Ergonomia w domowym biurze

Ergonomia w domowym biurze

Praca w domu stała się sposobem na życie dla wielu z nas, a ankiety wykazały, że wciąż chętnie wykonujemy taką pracę przez jeden lub dwa dni w tygodniu. Ma to swoje wady i zalety. Wiele osób narzeka na mniej ruchu w pracy, a ergonomia ich domowego biura nie jest tak dobra, jak ta, do której są zwykle przyzwyczajeni w firmie. Na szczęście istnieją proste sposoby na większą ergonomię w home office!

Różnorodność to podstawa


Kiedy pracujesz w domu, łatwo zapomnieć o rozprostowaniu nóg i poruszaniu się. W konsekwencji zdarza ci się siedzieć nieruchomo przez dłuższy czas. Ale ważne jest, aby zmieniać pozycję pracy ze względu na zdrowie fizyczne. W biurze, gdy chcesz iść do drukarki, ekspresu do kawy czy na spotkanie, musisz się przemieścić. Być może masz też biurko z regulacją wysokości. W domu pokonujesz znacznie mniejszy dystans, a biurko z reguły nie ma mechanizmu regulacji.

Najlepszym sposobem na pracę na stojąco w warunkach domowych (bez konieczności pracy przy desce do prasowania ;-)) jest oczywiście zaopatrzenie się w biurko z regulacją wysokości. Zapewni to stabilną powierzchnię roboczą i miejsce na cały sprzęt biurowy. Jeśli nie masz miejsca na duże biurko, istnieją bardziej wszechstronne alternatywy, takie jak nakładka, która podwyższa blat. Można ją przenosić i umieszczać w różnych miejscach. Możesz również dopasować ją do odpowiedniej wysokości w trakcie pracy na siedząco i stojąco.

Optymalne warunki pracySiedzisz przy kuchennym stole? Nie jesteś jedyny. Ale są dobre powody, by zainwestować w meble przeznaczone do pracy biurowej. Na przykład krzesło kuchenne nie jest stworzone, by siedzieć na nim całe osiem godzin. Zamiast tego powinieneś zastąpić je krzesłem biurowym, które podąża za ruchami twojego ciała i pomaga prawidłowo siedzieć. Krzesło biurowe to jeden z najważniejszych mebli. Zainwestuj w stylowe krzesło, które pasuje do wystroju domu i jest ergonomiczne!

Powinieneś postarać się o odpowiedni stół, gdzie odłożysz wszystkie dokumenty i materiały na koniec dnia pracy. Jeśli brakuje miejsca w domu, dostępnych jest wiele mniejszych biurek, które idealnie zmieszczą się pod schodami lub w rogu pokoju. Nie zapominaj, że możesz dodać akcesoria, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także są funkcjonalne. Na przykład możesz zdecydować się na podnóżek lub wygodną matę do pracy na stojąco. Taka mata pomaga odciążyć nogi, biodra i plecy.

Znajdź odpowiedni kąt

Jeśli masz problemy z karkiem, może to oznaczać, że ekran komputera jest ustawiony pod niewłaściwym kątem. Ekran powinien znajdować się na poziomie oczu – wszystko po to, aby nie skręcać szyi. Jeśli pracujesz na laptopie, możesz spróbować postawić go na stosie książek lub kupić podstawkę, aby ustawić go wyżej. Polecamy także użycie bezprzewodowej myszy i klawiatury, aby przedramiona mogły spoczywać na stole pod kątem 90°. To odciąży ramiona. I pamiętaj, aby pracować z rękami i ramionami blisko ciała, aby zapobiec urazom ramion i nadgarstków.

Oświetlenie dobre dla wzroku

Właściwe oświetlenie miejsca pracy jest ważne, niezależnie od tego, czy jesteś w firmie, czy w domu. Często masz bóle głowy lub zmęczone oczy? Oświetlenie stanowiska może być zbyt słabe lub zbyt jasne. Znajdź dobre miejsce w pobliżu okna i ustaw ekran tak, aby nie odbijał światła. Możesz również dodać lampę biurkową lub lampy sufitową, która doświetli stanowisko.

Ładuj akumulatory

Jeśli nie możesz uczynić swojego miejsca pracy tak ergonomicznym, jak powinno być, jeszcze ważniejsze jest zrobienie sobie przerwy i poruszanie się. Możesz na przykład wybrać się na krótki spacer. Dzięki ruchowi ciało ładuje akumulatory, co zmniejsza ryzyko bólu i sztywności. Po każdym spotkaniu na Teams lub Zoom warto zrobić sobie krótką przerwę, aby odpocząć i rozprostować nogi. Możesz również skorzystać z okazji do wykonywania tzw. ruchów przeciwnych, w których wyciągasz ręce do tyłu i do góry, jeśli siedzisz pochylony do przodu przed komputerem.

Nie zapomnij porozmawiać z kolegami i menedżerami o tym, co wszyscy możecie zrobić, aby domowe biuro każdego z was było bardziej ergonomiczne!