Bądź aktywny, czuj się dobrze

Czujesz się winny, gdy bierzesz kolejne ciastko w trakcie przerwy w pracy? Łatwo jest myśleć, że możesz później to nadrobić, ćwicząc. Ale czasem pójście na siłownię po długim dniu w pracy to zbyt duże poświęcenie. Czy to oznacza, że nie powinieneś sobie pozwalać na słodkie przyjemności? Oczywiście, że nie! Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na codzienne ćwiczenia w pracy.

 

Wstań!
Biurka z regulacją wysokości są idealne dla osób pracujących na siedząco. Jeśli zwykle siedzisz cały dzień, podniesienie blatu i spędzenie chwili na stojąco sprawi ogromną różnicę.
Pozycja stojąca może pomóc Ci pozbyć się bólu pleców. Kiedy siadasz, plecy są podatne na nacisk, więc gdy wstaniesz, nacisk zostanie zmniejszony. Twoje ramiona również są automatycznie cofane, co zapewnia zdrowszą postawę. Jest to również dobre dla kolan, które szybko się usztywniają. Najlepszym lekarstwem na te bolączki jest ruch. Podczas pracy na stojąco możesz wykonywać proste ćwiczenia, w których zginasz kolana i inne stawy.

 

Brytyjskie badania pokazują, że ludzie, którzy wstają podczas pracy, spalają średnio 50 kalorii więcej na godzinę niż ludzie, którzy przez cały czas siedzą. Jeśli 3 godziny każdego dnia roboczego spędzisz pracując na stojąco, będzie to 750 kalorii w tygodniu - i łącznie 30 000 w ciągu roku. Odpowiada to mniej więcej kaloriom spalonym podczas 10 maratonów i utracie 2 kg wagi. W ten sposób możesz w weekend zjeść dwie czekolady o łącznej wadze 200 gramów bez poczucia winy.

 

Przejdź trochę więcej
Użyj bieżni lub roweru biurowego, jeśli chcesz zajść dalej niż tylko z pozycji siedzącej do stojącej. Eksperci twierdzą, że powinniśmy codziennie chodzić co najmniej 10 000 kroków, co odpowiada w przybliżeniu 7 kilometrom. Ta liczba wydaje się niemożliwa do osiągnięcia, ponieważ pracujesz w biurze osiem godzin dziennie? Jest jeszcze jedna opcja: godzina i trzydzieści minut na rowerze to około 10 000 kroków! Możesz spalić około 196 kalorii jeżdżąc rowerem przez 45 minut. To równowartość aż 5 czekoladek!

 


Marsz po zdrowie
W przeciwieństwie do jazdy na rowerze, chodzenie jest obciążeniem, które wzmacnia kości, ścięgna i więzadła. Aktywność fizyczna zmniejsza stres – obniża poziom kortyzolu, jednocześnie uwalniając do krwi dobre substancje. Dlatego spacer sprawi, że będziesz szczęśliwszy. Ruch pomaga także w rozwoju nowych komórek mózgowych i poprawia funkcje komunikacyjne mózgu. Również Twój układ odpornościowy zostaje na tym skorzysta.


Możesz dużo osiągnąć, spacerując powoli po bieżni przez około godzinę w dowolnym momencie dnia. Oznacza to około 2 600 więcej kalorii spalanych miesięcznie - lub około 4,5 kg tłuszczu w ciągu roku. Chodzenie spala nieco szybciej niż (powolna) jazda na rowerze, do 400 kalorii w zależności od prędkości. Oznacza to, że możesz pozwolić sobie na kolejne 5 czekoladek!

 


System małych nagród
Nie obawiaj się nagradzać siebie, gdy jesteś wyjątkowo aktywny w pracy. Możesz łatwo zafundować sobie coś pysznego po tym, jak stałeś, chodziłeś lub jeździłeś rowerem na stanowisku. Złap dodatkowe ciasteczko podczas przerwy na kawę, kup coś, na co od jakiegoś czasu miałeś ochotę, lub poleniuchuj rano w łóżku.
Aby nie dopuścić, by system nagradzania wymknął się spod kontroli i łączył się z każdym drobnym osiągnięciem, możesz ustawić krótkoterminowe i długoterminowe cele. Może to być na przykład coś, co powinieneś osiągnąć w ciągu roku z konkretnymi celami na każdy tydzień lub coś mniej zależnego od czasu. Ćwicz raz w tygodniu: i pozwól sobie np. na cynamonowe ciastko w trakcie przerwy kawowej. Ćwicz trzy razy w tygodniu: kup cukierki do zjedzenia w weekend. Utrzymanie treningu przez trzy tygodnie z rzędu: idź do kina i kup duży popcorn.

Ważne jest, abyś czuł się dobrze i żył w pełni. Jak dokładnie to zrobić zależy wyłącznie od Ciebie.

 

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.