
Masz zmęczone i suche oczy w pracy? Oto jak poprawić ergonomię w biurze!
Stworzenie ergonomicznie dostosowanego miejsca pracy stało się coraz ważniejsze w czasach, gdy wielu z nas spędza większość dnia przed ekranami. Synergonomia, znana również jako ergonomia wizualna, to często pomijany aspekt środowiska biurowego, który ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i wydajności. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest synergonomia, jakie problemy mogą się pojawić i jak możemy zoptymalizować nasze środowisko pracy, aby chronić nasze oczy.

Czym jest synergonomia?
Synergonomia to dostosowanie środowiska pracy, żeby zmniejszyć obciążenie oczu. Obejmuje to wszystko, od oświetlenia, odległości od ekranu i ustawienia monitora, po sposób radzenia sobie z odbiciami światła i oślepiającym światłem. Dobre synergonomiczne środowisko pracy zapobiega problemom, takim jak zmęczenie oczu (astenopia), bóle głowy i bóle mięśni.
Konsekwencje złej synergonomii
Kiedy obciążamy oczy bardziej niż zwykle, wpływa to nie tylko na mięśnie oczu, ale także na mózg oraz mięśnie szyi i ramion. Prowadzi to do fizycznych i psychicznych skutków, które wpływają na nasze zdrowie, wydajność i produktywność. Braki w synergonomii w miejscu pracy mogą na przykład prowadzić do:
Objawy ze strony oczu:
- Suchość oczu
- Zmęczenie oczu
- Uczucie piasku w oczach
- Wrażliwość oczu na światło
- Czerwone oczy
- Swędzenie
- Łzawienie oczu
- Zmęczenie oczu
Objawy zaburzeń widzenia:
- Podwójne widzenie
- Niewyraźne widzenie
- Trudności z ostrością widzenia
- Widzenie kolorowych pierścieni świetlnych
- Widzenie kolorowych pierścieni świetlnych wokół obiektów
Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe:
- Ból szyi
- Ból w górnej części pleców/między łopatkami
- Ból głowy/migrena
Jeśli odczuwasz znaczny dyskomfort w oczach lub objawy z tym związane, zawsze skontaktuj się z optykiem lub lekarzem.
Oświetlenie to podstawa
Dobra ergonomia miejsca pracy zaczyna się od odpowiedniego oświetlenia. W wielu badaniach wykazano, że światło dzienne w połączeniu z dobrym oświetleniem wewnętrznym stanowi najlepsze rozwiązanie zapewniające komfort widzenia. Łącząc naturalne światło dzienne ze strategicznie rozmieszczonym oświetleniem wewnętrznym, można osiągnąć optymalny komfort widzenia, który nie tylko poprawia samopoczucie, ale także zwiększa wydajność.

Jeśli chodzi o parametry wpływające na naszą wydajność, zazwyczaj dzieli się je na cztery części, które mają różne znaczenie:
Natężenie oświetlenia:
- Ilość światła padającego na powierzchnię
- Mierzone w luksach (lx)
- Odpowiednie natężenie oświetlenia jest ważne, aby widzieć to, nad czym się pracuje.
Luminacja:
- Jasność powierzchni, które widzimy
- Nie powinna być zbyt duża w polu widzenia, aby uniknąć olśnienia.
Oślepianie:
- Występuje, gdy źródło światła jest znacznie jaśniejsze od otoczenia
- Może prowadzić do pogorszenia wydajności i samopoczucia
- Należy je minimalizować, aby uniknąć dolegliwości oczu i bólu głowy
Migotanie
- Szybkie zmiany jasności
- Wpływa na koncentrację i może powodować problemy zdrowotne
- Aby zapewnić lepsze warunki pracy, należy stosować źródła światła bez migotania.
569,-
Netto (bez VAT)
189,-
Netto (bez VAT)
569,-
Netto (bez VAT)
369,-
Netto (bez VAT)
189,-
Netto (bez VAT)

Wskazówka! Nie masz pewności, czy oświetlenie w miejscu pracy jest odpowiednie? Wypróbuj test czapki! Złóż dłonie nad czołem, jakbyś miał na głowie czapkę. Jeśli poczujesz, że światło jest lepsze, a oczy bardziej zrelaksowane, to wyraźny znak, że oświetlenie jest oślepiające. Spróbuj zmienić położenie źródła światła lub sprawdź, czy można wyregulować pozostałe oświetlenie. Prawdopodobnie nie tylko Ty jesteś oślepiony.
Jak stworzyć lepsze środowisko synergonomiczne
Dzięki odpowiednim produktom i podstawowej wiedzy na temat synergonomii można stworzyć środowisko pracy, w którym nie będziesz odczuwać zmęczenia oczu i innych skutków złego oświetlenia. Oto produkty i wskazówki, które pomogą Ci stworzyć lepsze warunki:
Odpowiednie oświetlenie
Jak już wspomnieliśmy, najlepsze jest połączenie oświetlenia i naturalnego światła. Większość biur ma teraz dobre oświetlenie sufitowe, ale lampka biurkowa, którą można ustawić dokładnie według potrzeb, to fajny dodatek.
Oferujemy na przykład lampy z regulacją temperatury barwowej i ściemniaczem, które zapewniają jak najszersze możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb. Nie zapomnij również o dostosowaniu jasności i kontrastu ekranu komputera do oświetlenia otoczenia.
Oferujemy na przykład lampy z regulacją temperatury barwowej i ściemniaczem, które zapewniają jak najszersze możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb. Nie zapomnij również o dostosowaniu jasności i kontrastu ekranu komputera do oświetlenia otoczenia.
Optymalizacja wysokości wyświetlacza
Dzięki ramieniu do monitora można łatwo ustawić zewnętrzny wyświetlacz na odpowiedniej wysokości, odległości i pod odpowiednim kątem. Właściwa pozycja pozwala uniknąć zmęczenia oczu, a także zmniejsza obciążenie szyi i ramion. Należy pamiętać, że odległość i wysokość ekranu powinny wynosić około długości ramienia, a górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości oczu. Lekkie nachylenie ekranu o 10–20 stopni może zmniejszyć odbicia.
Regularne przerwy – i nawilżanie
Nawet przy odpowiednich ustawieniach i oświetleniu oczy łatwo się męczą. Wypróbuj klasyczną zasadę 20-20-20, czyli co 20 minut rób sobie przerwę, patrząc przez 20 sekund na coś oddalonego o 20 stóp (ok. 6 m). Jeśli masz pytanie do kolegi, podczas rozmowy odsuń wzrok od komputera. Dzięki temu oczy będą mogły chwilę odpocząć.
Krople do oczu na suchość oczu są dobrym uzupełnieniem, które warto mieć pod ręką, aby utrzymać wilgotność błony śluzowej oczu. Wysuszenie błony śluzowej może powodować uczucie piasku w oczach, swędzenie oraz drażnienie przez ostry światło.

Wskazówka! Nie zapomnij, że nawet w przypadku biurka z regulacją wysokości można poprawić synergonomię, ustawiając biurko zawsze na odpowiedniej wysokości dla oczu. Chcesz zasłonić światło z innych lamp biurkowych? Dzięki ekranom biurkowym w prosty sposób stworzysz własną, osobistą przestrzeń, w której możesz ustawić ekran i oświetlenie bez wpływu kolegów.
Podsumowanie:
Synergonomia to dostosowanie środowiska pracy, żeby zmniejszyć obciążenie oczu i zapobiec problemom, takim jak bóle głowy, bóle mięśni i zaburzenia widzenia.
Ważnym czynnikiem jest oświetlenie – zarówno światło dzienne, jak i oświetlenie wewnętrzne muszą współgrać, aby stworzyć przyjemne środowisko pracy. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu ekranu można zoptymalizować warunki do prawidłowego korzystania z komputera. Regularne przerwy zgodnie z zasadą 20-20-20 pozwalają zmniejszyć ryzyko zmęczenia oczu.