Tak stworzysz zwycięską szatnię

Porady: Jak zaprojektować zwycięską szatnię

Niezależnie od tego, czy chodzi o szatnię w pracy, szkole, na siłowni czy stadionie sportowym, każda powinna zawierać wygodne miejsce do siedzenia i przechowywania odzieży. Dzięki odpowiednim szafom, wieszakom na ubrania i ławkom, uzyskasz praktyczne rozwiązanie. Jeśli pomieszczenie socjalne służy również do przebierania się w odzież roboczą, potrzebne są funkcjonalne rozwiązania do przechowywania. Podpowiadamy, jak urządzić szatnię, aby przebieranie było po prostu przyjemne. 
Dziewczyna ubrana w strój do ćwiczeń pakująca torbę gimnastyczną w szatni

Wybierz odpowiedni rodzaj szaf

Jeśli chodzi o szafy szatniowe, istnieje wiele różnych modeli do wyboru. Swój wybór zawsze opieraj na wielkości szatni, maksymalnej liczbie osób, które będą z niej jednocześnie korzystać oraz rodzaju przedmiotów, które będą przechowywane. Jeśli potrzebne jest miejsce na duże torby, kije hokejowe lub obszerne kombinezony, postaw na szafy o pełnej wysokości.

Jeśli trzeba pomieścić mniejszą liczbę przedmiotów, takich jak torby na ramię i kurtki, dobrym rozwiązaniem będą szafki dzielone. Złotym standardem w ciasnych przestrzeniach są szafy typu L, czyli dwie szafki o pełnej wysokości na przestrzeni, gdzie normalnie mieści się jedna.

Wybierając szafy do przechowywania, warto zwrócić także uwagę na detale, takie jak otwory wentylacyjne, haczyki oraz drążki, na których można powiesić ubrania, a także wytłumione gumą drzwi zapewniające ciche zamykanie. Jeśli z jednej szafy korzysta wielu użytkowników, wybierz klamkę na kłódkę. Zamki cylindryczne z kluczami lub zamki szyfrowe sprawdzą się tam, gdzie szafki są przydzielane pojedynczym użytkownikom.

Najpopularniejszym materiałem wykonania szaf do szatni jest blacha stalowa, ale posiadamy również szafki wykonane z laminatu.
Småfacksskåp med fyra fack
Dwie osoby siedzą na wolnostojącej ławce w garderobie

Zrób miejsce w szatni

Czasami z szatni będzie korzystać wiele osób w tym samym czasie, ale nawet wtedy musi być wystarczająco dużo miejsca do swobodnego przemieszczania się. Dlatego jeśli to możliwe, pozostaw odstępy pomiędzy rzędami szaf. Ławki wolnostojące z listwami na odzież tworzą dodatkowe możliwości przechowywania i zapobiegają tłokowi w okolicy szaf. Publiczne hale sportowe i baseny często odwiedzane są przez dużą liczbę osób, co stawia większe wymagania w stosunku do przestrzeni.

Dostosuj szatnię do użytkowników
Lustro po wewnętrznej stronie drzwi szafy zmniejsza tłok przy wspólnych lustrach i tworzy przestrzeń osobistą. Zaletą jest prosty montaż na taśmę dwustronną.

Dzięki półce na obuwie w szafie, uzyskasz więcej miejsca do przechowywania. Organizer do montażu po wewnętrznej stronie drzwi idealnie sprawdzi się jako miejsce na mniejsze przedmioty i ułatwi dostęp do nich. Praktyczny stojak na obuwie i nakrycia głowy z haczykami kotwicowymi warto umieścić na ścianie między szafami. Tak uwolnisz miejsce na podłodze.

Uniknij zawilgocenia ubrań przez mokre ręczniki. Powieś ręcznik oddzielnie na specjalnym wieszaku do montażu w szafie.   

Miejsce na odpoczynek i sportowe narady

Szatnia nie zawsze służy tylko do przebierania się. Może to być miejsce, w którym ludzie zbierają się, aby porozmawiać i przygotować się do treningu lub meczu, a także zrelaksować się z przyjaciółmi po wysiłku. Część pomieszczenia można wyposażyć w wygodne meble do siedzenia, aby stworzyć warunki do spotkań towarzyskich.

Ścienna tablica do pisania to doskonałe rozwiązanie do przedyskutowania sportowej strategii. Jeśli brakuje miejsca na ścianie, sprawdzi się tablica na kółkach, którą łatwo przenieść w inne miejsce, gdy nie jest używana.
Mała szafka z czterema drzwiami obok ławki z haczykami do zawieszania
Szafa do szatni CAMPUS
1 489,-
Zamykane szafy z czerwonymi drzwiami
Szafa ubraniowa CURVE
4 219,-

Miejsce do przebierania dla każdego

Zastanów się, jak dostosować szatnie do potrzeb gości i pracowników firmy. Czy są dostępne szafy dla osób poruszających się na wózkach? Co należy zrobić, aby osoby niepełnosprawne mogły bezproblemowo korzystać z szatni? Czy potrzebne są osobne szatnie dla kobiet i mężczyzn, czy może wystarczy jedna strefa koedukacyjna?

Dzięki dobrze zaplanowanym przestrzeniom szatniowym, każdy będzie czuł się mile widziany i bezpieczny.


Maty dla większego komfortu

są różne rodzaje mat, w zależności od ich przeznaczenia i umiejscowienia.  

Jeżeli wejście do szatni prowadzi bezpośrednio z zewnątrz budynku, przyda się mata wejściowa o właściwościach czyszczących, którą należy umieścić przed wejściem do budynku. Dzięki temu, brud nie wejdzie do szatni razem z przybyłymi.  

Od wewnątrz sprawdzi się mata pochłaniająca wilgoć . Osuszy ona obuwie wchodzących. Jest to niezastąpione rozwiązanie, szczególnie w deszczowe dni, kiedy podłoga jest często zabrudzona i śliska.

Podstawową funkcją maty podłogowej w przebieralni jest ograniczenie ryzyka poślizgu. Dlatego polecamy matę do pomieszczeń wilgotnych, która jest też sprężysta, co odciąża ciało i zapobiega poślizgowi. Materiał, z którego wykonane są maty do pomieszczeń wilgotnych, jest higieniczny i łatwy do wyczyszczenia, co znacznie ułatwia sprzątanie szatni.

Wózek na pranie na kółkach pod półką ścienną

Sprzątanie i obsługa prania w szatni

Zbieranie brudnej bielizny to codzienność w wielu zakładach pracy i klubach sportowych. Na szczęście istnieje wiele produktów ułatwiających tę pracę, od prostych worków na pranie zawieszanych na mobilnych uchwytach po stylowe szafy na pranie 2 w 1, które pozwalają na oddzielenie odzieży czystej od zabrudzonej. Wózki na pranie oraz specjalne worki na pranie w uchwytach na kołach ułatwiają transport odzieży i ręczników do pralni i z powrotem.

Wybierz szafy na nóżkach lub cokole, a sprzątanie stanie się proste.  Pamiętaj o koszach na śmieci  oraz stacjach recyklingu z przegrodami do segregacji. Zapewni to wszystkim możliwość bezwysiłkowego przyczynienia się do czystości w miejscu pracy.



Chcesz uprościć recykling?

Spodziewaj się niespodziewanego

Wszędzie zdarzają się wypadki i sytuacje trudne do przewidzenia. W szatni przyda się ścienna apteczka pierwszej pomocy, która zawiera kompletny zestaw opatrunków wraz z akcesoriami. Montaż na ścianie czyni ją doskonale widoczną i łatwo dostępną.

FAQ

Najlepszym wyborem są szafy typu L, szczególnie, gdy pomieszczenie jest niewielkie, a potrzebujesz szaf pełnej wysokości.
Szafy L to modele pełnej wysokości, które mieszczą dwie przegrody (dla dwóch osób), pozostając wąskie i kompaktowe. Idealnie sprawdzają się w mniejszych szatniach.
Potrzeba przede wszystkim miejsca na odzież i rzeczy osobiste. Cenniejsze przedmioty powinny być przechowywane pod kluczem.
To alternatywa dla tradycyjnego podziału na szatnię męską i żeńską. Dzięki wspólnej przestrzeni, osoby niebinarne itp. mogą poczuć się swobodniej.
Pracownicy, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną lub muszą nosić specjalną odzież roboczą, powinni mieć dostęp do szatni lub innych odpowiednich przebieralni w miejscu pracy, zgodnie z AFS 2020:1.
Jeśli praca wiąże się z ciężkim wysiłkiem, zanieczyszczeniem itp., w zakładzie powinny znaleźć się prysznice.  
Należy wziąć pod uwagę liczbę osób w miejscu pracy i rozkład płci. Każdy pracownik powinien mieć możliwość zjedzenia posiłku, odpoczynku i zadbania o higienę osobistą.

Zapytaj nas o szafy szatniowe

Potrzebujesz więcej informacji a produktach AJ? Zapraszamy do kontaktu.  Z radością pomożemy dokonać wyboru!

Szafy i ławki do szatni

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.