posiada mechanizm bujania, który można regulować w zależności od wagi ciała
  - Podłokietniki można regulować w górę i w dół, na boki oraz w zakresie kąta nachylenia


Nasza szeroka oferta gwarantuje, że znajdziesz krzesło biurowe, które spełni Twoje oczekiwania, bez względu na to, kim jesteś. Jeśli masz problem z wyborem, zawsze możesz się z nami skontaktować - chętnie pomożemy!

FAQ - często zadawane pytania

Jeśli codziennie pracujesz przy biurku, krzesło biurowe jest dla Ciebie najlepszym wyborem. Zapewnia wygodę i ergonomię przy pracy.
Postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby znaleźć odpowiednie dla siebie krzesło biurowe.
Wszystkie nasze krzesła biurowe są zaprojektowane tak, aby służyły przez wiele lat, ale żywotność będzie oczywiście dłuższa, jeśli odpowiednie o nie zadbasz!
Najlepsze krzesło biurowe to takie, które pasuje do charakteru Twojej pracy. Krzesło powinno być dopasowane do Ciebie, a nie odwrotnie!
Dobre krzesło biurowe nie musi być drogie. W zależności od tego, jak długo siedzisz w ciągu dnia itp., mamy krzesła biurowe w różnych przedziałach cenowych.
Zawsze powinieneś być w stanie dosięgnąć stopami ziemi, w przeciwnym razie twoje krzesło jest za wysokie. Upewnij się, że plecy stykają się z oparciem, a zagłówek znajduje się na wysokości szyi, a nie głowy.
Sposób regulacji krzesła biurowego zależy od tego, jak chcesz siedzieć. Pamiętaj jednak, aby korzystać z funkcji swojego krzesła w drodze do uzyskania jak najbardziej ergonomicznej pozycji siedzącej.
Siedząc na krześle, powinieneś być w stanie postawić stopy na ziemi, a przedramiona powinny być ułożone równolegle do powierzchni biurka.
Dobre krzesło biurowe posłuży wiele lat, jeśli będziesz o nie dbać, ale kiedy ważne dla Ciebie funkcje przestaną działać poprawnie i nie można wykonać naprawy, czas zacząć szukać nowego krzesła.
Zagłówki to łatwy sposób na utrzymanie prawidłowej pozycji szyi, a tym samym przeciwdziałanie złej postawie, która z czasem może powodować ból szyi, ramion i pleców.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.