Czterdzieste urodziny biurek AJ

Czterdzieści lat minęło… Wydaje ci się, że nasze biurka zawsze wyglądały tak samo? Co to, to nie! Tak jak wszystko inne, biurka przeszły wielką przemianę od kiedy pojawiły się w ofercie w 1981 roku. Oto historia rozwoju naszych biurek dekada po dekadzie. Sprawdź, jak upływ czasu i rozwój technologii wpłynęły na wygląd i funkcjonalność biurek z logo AJ.

Lata 80-te


Na tym zdjęciu z lat 80-tych widać typowe fryzury na pudla i słynne ubrania z poduszkami na ramionach, które poszerzały sylwetkę. A jak wyglądały wtedy biura? Owszem, ludzie pracowali przy biurkach, które zwyczajowo miały cztery nogi i szuflady zamontowane na stałe. Poza tym, w pobliżu znajdował się niski stolik na najważniejszy sprzęt do pracy – elektryczną maszynę do pisania.


Z czasem miejsce maszyn do pisania zajęły wczesne modele komputerów, używane głównie do procesowania tekstów. Zastosowanie komputerów stopniowo się rozszerzało, a ich rozmiary rosły, co powodowało zagracenie biurek. Pod koniec dekady AJ opracował specjalny stół pod komputer: z ekranem i klawiaturą na jednej wysokości dla lepszej ergonomii.

Lata 90-te


W połowie lat 90-tych w biurach pojawił się internet, a komputery stały się podstawowym narzędziem pracy. Pracownicy zaczęli spędzać wiele godzin w pozycji siedzącej. Stworzyliśmy wtedy stół PC TOTAL, który pomagał zapobiegać przeciążeniom i urazom. Większość osób wciąż jednak pracowała na siedząco.


W ówczesnych biurach królowały duże biurka z możliwością dalszej rozbudowy. Często posiadały też sekcje narożne na computer. Powstało nawet określenie “łatwy dostęp”, które dotyczyło biurek w kształcie litery U, gdzie użytkownik siedzący pośrodku miał wszystko w zasięgu ręki. W latach 90-tych pojawiły się też pierwsze laptopy i – dzięki poręcznemu formatowi – błyskawicznie zdobyły popularność.

Pierwsza dekada XXI wiekuKiedy słynny błąd milenijny przeminął niezauważony, można było się skupić na rozpoczęciu nowego wieku. Ten przyniósł kilka hitów w ofercie dla biura. Dobrym przykładem jest biurko z regulacją wysokości, które zyskało w tym czasie na popularności. Możliwość zmiany pozycji przy pracy przekonała klientów, że takie biurko to inwestycja w zdrowie. Innym trendem była praca w małych grupkach. Biurka zaczęto ustawiać po dwa lub cztery, często na środku pomieszczenia i oddzielać od siebie przy pomocy ścianek działowych. Zmienił się design biurek, które zyskały przytulny i zachęcający wygląd. Pojawiły się także przepusty w blacie oraz specjalne koszyki i kanały na kable.

2010-2019Wuwuzele na mundialu w RPA początkowo nadały ton nowej dekadzie, ale wkrótce zostały zakazane w wielu miejscach, ponieważ głośny dźwięk uznano za szkodliwy. Mniej więcej w tym czasie rozwinęliśmy gamę produktów dźwiękochłonnych, które są doskonałym dodatkiem do biurka stojącego w hałaśliwym otoczeniu. Jeśli chodzi o same biurka, to przyszedł czas na ergonomiczne krzesła. Dzięki nim biurka dodatkowo zyskały na funkcjonalności, a stanowiska stały się aktywne i elastyczne. Stołki i piłki balansujące, krzesła siodłowe i rowerki biurowe dbają o ruch podczas pracy, zmniejszając ryzyko przeciążeń i chorób układu krążenia.

 

Dla osób, które nie spędzają całego dnia na siedząco, klasyczne biurko stacjonarne w zupełności wystarczy. Trzeba tylko pomyśleć o ergonomicznym krześle i stanowisko gotowe!

 

Nowością w naszej ofercie jest biurko elektryczne, które po podłączeniu do komputera przypomina zapracowanym, że czas zmienić pozycję.

Współczesność i Covid-19U schyłku drugiej dekady XXI wieku pojawił się Covid-19 i zmenił naszą rzeczywistość. Troska o dobre, ergonomiczne środowisko pracy stała się priorytetem, gdy w wyniku lockdownu wiele osób doświadczyło pracy zdalnej. W AJ skupiliśmy się na stworzeniu kompaktowych i wszechstronnych stołów i krzeseł do home office. Powstały specjalne produkty zaprojektowane do pracy w domu, gdzie nie można wygospodarować oddzielnego biura. Dzięki naszym staraniom, każdy może kupić meble w pełni dostosowane do pracy w pandemicznej rzeczywistości.

 

Przez ostatnie 40 lat udoskonalaliśmy gamę biurek, aby nadążyć za rozwojem technologii i potrzebami klientów. Rozwój nigdy się nie kończy, więc nie spoczniemy na laurach mimo że dotarliśmy naprawdę daleko. Już teraz próbujemy przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Dlaczego? Chcemy mieć w ofercie biurka przyszłości dla ludzi przyszłości. 

[Zdjęcia pochodzą z katalogów archiwalnych AJ i fotograficznych baz danych]

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.