Dlaczego należy unikać ciągłego siedzenia?

Dlaczego należy unikać ciągłego siedzenia?

Siedzenie przez wiele godzin zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych. Regularne poruszanie się dotlenia organizm i pomaga wytwarzać substancje oczyszczające krew z tłuszczu i cukru. Aktywność w pracy i podczas przerw jest dobra zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Ruch sprawia radość i dodaje energii do pracy.
Kvinna står vid ett höj- och sänkbart skrivbord i ett rum utrustat med ljudabsorbenter

Zmiana to zdrowie

Siedzenie powoduje sztywnienie mięśni. To dlatego, że mięśnie nadmiernie się napinają. Kiedy tak się dzieje, zmiana pozycji na stojącą to oczywiste rozwiązanie, choć stanie przez dłuższy czas jest na dłuższą metę tak samo szkodliwe.


Najlepiej w ogóle unikać długiego przebywania w tej samej pozycji i dodać więcej ruchu do swojej codzienności. Znaczenie mają nawet drobne zmiany, takie jak wstawanie między zadaniami w pracy i robienie regularnych przerw dla zwiększenia poziomu energii i dotlenienia mózgu oraz mięśni.


Aktywność w pracy i częste zmiany pozycji mają wiele zalet. Wśród tych zdrowotnych warto wymienić fakt, że w pozycji stojącej ciało spala więcej tłuszczu, co pomaga utrzymać wagę.

Jak ograniczyć siedzący tryb życia?

Istnieje wiele sposobów na włączenie ruchu do swojego dnia pracy. Oto kilka szybkich wskazówek, jak zerwać z siedzącym trybem życia.
  • Korzystaj z regulowanego biurka stojącego i zmieniaj pozycję siedzącą i stojącą przez cały dzień.
  • Wybierz schody zamiast windy lub schodów ruchomych.
  • Jeśli dojeżdżasz do pracy samochodem, zaparkuj nieco dalej od wejścia.
  • Jeśli dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską, wysiądź jeden przystanek wcześniej i resztę drogi przejdź piechotą.
  • Organizuj spacery i rozmowy.
  • Wyrób sobie nawyk niekorzystania z najbliższej toalety.
  • Użyj aktywnego urządzenia do siedzenia.
  • Regularnie wstawaj i wykonuj proste ćwiczenia rozciągające, zginające i utrzymujące równowagę.
  • Zamiast siedzieć, zrób sobie przerwę na kawę na stojąco.

Małe zmiany robią różnicę

Pracę nad ruchem w pracy warto zacząć od kupna biurka z regulacją wysokości i antyzmęczeniowej maty podłogowej. Zawsze korzystaj z okazji, aby rozciągnąć ciało podczas zmiany pozycji z siedzącej na stojącą. Liczy się każda aktywność fizyczna, a dostosowanie miejsca pracy może pomóc w zrobieniu pierwszego kroku.


Chcesz nauczyć się kilku prostych ćwiczeń?
Równowaga służy do pracy przy biurku na stojąco
Stołek balansujący BACK APP
719,-
Ergonomiczna mata przy stole warsztatowym zapewnia odciążenie podczas pracy na stojąco
Mata warsztatowa SECURE
En lagerarbetare drar en pallyftare med last genom lagret

Praca fizyczna

Jeśli Twoja praca wiąże się z podnoszeniem ciężarów, ważne jest, aby wykonywać inną formę ćwiczeń, które pomogą ciału lepiej dostosować się do stawianych mu wymagań. Dobrym pomysłem jest również krótka rozgrzewka przed przystąpieniem do pracy.


Łatwo zrobić sobie krzywdę przy podnoszeniu ze skrętem ciała w bok. Dlatego trzeba mieć dobrze wyćwiczony kręgosłup w odcinku piersiowym, a także biodra i barki. Pomoże to uniknąć trwałych urazów. Warto trenować biodra, plecy i ramiona, szczególnie jeśli pracuje się fizycznie.
 

Dostosuj plan ćwiczeń do swojego ciała. Postaraj się znaleźć rodzaj treningu, który odpowiada sposobowi, w jaki pracujesz.


Jak prawidłowo podnosić

Lekarstwo dla ciała i duszy

Badania sugerują, że siedzący tryb życia może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci. Ulf Ekelund, profesor Norweskiego Uniwersytetu Nauk o Sporcie i jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie aktywności fizycznej, twierdzi, że 30 minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko zgonu, a godzina całkowicie je eliminuje. Bez względu na to, jak długo ćwiczysz, efekty zdrowotne będą zauważalne.

 
Ruch wspiera również samopoczucie psychiczne poprzez zwiększenie poziomu naturalnych substancji we krwi, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina. Substancje te pomagają między innymi przeciwdziałać stresowi i depresji. Bycie aktywnym ma również pozytywny wpływ na mózg i pamięć.

FAQ

Siedzący tryb życia to termin określający zachowanie o niskim zużyciu energii i niewielkiej aktywności mięśni w pozycji siedzącej (lub leżącej).
Podczas pracy siedzącej główne grupy mięśni, zwłaszcza pośladki i mięśnie nóg, są nieaktywne, a metabolizm energetyczny jest niski. Ponadto zmniejsza się krążenie krwi zarówno w ciele, jak iw mózgu, co zmniejsza koncentrację i wydajność oraz powoduje większe zmęczenie.
Dorośli w Europie siedzą średnio od dziewięciu do dziesięciu godzin dziennie.
Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko powszechnych chorób zdrowia publicznego, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, podwyższone stężenie tłuszczów we krwi i powszechne formy raka.
Wskazana jest aktywacja organizmu raz na pół godziny, najlepiej na trzy minuty.
Osłabiają się mieśnie odpowiedzialne za stabilizację i ochronę kręgosłupa, a Ty łatwiej sztywniejesz i napinasz mięśnie i stawy.
Rób sobie regularne aktywne przerwy w trakcie pracy, ale pamiętaj też, że dla wzmocnienia organizmu ważna jest aktywność w czasie wolnym.
Zbyt długie stanie w pozycji stojącej bez wystarczającej regeneracji jest stresujące dla organizmu, zwłaszcza mięśni nóg i pleców. Dlatego dobrze jest zmieniać pozycje pracy między siedzącą a stojącą w ciągu dnia.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.