
Wrażliwość na dźwięki w miejscu pracy: co to jest i jak sobie z tym radzić
Poziom hałasu w miejscu pracy może mieć duży wpływ zarówno na samopoczucie, jak i wydajność. Wrażliwość na dźwięki oznacza, że osoby odczuwają codzienne dźwięki jako nieprzyjemne lub przytłaczające. Dla osób dotkniętych tym problemem wrażliwość na dźwięki może być źródłem stresu. Istnieją jednak sposoby na poprawę akustyki w miejscu pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś tylko nieco wrażliwy, czy cierpisz na szumy uszne lub mizofonię. W tym artykule omówimy, czym jest wrażliwość na dźwięki i jak poprawić akustykę w miejscu pracy!

Czym jest wrażliwość na dźwięki?
Większość osób od czasu do czasu odczuwa wrażliwość na dźwięki lub niepokój wywołany przez niektóre dźwięki. Niektórzy natomiast są wrażliwi na dźwięki przez cały czas. Wrażliwość na dźwięki oznacza, że niektóre dźwięki są odbierane jako głośniejsze lub bardziej natarczywe niż inne. Typowe dźwięki występujące w miejscu pracy, takie jak rozmowy telefoniczne, odgłosy maszyn lub rozmowy w tle, mogą być na tyle uciążliwe, że wpływają na wydajność pracy. Istnieje wiele różnych przyczyn wrażliwości na dźwięki. Niektóre mają podłoże medyczne, a inne wynikają po prostu z większej wrażliwości na bodźce zmysłowe.
Typowe objawy nadwrażliwości na dźwięki:
- Ból głowy
- Stres
- Zmęczenie
- Irytacja
- Trudności z koncentracją
- Zaburzenia snu
Różne rodzaje wrażliwości
Wrażliwość na dźwięki może się wahać od trudności z koncentracją w głośnym otoczeniu po schorzenia medyczne, które wpływają na całe życie. Poniżej omówimy kilka rodzajów wrażliwości na dźwięki, schorzeń i objawów, które mogą wpływać na słuch.
Hiperakuzja (hyperacusis)
Nadwrażliwość na dźwięki może sprawiać, że niektóre osoby mają trudności nawet z codziennymi dźwiękami, które nie przeszkadzają większości ludzi. Nazywa się to hiperakuzją, a jej najczęstszą przyczyną jest nadmierna ekspozycja na zbyt wysokie poziomy decybeli, zarówno w wyniku długotrwałej, jak i nagłej ekspozycji na głośne dźwięki. Hiperakuzja może również wynikać z chorób lub urazów ucha, a w przypadku nadwrażliwości na dźwięki często towarzyszy jej szum w uszach. Hiperakuzja jest diagnozą medyczną i może wpływać na jakość życia danej osoby, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Szum w uszach
Szum w uszach to odczuwanie dźwięków, takich jak dzwonienie, brzęczenie lub gwizdanie, które nie mają źródła zewnętrznego. Jest to raczej objaw niż choroba i może mieć różną intensywność oraz charakter dźwięków. Szum w uszach może mieć różne przyczyny, w tym narażenie na głośne dźwięki, ubytek słuchu, infekcje ucha lub inne schorzenia.
Misofonia
Misofonia to stan neurologiczny, w którym niektóre dźwięki, często związane z czynnościami wykonywanymi przez ludzi, takie jak żucie, mlasganie lub oddychanie, wywołują u osoby dotkniętej tym zaburzeniem silne negatywne emocje. Reakcje mogą obejmować gniew, irytację lub dyskomfort. Przyczyna misofonii nie jest do końca jasna i może się różnić u poszczególnych osób. W przeciwieństwie do hiperakuzji, w której dźwięki mogą być postrzegane nawet jako bolesne, misofonia oznacza, że dźwięki wpływają wyłącznie na emocje.
Upośledzenie słuchu
Upośledzenie słuchu oznacza zmniejszoną zdolność słyszenia dźwięków. Może mieć charakter od łagodnego do głębokiego i dotyczyć jednego lub obu uszu. Przyczyny mogą być różne, np. starzenie się, narażenie na głośne dźwięki, infekcje, czynniki genetyczne lub urazy ucha. Upośledzenie słuchu może utrudniać komunikację i być bardzo męczące. Wiele osób z ubytkiem słuchu korzysta z pomocy, takich jak aparaty słuchowe, implanty ślimakowe lub wzmacniacze słuchu. Nadal można być wrażliwym na dźwięki, a czasami nawet bardziej wrażliwym z tego powodu.

Wrażliwość na dźwięki w przypadku NPF
Osoby z diagnozą NPF często są wyjątkowo wrażliwe na dźwięki. Jeśli już masz kłopoty z koncentracją, wysoki poziom hałasu może pogorszyć Twoją zdolność skupienia się i zmniejszyć wydajność pracy. W przypadku autyzmu często występuje nadwrażliwość na bodźce sensoryczne, a dźwięki mogą powodować dyskomfort psychiczny, a nawet fizyczny. W amerykańskim badaniu opublikowanym w 2015 roku w czasopiśmie JAMA Psychiatry wykazano, że osoby z autyzmem nie mają takiej samej zdolności przyzwyczajania się do nadwrażliwości, a aktywność mózgu i dyskomfort są równie intensywne w czasie.
Jeśli doświadczasz problemów ze słuchem i dyskomfortu, które wpływają na jakość Twojego życia, zawsze powinieneś zgłosić się do specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Co możesz zrobić samodzielnie?
Istnieje kilka strategii samodzielnego radzenia sobie z wrażliwością na dźwięki w miejscu pracy.
- Używaj słuchawek: Słuchawki redukujące hałas mogą pomóc zminimalizować przeszkadzające dźwięki. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów słuchawek, od tych lekko redukujących hałas po całkowicie wyciszające. Alternatywą mogą być również zwykłe ochronniki słuchu.
- Stwórz spokojne miejsce pracy: Jeśli to możliwe, pracuj w cichszym pomieszczeniu. Wiele miejsc pracy dysponuje mniejszymi salami konferencyjnymi i pokojami do pracy indywidualnej. Zaplanuj sobie w ciągu dnia trochę czasu, kiedy możesz siedzieć w całkowitej ciszy i spokoju.
- Radzenie sobie ze stresem: Regularne przerwy i ćwiczenia relaksacyjne mogą zmniejszyć poziom stresu, który łatwo wzrasta, gdy bodźce dźwiękowe stają się zbyt intensywne. Wybierz się na krótki spacer po pomieszczeniu lub, jeśli to możliwe, na zewnątrz.
Co powinno zrobić miejsce pracy?
Miejsce pracy ma wiele obowiązków wobec swoich pracowników w zakresie środowiska akustycznego. Obejmują one:
- Ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy: Pracodawcy są odpowiedzialni za zapewnienie dobrego środowiska pracy, w którym ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa jest zminimalizowane, w tym ochrona przed nadmiernym narażeniem na hałas.
- Limity hałasu: Przedsiębiorstwa muszą przestrzegać ustalonych limitów hałasu, co oznacza, że poziom hałasu nie może przekraczać bezpiecznych poziomów decybeli.
- Ocena ryzyka i środki zaradcze: W przypadku wystąpienia hałasu pracodawcy muszą przeprowadzić ocenę ryzyka w celu zidentyfikowania i wyeliminowania potencjalnych zagrożeń związanych z hałasem.
- Informacje i szkolenia: Pracodawcy są zobowiązani do informowania i szkolenia pracowników na temat zagrożeń związanych z hałasem.
Wystrój wnętrz dla lepszej akustyki
Istnieje wiele rzeczy, które można zrobić w miejscu pracy, aby znacznie poprawić akustykę. Nie chodzi tu tylko o wrażliwych na dźwięki współpracowników – wszyscy czują się lepiej w przyjemnym otoczeniu. Oto kilka propozycji produktów:
Ekrany stołowe i podłogowe
Ekrany stołowe i podłogowe pozwalają stworzyć własną małą przestrzeń, która zarówno tłumi dźwięki, jak i eliminuje wiele wrażeń wizualnych związanych z ruchem w pomieszczeniu. W naszej ofercie znajdują się ekrany biurkowe w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dokładnie dopasować do swojego stołu. Nasze ścianki działowe są dostępne w wielu modelach, dzięki czemu możesz wybrać dokładnie to, czego potrzebujesz – niezależnie od rozmiaru, koloru czy typu.
Absorbery sufitowe
Absorbery umieszczane na suficie to skuteczny sposób na zapobieganie odbiciu dźwięku w górę. Oprócz skutecznego tłumienia dźwięku, absorbery sufitowe stanowią również stylowy element wystroju wnętrza. W naszej ofercie znajdziesz wszystko, od absorberów do narożników sufitowych po panele wiszące.
Sufitowe panele wygłuszające
Sufitowe panele wygłuszające
Absorbenty ścienne
Absorbenty ścienne to prosty sposób na wyeliminowanie hałasu i stworzenie przyjemnego otoczenia akustycznego. Dodatkową zaletą absorbentów ściennych jest możliwość swobodnego łączenia różnych kolorów, stylów i modeli, dzięki czemu zyskujesz zarówno formę, jak i funkcjonalność w jednym!
Ścienne panele wygłuszające
Ścienne panele wygłuszające
Meble wypoczynkowe
Wszystkie tapicerowane meble do siedzenia działają również jako elementy pochłaniające dźwięk, szczególnie w zakresie niskich częstotliwości, które mają wpływ na zrozumiałość mowy. Zaletą sof i foteli jest to, że są duże, a dzięki swojej objętości mogą pochłaniać dużo dźwięku. W naszej ofercie znajdziesz również inteligentne sofy akustyczne!
549,-
Netto (bez VAT)
489,-
Netto (bez VAT)
719,-
Netto (bez VAT)
319,-
Netto (bez VAT)
Wskazówka! Poprosiliśmy eksperta akustycznego o wskazówki dotyczące poprawy akustyki w szkole, ale wiele z nich można oczywiście zastosować również w biurze. Dowiedz się więcej o akustyce i dźwięku na blogu!

Czy wiesz, że dopuszczalne wartości hałasu w środowisku pracy mogą się znacznie różnić w zależności od kraju i konkretnych przepisów? Jednak w Szwecji zgodnie z przepisami Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy obowiązują następujące wartości:
1. Codzienna ekspozycja na hałas: 85 dB(A) w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy.
2. Krótkotrwałe szczyty hałasu: 115 dB(A) przez krótki czas.
2. Krótkotrwałe szczyty hałasu: 115 dB(A) przez krótki czas.
Podsumowanie
Wrażliwość na dźwięki to wyzwanie, które może wpływać zarówno na środowisko pracy, jak i na zdolność do pracy. Dzięki zwiększeniu świadomości i wprowadzeniu prostych zmian zarówno miejsca pracy, jak i pracownicy mogą poprawić swoje środowisko pracy.