Style sal konferencyjnych w pracy

Style sal konferencyjnych w pracy

Prezentacje i spotkania to ważna część codziennej pracy w wielu zakładach i biurach. Sesje grupowe odbywają się również w jednostkach szkoleniowych i na uczelniach. We wszystkich tych miejscach potrzeba dobrze zaaranżowanej sali konferencyjnej, która będzie sprzyjała interakcji. Urządzenie pokoju spotkań lub sali szkoleniowej wymaga użycia wyposażenia takiego jak tablica suchościeralna, oświetlenie, meble do siedzenia itp. Przy planowaniu layoutu, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
• Wymiary pomieszczenia
• Dostępna przestrzeń
• Liczba użytkowników
• Wymagany poziom aktywności i interakcji

 

Poniższe sekcje rozwijają kwestię stylu w sali spotkań. Prezentujemy kilka pomysłów, jak maksymalnie wykorzystać potencjał pokoju spotkań w miejscu pracy.

 

Sala posiedzeń

Typowy styl spotykany w większości sal spotkań na całym świecie. To klasyczne rozwiązanie przewiduje ustawienie dużego stołu w środku pomieszczenia. Przy takim układzie uczestnicy sesji siedzą wokół stołu lub wzdłuż trzech jego boków, jeśli spotkanie wymaga prelegenta. Takie styl doskonale sprawdza się podczas mniejszych spotkań i sprawia, że wszyscy uczestnicy dobrze się widzą i mogą wchodzić w interakcję. Klasyczna sala posiedzeń to znakomite miejsce do przeprowadzania narad kierownictwa, krótkich prezentacji, spotkań informacyjnych dla zespołu oraz burz mózgów.

 

Styl kabaretowy

Taki layout doskonale sprawdzi się w trakcie warsztatów, spotkań interaktywnych, kolacji służbowych itp. W takim typie układu uczestników sadza się w małych grupach przy oddzielnych stolikach. Stoliki powinny być tak ustawione, aby każdy miał możliwość śledzenia tego, co dzieje się na scenie lub podeście, gdzie znajduje się prowadzący. Często w pomieszczeniach, gdzie dominuje ten styl, stoły aranżuje się w kształt litery U po to, aby jak najmniej uczestników siedziało plecami do prelegenta. W trakcie wydarzeń, kiedy korzysta się ze stylu kabaretowego, pojawiają się również narzędzia do wizualizacji takie jak projektory i flipcharty, dzięki którym każdy może zobaczyć prezentowane treści. Obecnie rynek oferuje wiele typów flipchartów, w tym modele na kołach, które ułatwiają przemieszczanie w konkretne miejsce. Ogólnie rzecz biorąc, styl kabaretowy jest mniej formalny i raczej nie spotkamy go tam, gdzie podejmuje się decyzje strategiczne lub finansowe.

 

Klasa szkolna

Ten styl jest stworzony do okazji, kiedy trzeba robić notatki, czytać dokumenty lub korzystać z laptopów. Taki układ sprawdza się w przypadku długich sesji szkoleniowych i pozwala trzymać np. przekąski i napoje w zasięgu ręki. Krzesła i stoliki najczęściej ustawia się w rzędach w stronę katedry lub pulpitu, gdzie znajduje się prowadzący spotkanie. Najczęściej spotykane pomoce wizualne to tablice magnetyczne i suchościeralne, które pozwalają zwizualizować poruszane tematy. Zwykle wybiera się duże rozmiary, aby każdy był w stanie dostrzec omawiane treści. Pokaźnych rozmiarów tablica sprawia także, że prezenter nie zasłania swoich zapisków. Styl klasy szkolnej pomaga zmieścić wiele osób na niewielkiej przestrzeni.


Oprócz opisanych wyżej stylów, istnieją inne, np. styl teatralny, podkowa itp. Zanim zdecydujemy się na konkretny układ, warto zwrócić się do uznanych dostawców wyposażenia pomieszczeń, którzy pomogą dobrać rozwiązanie do potrzeb.

Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.