Porady dla skutecznej logistyki w magazynie

Porady dla skutecznej logistyki w magazynie

Przemyślany projekt magazynu usprawnia zarówno codzienną pracę magazynierów, jak i ułatwia obsługę towarów. Dzięki cyfrowym narzędziom do zarządzania magazynem masz kontrolę nad tym, które towary charakteryzują się największą rotacją. Dzięki temu możesz efektywnie planować strukturę zapasów. Dobry przepływ w magazynie zmniejsza ryzyko opóźnień i błędnych dostaw oraz zapewnia większą satysfakcję klientów.  

Kontrola zapasów, zarządzanie magazynem i logistyka

Aby skutecznie planować zakup towarów, można zastosować cyfrowy system kontroli zapasów. Jeśli chcesz spełnić życzenia klientów, musisz oferować produkty w możliwie najniższych cenach, a jednocześnie dobierać je do asortymentu, kierując się popytem. Optymalizując zapasy, zwiększysz rotację i unikniesz kosztownych nadwyżek w magazynie.  

Aby dokładnie wiedzieć, co znajduje się w magazynie, w jakiej ilości i gdzie, potrzebny jest sprawny system zarządzania. Dobra administracja i systematyczne magazynowanie mają ogromne znaczenie dla rozsądnej logistyki. Mając za podstawę wiedzę dotyczącą przepływu towarów, należy zaplanować projekt wnętrza powierzchni magazynowej. Dajemy Ci nasze najlepsze wskazówki, jak zapewnić najkorzystniejsze warunki dla Twojego asortymentu.

Bestsellery w zasięgu ręki

Czy towary o wysokiej i niskiej popularności są umieszczone we właściwych miejscach? Aby pracownicy magazynu nie spędzali czasu na niepotrzebnych i długich transportach, bestsellery powinny być łatwo dostępne. Tak jak w kuchni: noże kuchenne i często używany ekspres do kawy stoją na blacie, szklanki i talerze są szufladach, a zestaw do fondue – jest upchnięty w którejś z mniej uczęszczanych szafek. Dzięki odpowiedniemu planowaniu praca w magazynie szybko staje się wydajniejsza. Wszystko na swoim miejscu – nigdzie nie jest to bardziej uzasadnione niż właśnie w przestrzeni magazynowej.

Zostaw trochę wolnego miejsca

Kiedy magazyn jest tak naprawdę pełny? Aby można było łatwo przyjmować i umieszczać przychodzące towary we właściwym miejscu, idealny jest współczynnik wypełnienia wynosi 80–85%. Masz wtedy sporo wolnej powierzchni magazynowej, aby pomieścić tymczasowe zmiany w związku ze szczytami dostaw. To, że pole manewru jest czasami mniejsze, nie ma znaczenia. Ale jeśli ciasnota wejdzie w nawyk, praca na co dzień staje się trudna i kosztowna. Na tym etapie masz dwie możliwości: albo zoptymalizować powierzchnię magazynową, czyli zwiększyć pojemność magazynu dzięki regałom półkowym i regałom paletowym, albo postarać się o większy magazyn.

Monitoruj i bądź na czasie

Zmieniła się zawartość magazynu? Zmiana jest trwała? Czas działać. Kluczem do sprawnego zarządzania magazynem jest posiadanie wyposażenia dostosowanego do towaru. Bo jeśli asortyment się zmienił, ale pozostaje na regałach magazynowych dostosowanych do poprzednich produktów, magazynujesz… powietrze! Jednocześnie zwiększenie pojemności magazynu staje się niemożliwe. Jeśli jednak głębokość regałów zostanie dostosowana do nowych warunków (mniejszych gabarytowo produktów), powierzchnia podłogi zwolni się i pomieści większą liczbę regałów.

Kolejną wskazówką, aby powstrzymać konieczność zakupu nowej przestrzeni magazynowej, jest pełne wykorzystanie wysokości pomieszczenia przez wybranie odpowiednio wysokich regałów paletowych oraz półkowych. Należy jednak pamiętać, że bardzo głębokie i wysokie regały mogą utrudniać dostęp pracownikom podczas konfekcjonowania.

Usprawnij pracę w magazynie

Czy obsługa klienta zauważyła ostatnio wzrost liczby skarg dotyczących błędów wysyłki oraz uszkodzonych towarów? Nadszedł czas na przegląd warunków pracy magazynierów, gdzie długie trasy transportu i skomplikowane procedury kompletacji mogą powodować problemy. Gdy bowiem możliwość wydajnego wykonywania pracy utrudniają okoliczności, na które dana osoba nie ma wpływu, często pojawia się stres. Ten stres może łatwo doprowadzić do błędów w pracy – co z kolei klienci odbiorą jako niedbałość i brak jakości.

Pracownicy są zasobem, którego dobro wpływa na działalność firmy. Zapewnienie im warunków umożliwiających dobrą pracę jest zatem inwestycją zarówno w jakość, jak i wydajność.

Narzędzia do kompletacji zamówień

Co zrobić, żeby praca na magazynie była łatwiejsza? Wiele zależy od porządku i oszczędności czasu. Priorytetem jest, aby każdy produkt miał swoje miejsce na półce, był wyraźnie oznaczony i łatwy do odnalezienia. Ważne jest też posiadanie dobrze wyposażonych stołów do pakowania.  Pamiętaj o odpowiedniej liczbie stołów – nikt nie powinien stać w kolejce!

Wózki i sprzęt do podnoszenia mają podwójną funkcję – jednocześnie upraszczają pracę i wspomagają ergonomię. Stacje segregacji w strategicznych miejscach to doskonała inicjatywa. Zużyte materiały wędrują prosto do recyklingu, co zapobiega śmieceniu i tłokowi na drogach transportowych.

Czytaj więcej o prawidłowej technice podnoszenia!  

Spełnij oczekiwania klientów

Magazyn nie nadąża z realizacją zamówień? A może czas dostawy bywa tak długi, że klienci poddają się i szukają innego sklepu? To właśnie powody, aby podjąć działania mające na celu stworzenie magazynu, który będzie w stanie utrzymać poziom usług, jakiego oczekują klienci.

Niezależnie od tego, czy chcesz rozwiązać problem, czy po prostu zastanawiasz się, które produkty magazynowe są najlepsze, nasi eksperci mogą się przydać. Naszym celem jest zapewnienie optymalnego rozwiązania magazynowego w oparciu o potrzeby, a gdy już się do nas zwrócisz, żaden projekt nie jest ani za duży, ani za mały. Sięgnij po telefon i zrób pierwszy krok w kierunku przemyślanego rozwiązania magazynowego, z którego będą zadowoleni i klienci, i pracownicy.

FAQ

Optymalizacja oznacza, że towary znajdujące się w magazynie odpowiadają zapotrzebowaniu klientów. Właściwe produkty, we właściwej ilości, dostarczane we właściwym czasie.
Ładunek należy zabezpieczyć z przodu, z tyłu i po bokach, aby uniknąć wypadków. Należy przestrzegać przepisów Administracji Transportu dotyczących mocowania ładunku.
Magazyn wyrobów gotowych zawiera produkty po ukończonym procesie produkcji oraz kontroli jakości.
Magazyn surowców składuje surowce i materiały eksploatacyjne dla firm produkcyjnych.
Powinien być na tyle duży, aby nigdy nie doszło do wypełnienia go w 100%. Optymalny jest zwykle współczynnik wypełnienia wynoszący 80–85%.
Wskaźnik rotacji zapasów jest miarą tego, ile razy towary magazynowe są zastępowane w wyniku sprzedaży w danym okresie.
System zarządzania magazynem (WMS) to oprogramowanie służące uproszczeniu operacji magazynowych i logistycznych w firmach.

Skorzystaj z pomocy ekspertów od wnętrz!

Eksperci AJ Produkty są zawsze gotowi pomóc w stworzeniu wnętrza skrojonego na miarę Twojego biznesu. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz inspiracji, masz pytania dotyczące doboru mebli, tkanin lub kolorów! Czekamy na Ciebie!
Typ firmy
Wpisz wiadomośćDodaj załączniki
Klikając "Wyślij", akceptujesz naszą politykę prywatności.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.