5 kroków do idealnego krzesła biurowego

Dobre krzesło biurowe podąża za ruchami ciała, zmniejsza ryzyko przeciążenia i pomaga prawidłowo siedzieć. I wszystko to niezależnie, ile godzin w ciągu dnia spędzasz na siedząco. Odpowiednie krzesło jest tym samym kluczowe dla dobrego samopoczucia i produktywności. Który model będzie idealny dla Ciebie? Oto pięć kroków na drodze do wyboru optymalnego krzesła do pracy w biurze.

1. Ile godzin spędzasz na siedząco?

Najważniejsze pytanie brzmi: jak długo siedzisz w ciągu dnia? Im dłużej, tym bardziej zaawansowanego krzesła potrzebujesz. Aby ułatwić wybór, podzieliliśmy modele z naszej oferty w oparciu o rekomendowany czas użytkowania: 4, 8, 12 i 24 dziennie. Oznacza to, że znajdziesz u nas wszystkie możliwe opcje – od bazowych krzeseł na krótkie posiedzenia aż po fotele dyspozytorskie do pracy ciągłej.
Kvinna sitter vid höj- och sänkbart skrivbord och jobbar med dator
4 godziny: jeśli przez większość dnia jesteś w ruchu, a na siedząco spędzasz tylko krótkie odcinki czasu, warto postawić na proste i niedrogie krzesło.

8 godzin: jeśli większość dnia spędzasz przy biurku, potrzebujesz wysokiej jakości krzesła z regulacją.

12 godzin: wykonujesz pracę zmianową? Zainwestuj w krzesło z regulacją i komfortowymi opcjami podparcia.

24 godzin: jeśli krzesło ma sprawdzić się w pokoju dyspozytorskim, wybierz fotel do pracy ciągłej o podwyższonym standardzie.

2.  Wybierz mechanizm dla siebie

Ciało potrzebuje regularnych zmian pozycji, więc siedzisko i oparcie krzesła powinny podążać za naturalnymi ruchami użytkownika. Sposób, w jaki siedzisko i oparcie poruszają się, gdy siedzisz na krześle, zależy od mechanizmu, który posiada dany model. Wyższej klasy mechanizm pozwala lepiej dostosować krzesło do potrzeb, zapewniając wyższy poziom ergonomii.
Stałe podparcie: oparcie podąża za ruchami górnej połowy ciała, a siedzisko pozostaje nieruchome. Zapewnia to zdrowe, ergonomiczne podparcie, które pomaga utrzymać prawidłową pozycję podczas siedzenia.


Funkcja bujania: umożliwia kołysanie się, a kąt między siedziskiem i oparciem zostaje zachowany. Ustawienia można zablokować.
 

Mechanizm synchroniczny - siedzisko i oparcie poruszają się synchronicznie względem siebie (1:2 - ruch siedziska o jeden stopień i ruch oparcia o dwa stopnie podczas bujania). Siedzisko i oparcie można zablokować w kilku pozycjach.


Mechanizm multisynchroniczny: siedzisko i oparcie poruszają się synchronicznie względem siebie (1:2), ale można zablokować siedzisko, co pozwala wyciągnąć się na krześle i poprawia krążenie w kończynach dolnych.

Mechanizm asynchroniczny (swobodnego bujania): kąt nachylenia siedziska i oparcia można regulować niezależnie i albo zablokować ustawienia w najwygodniejszej pozycji, albo uwolnić siedzisko i oparcie, pozwalając krzesłu podążać za ruchami ciała (swobodne bujanie). Mechanizm ten zapewnia możliwość optymalnego dopasowania krzesła do potrzeb.

3. Ergonomia i personalizacja

Aby krzesło zapewniało odpowiednie podparcie, należy je dostosować do wzrostu, wagi i kształtu ciała. Każdy z nas jest inny, więc im więcej opcji regulacji, tym lepsze dopasowanie do konkretnego użytkownika.
Regulacja wysokości siedziska: optymalna wysokość siedziska to taka, która pozwala jednocześnie oprzeć stopy płasko na podłożu, a plecy na oparciu.

Regulacja wysokości oparcia: oparcie powinno znajdować się na takiej wysokości, która współgra z naturalną krzywizną kręgosłupa.
Regulacja głębokości siedziska: zapewnia dobre krążenie krwi w dolnych partiach ciała. Prawidłowa pozycja to taka, która pozwala włożyć pięść między przednią krawędź siedziska a kolana, podczas gdy stopy spoczywają płasko na podłodze.

Regulacja nachylenia siedziska: siedzisko powinno być delikatnie pochylone w taki sposób, żeby biodra znajdowały się nieco ponad linią kolan, a stopy spoczywały płasko na podłodze.

4. Dodatkowe akcesoria

Optymalne krzesło to także akcesoria, które dodatkowo podnoszą jego walory ergonomiczne oraz komfort użytkowania. Podłokietniki i zagłówki są dostępne jako wyposażenie dodatkowe w przypadku prostych modeli. W bardziej zaawansowanych krzesłach i fotelach klasy premium są one montowane w standardzie.
Wysokie/niskie oparcie: jest możliwość wyboru, jednak ogólna zasada mówi, że oparcie powinno podpierać całe plecy, więc wyższym osobom polecamy modele z wysokim oparciem.

Zagłówek: powinien znajdować się na linii karku, aby odciążyć szyję i barki. Regulacja wysokości i kata nachylenia pozwala uzyskać optymalne podparcie.

Podłokietniki: odciążają ramiona i najlepiej, gdy są regulowane. Tylko wtedy ramiona spoczywają wygodnie na blacie lub właśnie na podłokietnikach. Możliwe kierunki regulacji to: w pionie, w poziomie i na boki.

Oparcie z siatki: to nie tylko kwestia wyglądu! Przewiewne oparcie wykonane z siatki jest stworzone dla tych, którzy często się przegrzewają. Idealne rozwiązanie na ciepłe dni.

Pompowane podparcie lędźwi: pozwala w pełni dostosować oparcie do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Redukuje bóle pleców spowodowane długim siedzeniem na krześle.

5. Kolor, kształt i materiał

Gdy już znajdziesz kilka krzeseł spełniających wymagania komfortu i ergonomii, pora zadbać o wrażenia estetyczne. Krzesło klasyczne, czy nowoczesne? Stonowane barwy, a może odważny kontrast? Tapicerka z tkaniny, eko-skóry, czy skóry naturalnej? Decyzja należy do Ciebie!

 

Nasza szeroka oferta gwarantuje, że każdy znajdzie krzesło dla siebie. Jeśli jednak nie możesz się zdecydować, zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy dokonać optymalnego wyboru!

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.