Ergonomiczna klasa

Szkoła to miejsce pracy ucznia i nauczyciela. Uczniowie spędzają większość swojego codziennego życia w szkole, gdzie niezbędne jest odpowiednie środowisko do nauki. Ergonomicznie zaprojektowane pomieszczenia zwiększają dobre samopoczucie ucznia i jego wydajność. Poniżej wskazujemy pięć ważnych czynników do rozważenia przy projektowaniu i optymalizacji klas:

Możliwość różnicowania pozycji – urozmaicenie  pozycji siedzącej zwiększa krążenie krwi i jest kluczowym czynnikiem w zapobieganiu urazom. W związku z tym,  świetnym pomysłem jest zaoferowanie uczniom alternatywy dla spędzania całego dnia w ławce. Mogą to być sofy, siedziska wypełnione granulatem czy krzesła balansujące, które zapewniają „aktywne siedzenie” i wzmacniają mięśnie kręgosłupa.

Elastyczne meble – meble szkolne powinny być przystosowane do realizowanych przy nich zadań i promować dobrą postawę. Regulowane krzesła i stoły uczniowskie powinny mieć możliwość regulacji wysokości, która pozwoli na dostosowanie ich do wzrostu uczniów. 

Odpowiednia postawa przy komputerze – podczas pracy przy komputerze ważne jest zachowanie odpowiedniej postawy, aby uniknąć napięcia mięśni rąk, ramion i szyi.  Monitor powinien być umieszczony na regulowanych ramionach, uczniowie powinni mieć możliwość pracy z rękami blisko ciała. Ramiona powinny spoczywać na stole lub wspornikach przedramienia.

Akustyka pomieszczeń – wysoki poziom hałasu w klasie może mieć ogromny wpływ na naukę, wydajność i sen. Panele i tablice oraz absorbujące dźwięk oraz odpowiednie ławki powinny rozwiązać problem. Ponadto wiele paneli absorbujących może również pełnić funkcję stylowych dekoracji.

Odpowiednie oświetlenie – Prawidłowo oświetlone pomieszczenie pomoże dać uczniom energię potrzebną do odpowiedniego funkcjonowania. Połączenie bezpośredniego światła padającego na powierzchnie robocze i pośredniego światła sufitowego jest idealnym rozwiązaniem. Na suficie powinno znajdować się kilka rzędów lamp dla wystarczającego pokrycia powierzchni klasy, ponadto również tablica powinna zostać dodatkowo oświetlona, aby ułatwić pracę nauczyciela.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.