Przerwa na rozciąganie

Przerwa? Czas na rozciąganie!

Wprowadzając krótką sesję rozciągającą do planu dnia, osiągniesz zdrowszy styl życia. Niezależnie od tego, czy masz pracę siedzącą, czy wymagającą wysiłku fizycznego, dobrze jest, aby organizm zrobił sobie aktywną przerwę na rozciąganie mięśni. Wypróbuj te ćwiczenia rozciągające ramiona i nogi. Wspólnie z kolegami możesz poczuć się lepiej w pracy.

Unikaj przeciążeń

Ważne jest, aby robić aktywne przerwy w pracy, niezależnie od tego, jak kusząca może wydawać się kanapa. Praca wymagająca podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz dużej ilości chodzenia i stania często prowadzi do zmęczenia nóg i bólu pleców. Długie dni w biurze też odbijają się na ciele. Codzienna sesja rozciągania w biurze ze znajomymi z pracy to świetny sposób na przeciwdziałanie kontuzjom spowodowanym siedzącym trybem pracy.

Leki przeciwbólowe i drzemki to proste rozwiązania, ale niestety tylko tymczasowe. Lepszym sposobem jest wykonywanie zaplanowanych ćwiczeń rozciągających lub innych czynności poprawiających krążenie krwi i uelastyczniających mięśnie i stawy. Oprócz zmniejszenia ryzyka trwałych uszkodzeń, zyskasz dodatkową energię i lepszy nastrój.

Czym jest ergonomia
 

Wspólne wzmacnianie

Zaplanuj wspólne sesje rozciągające w porozumieniu ze współpracownikami. Spraw, aby było to zabawne zajęcie, w którym każdy może wziąć udział, jeśli tylko zechce. Może to prowadzić do lepszych relacji zawodowych i pracy zespołowej. Dodatkowo możecie sobie przypominać, że czas na ćwiczenia – razem można osiągnąć znacznie więcej!
 

Ćwiczenia rozciągające na aktywne przerwy

Wykonujcie ćwiczenia, które wam odpowiadają. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny. Nie zmuszajcie się do zbyt intensywnego wysiłku. Rozciąganie nie powinno boleć. Po pewnym czasie Twoje mięśnie staną się bardziej elastyczne. Jeśli masz jakiekolwiek urazy lub bóle, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem codziennych ćwiczeń rozciągających.

 

Rozciąganie ramion i barków

  1. Stań z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Ważne, aby stać stabilnie i wyprostować plecy.
  2. Wyciągnij ręce przed siebie na wysokości barków. Twoje dłonie powinny być zwrócone ku sobie.
  3. Powoli odciągnij jedno ramię do tyłu, otwierając przestrzeń przed sobą. Powinieneś czuć, jak łopatki są ściśnięte razem. Unikaj napinania ramion; powinieneś być zrelaksowany.
  4. Wyciągnij rękę przed siebie i pozwól, aby dłonie się spotkały. Zaokrąglij plecy i rozdziel łopatki.
  5. Powtórz.
  6. Staraj się prawidłowo rozciągać w obu kierunkach.

 

Rozciąganie pleców

  1. Stań z nogami rozstawionymi na szerokość bioder.
  2. Złącz ręce nad głową.
  3. Zegnij górną część ciała w bok prostym ruchem. Ramiona i górna część ciała zginają się najpierw w prawo. Następnie biodro zgina się w lewo, a prawe kolano pochyla się lekko do przodu. Następnie zegnij ramiona i górną część tułowia w lewo. Następnie biodro zgina się w prawo, a lewe kolano pochyla się do przodu.
  4. Powtórz.

 

Rozciąganie bioder  

  1. Stań ze stopami blisko siebie. Zrób duży krok do tyłu lewą nogą i opuść się ku podłożu. Nie pozwól, aby kolano dotknęło ziemi.
  2. Trzymaj prawą nogę zgiętą pod kątem 90 stopni. Rozciągnij biodro. Pozostań w tej pozycji przez 5-10 głębokich oddechów.
  3. Powtórz z drugą nogą.

 

Rozciąganie ud

  1. Uklęknij. Umieść jedną nogę przed ciałem pod kątem 90 stopni.
  2. Skręć górną część ciała i chwyć tylną stopę. Podnieś ją do siebie.
  3. Przenieś ciężar na nogę ustawioną pod kątem 90 stopni, tak aby poczuć napięcie mięśni uda nogi, której stopę trzymasz. Pochyl się bardziej do przodu, jeśli nie poczujesz różnicy.
  4. Pozostań w tej pozycji przez 5-10 głębokich oddechów.
  5. Powtórz z drugą nogą. 

 




Dowiedz się więcej o budowaniu zespołu

 

FAQ

Rozciąganie utrzymuje elastyczność mięśni, poprawia mobilność i zapobiega sztywności ścięgien i stawów.
Ważne jest, aby nie przeciążać mięśni. Zwróć uwagę na odczucia swojego ciała i nie naciskaj zbyt mocno.
Dobrze jest się rozgrzać przed sesją ćwiczeń. Nie ma nic złego w tym, że mięśnie są napięte, ale nie powinno to boleć; jeśli tak jest, to rozciągasz się za bardzo.
Rozciąganie zwiększa zakres i radość z ruchu i zmniejsza ryzyko kontuzji podczas aktywności fizycznej.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.