Biurko biurowe

Biurko biurowe

Zawsze, gdy dokądś idziemy, witają nas słowami: “proszę usiąść”. Siedzimy też w samochodach, restauracjach i w pracy. Nawet biurko wydaje się miejscem, gdzie można jedynie siedzieć – i to bardzo długo, bo zwykle przez cały dzień z przerwą na wizytę w toalecie i posiłek. Nie trzeba mówić, że jemy również na siedząco. Niestety, w przypadku ludzi, pozycja siedząca jest najmniej naturalna z możliwych. Długotrwałe siedzenie prowadzi do problemów zdrowotnych (Levine J., WHAT ARE THE RISKS OF SITTING TOO MUCH? 2015).


Zgodnie z wynikami badania opublikowanego przez magazyn Journal of the National Cancer Institute, osoby spędzające większość dnia na siedząco są bardziej narażone na rozwój nowotworu aż o 66% w porównaniu z osobami pracującymi w ruchu lub na stojąco (Park A., Time Health, SITTING CAN INCREASE YOUR RISK OF CANCER BY UP TO 66%, 2014). Aby zmniejszyć to ryzyko i uniknąć problemów ze zdrowiem, pracując przy biurku, należy wykonywać stosowne ćwiczenia. Poniższe wskazówki opisują, jakie ćwiczenia pozwolą zmniejszyć napięcie w organizmie i odsunąć perspektywę komplikacji zdrowotnych powodowanych przez długotrwałe siedzenie.


Ćwicz szyję
Ból szyi to powszechny problem, który może wynikać ze spędzania długich odcinków czasu w pozycji siedzącej, szczególnie w pracy. Aby zmniejszyć dolegliwości ze strony szyi i karku, warto wykonywać proste ćwiczenia opisane poniżej. Po pierwsze, usiądź prosto na krześle i przechylaj głowę naprzemiennie w lewo i prawo, tak aby uszy znajdowały się jak najbliżej barków. Innym przydatnym ćwiczeniem jest kręcenie głową dookoła, najpierw w lewo, a potem prawo. Angażuje to wszystkie istotne mięśnie karku i pomaga je rozluźnić, a w ujęciu długofalowym – wzmocnić (North Tampa, THE BENEFITS OF NECK STRETCHES, 2012).


Dbaj o oczy
Wpatrywanie się w ekran komputera przez długie godziny nie jest obojętne dla wzroku. Oczy często stają się suche i zaczerwienione, a głowa coraz części reaguje bólem. Widok na ekranie rozmywa się lub zachodzi mgłą. Znasz to? Powinieneś pamiętać, że należy koncentrować wzrok na obiektach w różnych odległościach. Spróbuj raz na pół godziny przesuwać wzrok i koncentrować go na odległych obiektach, tak jak na przykład zegar na ścianie lub samochody za oknem. Jeśli nie ma dobrego kandydata do patrzenia, wystarczy sufit – ważne, żeby odwrócić wzrok od ekranu. Można także wstawać od biurka choćby na krótką rozmowę w innym pomieszczeniu. To również pomoże oczom i sprawi, że będą mniej suche i przemęczone (Web MD, 13 TIPS TO PREVENT EYE FATIGUE, 2016).


Wzruszaj ramionami
Spędzanie wielu godzin w tej samej pozycji często skutkuje bólami barków i ramion. Są sposoby, aby tego uniknąć. Trzeba zwyczajnie… wzruszać ramionami! Naprzemienne unoszenie ich jak najbliżej uszu na kilka sekund i opuszczanie to najprostsze z dostępnych ćwiczeń rozluźniających. Ćwiczenie należy wykonywać 2-3 razy dziennie. Jeśli słuchawkę telefonu i myszkę obsługujesz tą samą ręką, grożą Ci problemy napięciowe. Aby im zapobiec, pracownicy powinni spróbować nauczyć się rozmawiać przez telefon przy użyciu drugiej ręki lub odsunąć telefon do odległej krawędzi biurka. Pomoże to rozszerzyć zakres mięśni używanych do podniesienia słuchawki (Health Line, AVOID SHOULDER PAIN AT WORK, 2016).


Rozciągaj nadgarstki
Dłonie wykonują mnóstwo ruchów i są niezwykle potrzebne do wykonywania każdej pracy. Manewrowanie gałką zmiany biegów, pisanie na klawiaturze, odbieranie telefonów, podpisywanie dokumentów a nawet parzenie kawy – wszystko to wymaga sprawnych rąk. Powtarzanie tych samych ruchów może prowadzić do zastoju w mięśniach i sztywnienia dłoni. Aby zminimalizować ten efekt, należy energicznie poruszać nadgarstkami, naśladując ruch wkręcania żarówki. To proste ćwiczenie pomaga zadbać o ręce i poprawić kondycję nadgarstków (Health Line, STRETCHES FOR WRISTS & HANDS, 2014).


Wszystkie ćwiczenia opisane w artykule mają dobroczynny wpływ na zdrowie i zmniejszają negatywne efekty siedzącego trybu pracy. Oprócz zachęcania pracowników do wykonywania gimnastyki przy biurku, przedsiębiorcy powinni zadbać, aby  biura zasiedlały komfortowe sprzęty, takie jak ergonomiczne biurka i krzesła z regulacją wysokości oraz podparciem lędźwi i podłokietnikami. Wygodne krzesła zapobiegają niektórym skutkom długotrwałego siedzenia, a biurka elektryczne pozwalają pracować na stojąco, co jest bardzo wskazane w pracy biurowej (Windfall, HOW YOUR OFFICE ENVIRONMENT CAN AFFECT EMPLOYEE PRODUCTIVITY, b.d.). W ofercie AJ Produkty można znaleźć wiele ergonomicznych propozycji, które zapewnią zdrową pracę. A zdrowa praca to produktywna praca!
 

Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.