Specjalistka ergonomii wymienia czynniki zdrowotne w biurze

Specjalistka ergonomii wymienia czynniki zdrowotne w biurze

Czynniki zdrowotne w życiu zawodowym często obejmują promocję zdrowia psychicznego pracowników oraz zaufanie, możliwości rozwoju i wspólne cele. Jednak chcemy również podkreślić znaczenie środowiska pracy dla zdrowia. Poprosiliśmy więc fizjoterapeutkę i specjalistkę ergonomii Ericę von Sicard o wymienienie fizycznych czynników zdrowotnych, które mogą pomóc nam poczuć się lepiej w biurze. Przeczytaj i poznaj punkty istotne dla Twojej firmy.
Kobieta siedząca przy biurku

1.      Zmiana pozycji przy pracy

Ciało jest stworzone do ruchu, a zmiana pozycji to klucz do zdrowszego życia. Ruch poprawia krążenie krwi, co z kolei pobudza mózg i sprawia, że jesteśmy bardziej czujni. Dlatego dobrze jest mieć miejsce pracy, w którym ludzie mogą stać oraz siedzieć na różne sposoby. Jest to oczywiście istotne również wtedy, gdy część zadań trzeba wykonać w domu, jak w przypadku pracy hybrydowej.

Pamiętaj, aby używać maty do pracy na stojąco, uchwytów na dokumenty itp., i pracować w sposób zrelaksowany. I nie zapominaj o krótkich przerwach, które pozwolą odpocząć i rozluźnić szyję oraz ramiona.

Skrivbord modulus

PORADA! Biurka z regulacją wysokości

Zmiana pozycji między siedzącą a stojącą to doskonały sposób aktywacji ciała w ciągu dnia w biurze. Pomogą w tym biurka z regulacją wysokości. Nasze biurka są dostępne w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, ale wszystkie modele łączy jedno: to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie.

Tutaj znajdziesz biurka, które pozwalają zmieniać pozycję przy pracy

2.   Dobre otoczenie akustyczne

Niektóre czynniki, takie jak hałas, mają negatywny wpływ na atmosferę w pracy. Hałas nie tylko przeszkadza w pracy, ale także wymaga coraz większego skupienia, co często prowadzi do napięć i bólu głowy. Rozwiązaniem są miękkie materiały w biurze, np. tapicerowane meble i ścianki działowe, maty oraz produkty dźwiękochłonne. Pozwalają one zmniejszyć poziom hałasu i pracować w komfortowych warunkach akustycznych.

Dobrym pomysłem jest tworzenie “stref ciszy” i specjalnych pomieszczeń na telekonferencje i spotkania online, gdzie uczestnicy nie będą przeszkadzać innym podczas codziennej pracy.

Osoba siedząca przy biurku w przyjemnym otoczeniu
Mężczyzna siedzący przy biurku w jasnym otoczeniu

3. Prawidłowe oświetlenie

Jakość oświetlenia jest warunkiem dobrego samopoczucia i pomaga lepiej pracować. Ustaw biurko tak, aby uzyskać światło dzienne bez odbić na ekranie. Należy pamiętać, że światło sufitowe powinno być równomierne i powinno znajdować się tuż przed pracownikiem, aby uniknąć cieni. Warto pamiętać o punktowym oświetleniu biurka, które najlepiej dostosować do wieku użytkownika.

Dysponujesz odpowiednim oświetleniem w pracy? Zrób test: zakryj oczy dłońmi, ale nie zamykaj ich. Jeśli światło jest przyjemniejsze z rękami na oczach, to oznacza, że wymaga zmian. Dobrym pomysłem są też krótkie zimowe spacery, które pozwalają korzystać z dobrodziejstw naturalnego światła wtedy, gdy jest go niewiele.

4.  Strefa przerw

My, ludzie, jesteśmy istotami społecznymi, które czują się dobrze w otoczeniu innych. Możemy łatwo wzmocnić pozytywne odczucia, tworząc zachęcające warunki na przerwy, lunchu i odpoczynku z kolegami. Postaraj się, aby pokoje socjalne i stołówki były wolne od urządzeń mobilnych, ponieważ dzięki temu jesteśmy bardziej otwarci na otoczenie. Jedną ze wskazówek jest budowanie społeczności poprzez zabawę – warto pomyśleć o stole do piłkarzyków lub ping ponga.

Nie zapominaj, że koledzy, którzy pracują w domu, również potrzebują interakcji, dlatego “wspólna kawa online” to potrzebna i wartościowa inicjatywa.

Osoba patrząca w kamerę i uśmiechająca się
Soffa VARIETY

PORADA! Sofy na każdą okazję

Wygodne miejsce dla gości, alternatywne stanowisko pracy, a może strefa spotkań przy kawie? Wszystkie te funkcje łączy dobrze dobrana sofa. Która spodoba się Tobie?

Tutaj znajdziesz sofy do recepcji, biura i pokoju przerw

Kobieta siedząca przy biurku w dźwiękoszczelnym środowisku biurowym

5.Miejsce na bycie sobą

Nie każdy odnajduje się w biurze na planie otwartym. Niektórzy czują się niekomfortowo i trudno im się skupić wśród innych, dlatego każde biuro potrzebuje alternatyw. Idealnym wyjściem jest dostosowanie przestrzeni do różnych potrzeb przy użyciu ścianek działowych, szaf/regałów odgradzających stanowiskaitp. Warto też rozmieścić stanowiska tak, aby zachować dystans między nimi.

Warto pomyśleć o wykorzystaniu outlooka do umawiania spotkań z samym sobą, żeby mieć pewność, że nikt nie będzie nam przeszkadzać.

6. Lepsza organizacja, mniejszy stress

Niektórych praktycznie nie da się rozproszyć, a innych stresują sterty papierów, kabli i niezałatwionych spraw. Dobra organizacja w biurze to klucz do dobrego samopoczucia. Można ją uzyskać dzięki odpowiedniej liczbie szaf i regałów, organizerom na kable i jasnym regułom, gdzie odkładać dokumenty itp. Pomoże też segregacja śmieci i zasada, że każdy odpowiada za porządek na swoim stanowisku, a za czystość w przestrzeni wspólnej odpowiadają wszyscy.

Kobieta stojąca przy półce pełnej pudeł

Skorzystaj z pomocy ekspertów od wnętrz!

Eksperci AJ Produkty są zawsze gotowi pomóc w stworzeniu wnętrza skrojonego na miarę Twojego biznesu. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz inspiracji, masz pytania dotyczące doboru mebli, tkanin lub kolorów! Czekamy na Ciebie!
Typ firmy
Wpisz wiadomośćDodaj załączniki
Klikając "Wyślij", akceptujesz naszą politykę prywatności.