Płyn do przemywania oczu

W wielu zakładach pracy do wykonywania obowiązków potrzebna jest odzież ochronna i różnego typu środki ochrony indywidualnej. To wszelkiego rodzaju wyposażenie i sprzęt przeznaczony do używania przez pracownika w celu ochrony przed zagrożeniami występującymi podczas wykonywania pracy. Do środków ochrony indywidualnej należą między innymi specjalistyczne kombinezony, szelki, nauszniki, okulary ochronne, rękawice ochronne, maski i filtry czy hełmy. Środki ochrony indywidualnej dostosowuje się do konkretnego miejsca pracy. Stosuje się je w celu wyeliminowania czynników szkodliwych albo wręcz niebezpiecznych w środowisku pracy. Zakup odpowiednich zabezpieczeń indywidualnych poprzedzać musi ocena ryzyka w zakładzie pracy. Równie ważne jest, aby w miejscu pracy znajdowała się apteczka pierwszej pomocy z odpowiednim wyposażeniem, dopasowanym do specyficznych zagrożeń występujących w danej branży albo nawet w konkretnym zakładzie pracy. Przykładem jest płyn do przemywania oczu, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a jego składniki aktywne działają łagodząco i mogą być używane z innymi lekami stosowanymi do oczu.

Apteczka pierwszej pomocy

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy zależy od niebezpieczeństw, na jakie narażeni są pracownicy, czyli także od branży, w której są zatrudnieni. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie apteczek na terenie zakładu pracy tak, aby pracownicy mogli do nich w miarę szybko dotrzeć. W apteczce pierwszej pomocy na pewno powinna znajdować się instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Nie ma jednego uniwersalnego składu apteczki. Dobrze, jeżeli jej zawartość jest uzgodniona z lekarzem. Podczas ustalania zawartości apteczki pierwszej pomocy warto mieć świadomość, jakie substancje niebezpieczne występują w konkretnym zakładzie pracy. Na pewno w apteczce powinny znaleźć się materiały opatrunkowe, takie jak bandaże, chusty i plastry. Nie może w niej zabraknąć płynu do dezynfekcji. Specjalnym wyposażeniem apteczki mogą być dodatkowo opatrunki hydrożelowe, koce termiczne albo profesjonalny płyn do przemywania oczu. Profilaktycznie, w miejscach narażonych na uszkodzenia wzroku, ważne jest stosowanie okularów, gogli oraz osłon przeciwodpryskowych twarzy. Jednak mimo stosowania zabezpieczeń często dochodzi do zanieczyszczenia oczu i wówczas przydaje się płyn łagodnie usuwający podrażnienia, na przykład z wyciągiem z zielonej herbaty lub alantoiną, spowodowane przez różnego rodzaju szkodliwe substancje.

Płyn do przemywania oczu - cechy i zastosowanie

W zakładzie pracy podstawowym zadaniem płynu do przemywania oczu jest pomoc pracownikom w wypłukaniu z oka różnego typu zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak drobinki pyłu, szkodliwe ciecze, w tym toksyczne, drażniące oko i powodujące reakcje alergiczne. Sytuacje, w których dochodzi do podrażnienia oczu przydarzają się pracownikom, którzy podczas wykonywania różnego rodzaju zadań mają kontakt z płynami oraz ciałami stałymi szkodliwymi dla wzroku. W takim przypadku należy jak najszybciej dokładnie przemyć okolice oczu. Dzięki ergonomicznemu miękkiemu aplikatorowi używanie płynu do czyszczenia oczu jest naprawdę łatwe. Można zwilżyć wacik płynem i przemyć oczy. Ważne jest dokładne usunięcie zanieczyszczeń, a także wydzieliny wypływającej z oczu. Przemywamy oczy aż do usunięcia wydzieliny - trzeba tę czynność powtarzać kilkakrotnie, aż całkowicie zneutralizujemy wydzielinę wypływającą z oczu.

Dobrej jakości płyn do przemywania oczu i okolic oczu nie wykazuje niekorzystnych interakcji z innymi lekami do oczu i nie zawiera środków konserwujących, za to zawiera składniki nawilżające i z tego powodu zapobiega wysuszeniu skóry. Do najpopularniejszych substancji należą alantoina, świetlik czy wyciąg z zielonej herbaty. Dobry płyn do przemywania oczu zmniejsza przekrwienie oczu, łagodzi podrażnienia skóry spowodowane kontaktem ze szkodliwymi substancjami i wykazuje działanie przeciwzapalne. Dodatkowo łagodzi nadwrażliwość na intensywne promieniowanie monitorów. Łagodne środki myjące powinny zawierać substancje nawilżające i natłuszczające, dzięki którym zapobiegają wysuszeniu skóry wokół oczu. Płyn do przemywania okolic oczu często ma też działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Skoncentrowany wyciąg z bławatka i świetlik działa odkażająco. Działanie zestawu do przemywania oczu polega na wypłukiwaniu i neutralizacji za pomocą płynu fizjologicznego o stężeniu 0,9% ciał stałych i szkodliwych cieczy, mogących doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wzroku. W przypadku skażenia lub poparzenia oczu kwasami lub zasadami należy najpierw zastosować sterylny płyn neutralizujący zawierający roztwór chlorku sodu o stężeniu 4,9%. Po zastosowaniu preparatu należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty w celu sprawdzenia, czy nie nastąpiło uszkodzenia oczu, a wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Ważny jest szybki czas reakcji, dlatego pracownicy powinny móc w łatwo dostać się do stacji z płynami do przemywania okolic oczu. Płyn do przemywania oczu powinien być trzymany w odpowiednich warunkach.

Stacja do przemywania oczu

Stacja do przemywania okolic oczu powinna być zamontowana w miejscu łatwo dostępnym dla pracowników. Stacja umożliwia prawidłowe przechowywanie płynu do przemywania oczu. Płyn musi być trzymany w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze pokojowej. Stacja z płynami to konieczny element wyposażenia wielu zakładów pracy, w których charakter pracy naraża pracowników na dostanie się do oczu szkodliwych substancji. Ścienna stacja do przemywania oczu od firmy AJ Produkty zawiera 200 ml płynu do przemywania o neutralnym pH i 500 ml soli fizjologicznej (chlorku sodu) o stężeniu 0,9%. Dzięki praktycznej stacji do przemywania oczu poprawisz bezpieczeństwo w pracy. Wygodny montaż na ścianie umożliwi łatwy i szybki dostęp dla osób poszkodowanych. Stacja z preparatami do przemywania okolic oczu to rozwiązanie idealne do miejsc pracy z dużą ilością unoszącego się w powietrzu pyłu i cząstek stałych lub do środowisk przemysłowych, w których często używane są chemikalia i istnieje ryzyko rozprysków. Stacja jest odporna na kurz i doskonale widoczna dzięki czerwonemu kolorowi. Dla niektórych pracowników przydatny będzie płyn do przemywania oczu w mobilnym pojemniku, który będą mogli zabrać ze sobą na stanowisko pracy, które jest szczególnie narażone na zaprószenie oczu.

AJ Produkty oferuje szereg produktów podnoszących bezpieczeństwo pracowników. Mamy w asortymencie szafki lekarskie, apteczki, bezdotykowe stacje do dezynfekcji rąk. Bezdotykowa stacja do dezynfekcji rąk jest najlepszym rozwiązaniem w miejscach publicznych i miejscach pracy. Stacje z bezdotykowym dozownikiem zapewniają bezpieczeństwo użytkowania i sterylność. Automatyczna stacja do dezynfekcji rąk ograniczy do minimum rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów i grzybów. Nasz sterylny płyn do przemywania oczu, szczególnie przydatny w środowiskach o dużym zapyleniu, w zakładach obróbki drewna lub firmach chemicznych, wodoodporne plastry i opatrunki czy chusteczki antyseptyczne w praktycznym dyspenserze, idealne do przemywania otarć, skaleczeń i innych niegroźnych ran są niezbędne dla podniesienia komfortu pracy. W przypadku wątpliwości przy wyborze sprzętu skontaktuj się na czacie z naszymi konsultantami. Pomożemy w dokonaniu zakupów jak najlepiej dostosowanych do potrzeb.