Jakie krzesło wybrać

Zakup nowego krzesła można porównać do zakupu nowego samochodu. Niektórzy uważają, że najważniejszy jest wygląd, podczas gdy inni większą uwagę przywiązują do ceny, wydajności i funkcjonalności. Dobre krzesło biurowe podąża za ruchami ciała i zmniejsza ryzyko urazów.

 

Aspekty, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem krzesła:

  • Ile godzin dziennie użytkownik będzie korzystał z krzesła?
  • Jakie funkcjonalności obecnego krzesła użytkownik chce zachować?
  • Czy będzie potrzebował podłokietników oraz zagłówka?

 

Co należy zrobić po zakupie:

  • Należy dostosować ustawienia krzesła do masy ciała, tak by krzesło podążało za ruchami ciała do przodu i do tyłu
  • Wsparcie lędźwiowe jest niezbędne w celu zmniejszenia obciążenia pleców. Oparcie powinno skutecznie podpierać część lędźwiową.
  • Ważnym aspektem jest zachowanie otwartej postawy podczas pracy siedzącej przy komputerze. Plecy powinny sięgać do oparcia, a przednia krawędź siedziska nie powinna uciskać kolan. Stopy powinny spoczywać na podłodze, a uda znajdować się w pozycji równoległej do podłogi.
  • Nie należy ciągle trzymać stóp płasko na podłodze, zaleca się częste przesuwanie nóg, aby wspomóc cyrkulację. Podnóżek to dobry sposób na odciążenie stóp i nóg.
  • Zmieniaj pozycję - zmiany pozycji są kluczowe dla przetrwania długiego dnia w pracy. Należy o tym pamiętać i często zmieniać pozycję. Nasze ciała są stworzone do ruchu.

 

Regulacja ustawień fotela
Jak można zauważyć, siedząc na krześle, niemal ciągle zmieniamy pozycję, więc niezwykle istotne jest, aby krzesło pozwalało na swobodę ruchów. Dobre krzesło biurowe powinno zapewnić odpowiednie wsparcie w zróżnicowanych pozycjach. Powinno także dostosować się do wagi i rozmiarów ciała. Wiele osób zapomina że ich krzesła oferują różne ustawienia – i korzysta z nich tylko raz, po zakupie. Należy jednak pamiętać, aby wykorzystywać wszystkie funkcje regulacji siedziska w celu uniknięcia statycznej postawy.

 

Zapobieganie urazom w miejscu pracy
Ergonomiczne krzesło może pomóc w zapobieganiu urazów związanych z pracą siedzącą. Istnieją również krzesła siodłowe, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby poprawić postawę i krążenie krwi. W celu wzmocnienia pleców i tułowia, można od czasu do czasu zastąpić krzesło biurowe stołkiem balansującym.

 

Zmieniaj pozycję!
Nawet jeśli masz idealną postawę, praca siedząca może Ci zaszkodzić. Dlatego naprawdę ważna jest regularna zmiana pozycji siedzącej na tyle sposobów na ile to możliwe (w granicach rozsądku). Nasze ciała są stworzone do ruchu, a nie do spędzania całych dni na siedząco czy stojąco.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.