Jak usprawnić gospodarkę odpadami

Segregacja odpadów nie jest trudna do wprowadzenia, ani do dalszego usprawniania. Dzięki czytelnym oznaczeniom pracownicy mogą z łatwością postępować zgodnie z oczekiwaniami. Tutaj znajdziesz wskazówki, co zrobić, aby sprawnie zorganizować gospodarkę odpadami w miejscu pracy

Oszczędzaj energię i zasoby

Na sortowaniu odpadów korzystają wszyscy. Nie tylko baterie i niebezpieczne odpady należy utylizować w bezpieczny sposób, ale wszystko, co wytrzucamy. Korzyści dla środowiska są niezmierzone! Dobrym przykładem jest papier z recyklingu, którego wytwarzanie jest bardziej ekologiczne niż palenie starego surowca, a następnie ścinanie drzew do produkcji nowego.

Najpierw niebezpieczne

Od czego zacząć? Od tego, co powoduje największe szkody: odpadów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Niektóre produkty zawierają substancje toksyczne, wybuchowe lub łatwopalne, a w konsekwencji szkodliwe dla otoczenia. Zużyte baterie, żarówki, świetlówki oraz komputery to przykłady odpadów, które należy segregować lub dostarczyć do lokalnego punktu zbiórki. W oczekiwaniu na usunięcie/odbiór, odpady niebezpieczne trzeba umieścić w odpowiednich pojemnikach.

PORADY! Pojemnik na baterie

Do praktycznego i bezpiecznego przechowywania zużytych baterii przed recyklingiem
• Wyposażony w pokrywę zabezpieczającą przed dostępem dzieci, dostarczaną z zamkiem na klucz
• W zestawie wspornik do montażu na ścianie lub słupku
• Pojemność 15 L

Pokaż produkt

Ułatw segregację w pracy

Im więcej przeznaczamy do recyklingu, tym lepiej dla środowiska. Ułatw to swoim pracownikom, umieszczając kosze na surowce wtórne w dogodnej odległości od ich stanowisk. W środowisku biurowym dobrym pomysłem są kosze na papier pod każdym biurkiem oraz w pokoju drukowania. W warsztacie i magazynie stacje segregacji należy strategicznie rozmieścić tam, gdzie powstają odpady. A jeśli chodzi o liczbę pojemników, to zasada brzmi: im więcej tym lepiej – bo wtedy wzrasta prawdopodobieństwo, że każdy śmieć znajdzie się tam, gdzie powinien.

Zobacz całą naszą serię Fahrenheit tutaj
Zobacz pojemniki do sortowania

Jasne zasady w jadalni

Sortowanie odpadów jest istotne w każdej stołówce. Oddzielenie opakowań z tworzyw sztucznych, szkła i metalu od innych odpadów jest bardzo korzystne – podobnie jak przekształcenie odpadów spożywczych w biogaz. Użyj przezroczystych etykiet lub pojemników w różnych kolorach, aby ułatwić sortowanie. Dzięki zastosowaniu szafy na odpady z kilkoma pojemnikami, segregacja stanie się prosta i intuicyjna.

Miejsce na odpady resztkowe

Odpady resztkowe, które mają trafić do spalenia, dobrze umieszczać w klasycznych pojemnikach na śmieci, które są łatwe do opróżnienia i wyczyszczenia. Takie kosze są dostępne w wielu rozmiarach, wszystkie są też wykonane z wytrzymałego HDPE odpornego na promieniowanie UV i mają duże koła, dzięki którym można je bardzo łatwo przemieszczać.

PORADY! Zestaw z 4 pojemnikami   

Zestaw składający się z 4 pojemników o poj. 60 L na śmieci z pokrywami i 2 wózków z miejscem na dwa kosze każdy

• Praktyczne rozwiązanie na kółkach
• Pokrywy i wygodny uchwyt do otwierania i zamykania
• Wózki można łączyć, co pozwala zbudować prosty i intuicyjny system

Zobacz produkt

Kontenery na odpady wielkogabarytowe

Jeśli chodzi o sortowanie cięższych materiałów lub segregację u źródła – kontenery wywrotki doskonale się sprawdzą. Są niezwykle solidne i dostępne w różnych rozmiarach, od 150 do 3000 L, wszystkie zaprojektowane z myślą o przenoszeniu ciężkich ładunków i użytkowaniu z wózkami widłowymi. Dostępne w kilku różnych kolorach, aby ułatwić sortowanie. Dodaj pokrywy, koła, etykiety i inne funkcjonalne akcesoria i zoptymalizuj zarządzanie odpadami, nawet tymi najcięższymi.

4 wskazówki, jak podejść do segregacji:

1. Najpierw odpady niebezpieczne – oddziel baterie, żarówki, elektrośmieci itp. od pozostałych odpadów
2. Jasny przekaz, intuicyjne sortowanie – korzystaj z naklejek i pojemników w różnych kolorach do segregacji różnych typów odpadów
3. Wiele pojemników w jednym – jeśli dysponujesz miejscem, wybierz szafę z kilkoma pojemnikami na różne odpady – w ten sposób sortowanie i recykling stają się równie proste co wyrzucanie wszystkich odpadów do tego samego kosza
4. Stacje segregacji w różnych miejscach – zadbaj, aby pracownicy zawsze mieli stację segregacji w pobliżu stanowiska pracy, a także w szatni i stołówce.
Masz pytania dotyczące segregacji odpadów? Skontaktuj się z nami!