Mata ESD

Maty przemysłowe to wyposażenie niezbędne w wielu trudnych środowiskach pracy, ponieważ oprócz tego, że poprawiają komfort pracy w pozycji stojącej, to jednocześnie zapewniają pracownikom bezpieczeństwo. Powszechnie wiadomo, że długotrwała praca w pozycji stojącej jest szkodliwa dla zdrowia, męcząca i z tego powodu negatywnie wpływa na wydajność pracowników. Pomocnym wyposażeniem w takich warunkach jest mata stanowiskowa, która redukuje zmęczenie, zwiększa bezpieczeństwo miejsca pracy, a w dłuższej perspektywie wpływa pozytywnie na stan zdrowia i samopoczucie pracowników. Maty przemysłowe są wytrzymałe, trwałe i odporne na wilgoć, na działanie różnego rodzaju smarów i olejów przemysłowych, na uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozdarcia czy ścieranie ostrymi kawałkami metalu. Ponadto są ergonomiczne, mają fazowane krawędzie, są przystosowane do intensywnego użytkowania. Zależnie od przeznaczenia, posiadają właściwości antypoślizgowe, antystatyczne, antybakteryjne, a także ognioodporne. Maty antystatyczne, czy też maty ESD, przeznaczone są do szczególnych rodzajów zakładów pracy. Zacznijmy od tego, co to znaczy ESD. ESD, skrót od angielskiego Electro-Static Discharge, to wyładowania elektrostatyczne, które mogą pojawiać się w wielu środowiskach pracy. To zjawisko i jednocześnie problem występujący w branży przemysłowej zajmującej się produkcją podzespołów elektronicznych i w przemyśle precyzyjnym, obejmującym przede wszystkim mechanikę precyzyjną i optykę oraz w niektórych laboratoriach. W takich miejscach podłogi, krzesła, blaty i powłoki przedmiotów mogą tworzyć ładunki elektrostatyczne, które po uwolnieniu do urządzenia elektronicznego zmieniają się w wyładowania elektrostatyczne. Przedmioty i materiały ulegają naładowaniu elektrycznemu, przez co mogą ulegać uszkodzeniu. To zjawisko także niekorzystnie wpływa na pracowników. Po nastąpieniu wyładowania pracownik może poczuć silny wstrząs. Z tego powodu takie środowiska pracy wymagają dodatkowej ochrony antystatycznej. Na szczęście istnieją metody przeciwdziałania skutkom, jakie powodują wyładowania elektrostatyczne. Należy do nich zapewnienie odpowiednich mebli, wyposażenia i specjalnej odzieży roboczej. Krzesła i taborety antystatyczne powinny być pokryte wysokiej jakości tkaniną przewodzącą albo pianką poliuretanową. Podstawa krzesła ESD wykonana jest ze stali chromowanej, co zapewnia po pierwsze dużą stabilność krzesła, a po drugie krzesło niezawodne odprowadza ładunki elektrostatyczne. Powierzchnia oparcia i siedziska powinna być antypoślizgowa i odporna na odkształcanie. Ergonomiczny taboret lub krzesło antystatyczne zabezpiecza przed szkodliwym działaniem wyładowań elektrycznych, dając gwarancję bezpieczeństwa i jednocześnie wygody. AJ Produkty oferuje meble i wyposażenie na stanowiska pracy wymagające szczególnej troski o pracownika i sprzęty.

Mata antystatyczna ESD - zadania

Mata antystatyczna ESD ma za zadanie zapobiec powstawaniu wyładowań elektrostatycznych. Mata antystatyczna jest wykonana z trwałego materiału, takiego jak guma, pianka winylowa czy pianka poliuretanowa, mającego zdolność do usuwania ładunków elektrycznych z powierzchni maty. Stosowanie mat antystatycznych ESD na podłogach i blatach roboczych jest konieczne dla bezpieczeństwa pracowników i sprzętu. Mata ESD to niezbędne wyposażenie na stanowiskach pracy podatnych na wyładowania elektrostatyczne. Wyładowania elektrostatyczne mogą powodować zwykle niewidoczne uszkodzenie sprzętu elektronicznego. Maty na blat stołu i maty podłogowe z przewodem uziemiającym to gwarancja zabezpieczenia sprzętu i ochrony zdrowia pracowników. Maty antystatyczne ESD przeznaczone na stoły robocze służą do przykrycia blatów, na których umieszczono różnego rodzaju sprzęty lub których używają pracownicy. Do uziemienia użytkownika podczas pracy z elementami elektronicznymi zalecane są zakładane na nadgarstki opaski, które są połączone z przewodem uziemiającym i wtyczką uziemiającą. Podobne zabezpieczenia można zastosować na podeszwy obuwia. Maty ESD na blaty robocze wykorzystywane są głównie w zakładach produkujących części elektroniczne, w serwisach elektroniki, serwisach komputerowych, w centrach danych czy na obszarach gdzie składuje się materiały łatwopalne. Są one skutecznym rozwiązaniem posiadającym właściwości przewodzące – odprowadzające ładunki elektrostatyczne. Ładunki elektrostatyczne mogą prowadzić do zniszczenia sprzętu oraz do powstania zapłonu.

Na rynku dostępne są maty ESD w różnych rozmiarach i wykonane z różnych materiałów, takich jak guma, pianka winylowa, pianka poliuretanowa czy PCV. Rozmiar maty łatwo dopasujemy do określonego stanowiska pracy. Wybierać możemy spośród mat w trzech wersjach - maty już przycięte na konkretny wymiar, elastyczne maty w rolkach sprzedawane na metry bieżące, które można dociąć na długość zgodnie z własnymi potrzebami i wreszcie maty modułowe. Takie systemowe płytki podłogowe są najczęściej używane do pokrycia większej powierzchni o nieregularnym kształcie. Mata modułowa może być dowolnie uformowana na powierzchni. Jej elementy można łączyć jak puzzle, aby uzyskać pożądany kształt dopasowany wielkością do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Rozwiązanie modułowe najczęściej zapewnia dodatkowe płytki na krawędzi, które ułatwiają wjazd na matę oraz pozwalają uniknąć potknięć.

Nasze maty antystatyczne spełniają najwyższe kryteria jakości. Doskonałym wyborem będzie miękka mata antystatyczna ESD z bąbelkową powierzchnią, która odciąża kręgosłup i kończyny, poprawiając dodatkowo krążenie. Należy zwrócić uwagę, że mata nie posiada odporności na oleje, rozpuszczalniki i ciecze organiczne. Ta wytrzymała mata warsztatowa, o grubości 13 mm, wykonana została z naturalnej elastycznej gumy wolnej od silikonu. Ergonomiczny design i miękkość połączona jest z elastycznością. Mata antystatyczna przylega do podłoża, co sprawia, że zawsze pozostaje na miejscu i nie przesuwa się. To niezwykle ważna cecha w trudnych środowiskach pracy. Dodatkowo powietrze, które wypełnia matę zapewnia właściwości przeciwzmęczeniowe maty. Kieszenie powietrzne oraz właściwości gumy zapewniają absorbujący wstrząsy, lekki i przewiewny efekt. Bąbelkowa powierzchnia zapewnia miękkość i odciąża kręgosłup oraz kończyny. Matę zaprojektowano do pojedynczych stanowisk roboczych. Dzięki właściwościom antystatycznym sprawdzi się w szczególności w środowiskach podatnych na wyładowania elektrostatyczne. Matę wyposażono w ścięte ze wszystkich stron krawędzie, co zmniejsza ryzyko potknięcia i urazu oraz ułatwia wjeżdżanie na matę wózkami. Mata ESD przyda się do serwisów elektroniki i serwisów komputerowych.

Inna nasza odciążająca mata antystatyczna ESD do środowisk przemysłowych to jedyna mata ESD produkcji skandynawskiej, testowana i certyfikowana przez RISE (Research Institutes of Sweden). To instytucja badawcza i partner w zakresie innowacji, prowadząca międzynarodową współpracę z przemysłem, środowiskiem akademickim i sektorem publicznym. Jej certyfikat daje gwarancję jakości produktu. Ta trwała mata antystatyczna ESD, o grubości 11 mm, wykonana jest ze specjalnie dobranej mieszanki gumowej - spód z gumy piankowej sprawia, że mata jest wygodna i ergonomiczna. Uziemienie sprzedawane jest w zestawie. Mata ESD jest idealna dla osób pracujących na stojąco. Zaprojektowano ją do indywidualnych stanowisk roboczych. Dzięki właściwościom antystatycznym sprawdzi się w szczególności w środowiskach podatnych na wyładowania elektrostatyczne. Antypoślizgowy spód skutecznie utrzymuje matę w miejscu, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania.

Zapoznaj się z szeroką ofertą wyposażenia do zakładów przemysłowych firmy AJ Produkty. Uczyń swoje miejsce pracy bezpieczniejszym i wygodniejszym dzięki matom przemysłowym, w tym macie ESD do specyficznych miejsc pracy. Zwróć uwagę na maty spawalnicze oraz na maty do środowisk wilgotnych i zaolejonych. AJ Produkty oferuje także szereg sprzętów i akcesoriów wpływających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Zaopatrzysz się u nas w znaczniki podłogowe, znaki informacyjne i ostrzegawcze, osłony krawędzi oraz bariery ochronne. Nasze gumowe osłony krawędzi spełniają najwyższe standardy jakości i zapewniają bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Nasze profile ochronne wykonane z pianki poliuretanowej pomagają chronić także przewody elektryczne. Odporne na ścieranie taśmy i znaki umożliwiają oznaczenie podłoża i powierzchni ścian oraz przyczyniają się do zachowania porządku w miejscu pracy. W przypadku wątpliwości dotyczących naszych produktów, skontaktuj się na czacie z naszymi konsultantami. Postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości.