Aktywne biuro z miejscem na kreatywność i współpracę

Aktywne biuro z miejscem na kreatywność i współpracę

Pożegnaj się ze stałym miejscem przy biurku i powitaj nowy, kreatywny sposób pracy. W ostatnich latach popularność zyskało biuro oparte na aktywności – stworzone w oparciu o to, jak i gdzie pracownicy chcą w danym momencie wykonywać zadania. Podstawową ideą biura opartego na aktywności jest podział przestrzeni na strefy przystosowane do różnego typu zadań. Pracownicy wybierają miejsce w zależności od tego, co mają do zrobienia i migrują się między stanowiskami w ciągu dnia. Ale co to właściwie jest praca oparta na aktywności? Podpowiadamy, jak zoptymalizować wystrój biura, aby stworzyć rozwiązanie idealnie dopasowane do danej firmy. Słowo kluczowe to różnorodność! 

Praca zorientowana na aktywność

W biurze opartym na aktywności nie ma stałych miejsc przeznaczonych na biurka; zamiast tego pracownicy wybierają środowisko, gdzie są najbardziej efektywni — sami decydują, czy chcą pracować na stojąco, usiąść miękko na sofie, skoncentrować się w całkowitej ciszy czy przeprowadzić burzę mózgów w dynamicznym otoczeniu. Istnieje wiele rozwiązań, które wspierają osobowość pracowników i wykonywane zadania! Innowacyjne podejście do przestrzeni często prowadzi do poprawy samopoczucia, kreatywności, produktywności oraz zdrowia. 

Biuro elastyczne czy aktywne?

Istnieją pewne podobieństwa między tak zwanym biurem elastycznym a biurem opartym na aktywności. W elastycznym biurze pracownicy nie mają wyznaczonej przestrzeni, ale wszystkie stanowiska pracy są podobne. Brakuje jasnego podziału na różne strefy aktywności, tak jak w miejscu pracy opartym na aktywności.

Nowe warunki efektywnej pracy

Praca oparta na aktywności to nie tylko nowe meble – to także zmiany w sposobie pracy. Dzięki nowoczesnej technologii zmniejsza się zapotrzebowanie na stałe stanowiska. Dzięki dostępowi do internetu możemy wykonywać swoją pracę niezależnie od tego, gdzie się  znajdujemy – za pośrednictwem smartfonów, tabletów, laptopów czy usług w chmurze. Z ergonomicznego punktu widzenia biuro oparte na aktywności jest doskonałe, ponieważ można łatwo zmieniać pozycję pracy i przechodzić z jednego środowiska biurowego do innego.

Rozpocznij od dokładnej analizy czynności wykonywanych w pracy, tak aby nowe środowisko je wspierało. Każde biuro musi znaleźć swoje unikalne rozwiązanie. Zastanów się nad kluczowymi pytaniami: Jakie są potrzeby i jak wnętrze może wspierać wykonywaną pracę? Jak pracujesz dzisiaj i jak chciałbyś pracować w przyszłości?

Pamiętaj o strefach ciszy i przestrzeni socjalnej

Biuro oparte na aktywności jest zwykle podzielone na: strefę ciszy, przejściową i aktywną. W strefie ciszy praca odbywa się w spokoju i bez zakłóceń – idealne rozwiązanie do indywidualnych rozmów, poufnych spotkań czy zadań wymagających wysokiego poziomu koncentracji. Możliwość pracy nad zadaniami wymagającymi skupienia w ciszy i spokoju jest istotna. Bez wystarczającej liczby cichych stref biuro oparte na aktywności może stać się stresującym środowiskiem pracy zamiast środowiska kreatywnego, jakim powinno być. 

W strefie przejściowej pracownicy siedzą wspólnie w sposób podobny do biura typu open space. W takich miejscach podłogowe ścianki działowe oraz ścianki biurkowe pomagają zapewnić lepsze samopoczucie oraz utrzymać poziom hałasu w ryzach. W strefie aktywnej jest mnóstwo miejsca na dyskusje i kreatywną pracę w grupach. Wszystko sprowadza się do wyboru optymalnego otoczenia. Decyzja należy do Ciebie!


Aktywne i wszechstronne pokoje spotkań

Posiadanie kilku sal konferencyjnych w biurze jest efektywne, ponieważ grupy mogą odbywać spotkania jednocześnie. Dzięki różnorodnemu wystrojowi wnętrz uzyskujemy wszechstronne środowiska. Na przykład, jeden pokój może mieć stół konferencyjny z regulacją wysokości i doskonale nadawać się do burz mózgów. Faktem jest, że gdy stoimy, stajemy się bardziej kreatywni i lepiej współpracujemy. Istnieje wiele kreatywnych narzędzi, takich jak tablice do pisania, pisaki, papier itp., dzięki którym żaden pomysł nie przepadnie.

W niektórych sytuacjach najlepiej sprawdzi się tradycyjny stół konferencyjny. Jest to doskonałe wyjście podczas formalnych spotkań z zarządem i kluczowymi klientami. Spotkania takie zwykle trwają, więc przydadzą się wygodne, tapicerowane krzesła konferencyjne. Takie połączenie stołu i krzeseł sprawdzi się również dla uczestników większych projektów.

Wybierz elastyczne meble

Biuro oparte na aktywności jest zbudowane na bazie elastycznych mebli, które można wykorzystać na wiele sposobów i do różnych potrzeb. Dlatego warto postawić np. na meble na kółkach.

Biurka z regulacją wysokości lub stoły do pracy na stojąco i wyższe modele na podstawie w kształcie filaru tworzą miejsce na szybkie, spontaniczne spotkania, a miękkie meble wypoczynkowe to dobry wybór do siedzenia. Warto zapewnić pracownikom wiele typów siedzisk, takich jak np. ergonomiczne krzesła biurowe, piłki balansujące oraz stołki balansujące, które trenują mięśnie. Użyj też produktów dźwiękochłonnych, takich jak ścianki działowe i panele akustyczne.  

Dobra wskazówka to wybór mebli i wnętrz, które do siebie pasują. I to nie tylko dlatego, że spójny styl i kolorystyka są teraz w modzie; może to być również praktyczne za kilka lat, kiedy niektóre meble będą wymagać przeniesienia do innych pomieszczeń. Wszystko będzie się dobrze komponować niezależnie od wszystkiego.

Zalety biur zorientowanych na aktywność

  • Lepsze zdrowie: Biuro oparte na aktywności może prowadzić do poprawy zdrowia, ponieważ pracownicy naturalnie poruszają się i zmieniają pozycje w pracy kilka razy w ciągu dnia. Jest to doskonałe rozwiązanie z ergonomicznego punktu widzenia.
  • Możliwość dopasowania: Pracownicy mogą dostosować środowisko pracy do wykonywanego zadania, co korzystnie wpływa na samopoczucie oraz koncentrację i produktywność.
  • Lepsze stosunki w zespole: Zwiększa się interakcja społeczna z powodu naturalnych miejsc na krótkie i długie spotkania. Przy stole do pracy na stojąco łatwo zebrać się w celu szybkiej dyskusji.
  • Efetywność kosztowa: Praca hybrydowa jest coraz powszechniejsza, a przy biurze opartym na aktywności nie ma określonej przestrzeni dla każdego pracownika. Przestrzeń biurową często można zmniejszyć, generując oszczędności.

Czy ten koncept jest dla Ciebie?

Kreatywne i elastyczne biuro to rozwiązanie, które warto rozważyć. Być może jest to koncept dla Twojej firmy? Biuro oparte na aktywności sprawdza się doskonale w niektórych zakładach, a gorzej w innych. Przedyskutuj i dokładnie rozważ, jak działałoby to w Twoim przypadku, zanim podejmiesz decyzję o przejściu na taki system. Zapraszamy do konsultacji z ekspertem.

FAQ

Biura oparte na aktywności nie mają stałych przestrzeni. Zamiast tego pracownicy wybierają miejsce pracy na podstawie zadań. Biuro zawiera ciche obszary, przestrzenie społeczne i miejsca spotkań.
Wspólne przestrzenie to ciche pokoje do pracy wymagającej intensywnego skupienia, otwarte plany biurowe oraz strefy aktywne na dyskusje i spotkania.
To miejsce w biurze, gdzie można usiąść lub stanąć na krótką chwilę, aby przeprowadzić szybką rozmowę ze współpracownikiem lub przygotować się do spotkania lub prezentacji.
Ten sposób pracy może usprawnić współpracę między pracownikami firmy oraz zwiększyć zarówno kreatywność, jak i produktywność zespołu.
Zdarzają się trudności w stworzeniu odpowiedniego typu stref, odpowiadających pracownikom i zadaniom firmy. Źle zaplanowane biuro oparte na aktywności nie promuje kreatywności ani nie zapewnia spokojnego środowiska pracy.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.