Aktywna klasa to jest to!

Niewiele przestrzeni publicznych jest tak ważnych w kształtowaniu przyszłości jak sale lekcyjne. Biorąc pod uwagę, że dorośli powinni zmieniać pozycję przy pracy, aby siedzący tryb życia nie wpływał negatywnie na ich zdrowie i efektywność, podobnie należy podchodzić do środowiska szkolnego. W AJ Produkty mamy wieloletnie doświadczenie w produkcji i dystrybucji aktywnych mebli szkolnych. Oto kilka wskazówek, jak urządzić salę lekcyjną, aby zapewnić uczniom optymalne warunki z myślą o przyszłości.

 

Koncepcja aktywnej klasy opiera się na dobrze znanych faktach. Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na mózg, ruch i uczenie się są ze sobą ściśle powiązane, a regularna zmiana pozycji poprawia koncentrację. Ponadto zmiana pozycji z siedzącej na stojącą wzmacnia mięśnie oraz poprawia równowagę i krążenie krwi. Oznacza to, że aktywna klasa przynosi korzyści zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

 

 

Biurka aktywne

Biurka do pracy na stojąco oferują uczniom wiele możliwości. Mogą sami zdecydować, kiedy usiąść, a kiedy wstać. Zapobiega to obciążeniu ciała i pomaga skupić się na nauce. Inną możliwą alternatywą jest połączenie niskich biurek z wysokimi stołami podczas pracy nad projektami grupowymi. Uczniowie mogą wtedy wybrać, kiedy chcą stać i siedzieć, co zapewnia pożądaną różnorodność pozycji.

 

Różne rodzaje siedzisk

Nie ma nic złego w siedzeniu jako takim, ale ważne jest, aby nie siedzieć cały czas. Ponieważ każdy ma swój niepowtarzalny styl siedzenia, dobrze jest wybrać krzesła szkolne, które można wykorzystać na różne sposoby. Aktywne krzesła i stołki czy piłki balansujące sprzyjają zachowaniu wyprostowanej pozycji siedzącej, a ich wysokość można regulować, aby zapewnić dodatkową różnorodność. Aktywne krzesła zachęcą uczniów do aktywacji mięśni brzucha, co poprawi ich postawę. Dzieje się to bez podejmowania świadomego wysiłku i utraty koncentracji. Czy może być lepiej?

Uwolnić energię

Aktywność fizyczna sprzyja uczeniu się, a wielu uczniom trudno jest usiedzieć w miejscu. Skorzystanie z rowerka biurkowego lub urządzenia do ćwiczeń może przynieść korzyści w nauce, przyczyniając się do spokojniejszej atmosfery w klasie. Oba te produkty można łatwo przenosić między ławkami. Rower biurkowy to rozwiązanie typu all-in-one, podczas gdy urządzenie do ćwiczeń z pedałami jest używane w połączeniu ze zwykłym krzesłem ucznia. Rowery na biurko są teraz dostępne również w niższej wersji dla osób o wzroście 140–160 cm.


Tablice suchościeralne i szklane

Pozycja stojąca pobudza współpracę, więc świetnie sprawdza się podczas projektów grupowych. Wyniki pracy grupowej można zebrać na tablicy. Oprócz zgłaszania swoich pomysłów, pozwala też grupom czerpać inspirację i uczyć się od siebie nawzajem. Kiedy uczniowie korzystają z tablic do pisania, nauczycielowi łatwiej jest monitorować ich postępy i sprawdzać, którzy z nich potrzebują pomocy.

 

Nie zapomnij o akustyce
Kiedy aktywność w klasie wzrasta, poziom hałasu ma tendencję do tego samego, więc ekrany akustyczne montowane na suficie i na ścianie są wartościową inwestycją. Sofy tapicerowane tkaniną, parawany i grube zasłony również mogą pomóc, podobnie jak biurka z blatami tłumiącymi dźwięk. Dywany są równie skutecznymi materiałami akustycznymi, dając uczniom możliwość pracy w pozycji leżącej. Może to nie brzmi zbyt aktywnie, ale zachęca do zmiany pozycji pracy - podstawa aktywnych klas!

 

3 szybkie wskazówki:
1. Rozważ wybór biurek, ścianek podłogowych i mobilnych tablic do pisania. Ułatwi to przestawianie mebli, aby pomieszczenie można było wykorzystywać na różne sposoby.

 

2. Badania pokazują, że wstawanie aktywizuje ludzi i poprawia współpracę. Mając to na uwadze, spróbuj organizować projekty grupowe wokół wysokiego stołu lub przed tablicą.

 

3. Licznik czasu to pomoc w nauce, która jasno pokazuje, ile czasu zostało do zakończenia lekcji. Wiedza o tym ułatwia niecierpliwym uczniom utrzymanie koncentracji.

 

Różnorodność i ruch to dwa słowa kluczowe przy urządzaniu aktywnej klasy. Jak możemy pomóc? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych rad!

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.