Zarządzanie chemikaliami i odpadami niebezpiecznymi

Zarządzanie chemikaliami i odpadami niebezpiecznymi

W Twojej firmie stosuje się chemikalia, które są szkodliwe dla ludzi i środowiska? Jako właściciel firmy jesteś odpowiedzialny za zapewnienie bezpiecznego obchodzenia się z takimi chemikaliami i ich przechowywania. Musisz także zadbać o właściwą utylizację odpadów niebezpiecznych na bazie tych chemikaliów. Dokonując przeglądu gospodarki odpadami w swojej firmie, możesz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia ludzi. 

Czym są odpady niebezpieczne?

Odpady niebezpieczne to takie, które powodują szkody dla zdrowia ludzkiego lub środowiska. Są to substancje żrące, rakotwórcze, toksyczne, łatwopalne lub wybuchowe. Do typowych odpadów niebezpiecznych należą zużyty olej, pozostałości farb, baterie, żarówki, różne chemikalia i odpady elektroniczne zawierające niebezpieczne składniki.

Wykorzystaj praktyczne pojemniki na śmieci i odpady przeznaczone do recyklingu z etykietami, które pozwalają oddzielić różne typy zawartości. Jeśli zadbasz o jasną informację, gdzie wyrzucać poszczególne odpady, ryzyko błędu istotnie zmaleje.

Co to są chemikalia?

W 2001 r. Komitet Nomenklatury Szwedzkiego Towarzystwa Chemicznego zdefiniował termin „substancja chemiczna” w następujący sposób: makroskopowo jednorodny podstawowy pierwiastek lub związek chemiczny stosowany w procesie przemysłowym lub handlowym. Może to brzmieć nieco niejasno dla tych, którzy nie mają wiedzy na temat chemii, ale w skrócie oznacza to, że chemikalia są wszędzie wokół nas.

Trzeba wiedzieć, które chemikalia są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. Wszystkie niebezpieczne produkty chemiczne muszą być klasyfikowane, oznakowane i pakowane zgodnie z zasadami zawartymi w unijnym rozporządzeniu CLP, które oznacza klasyfikację, oznakowanie i pakowanie (nr 1272/2008).

Przechowywanie odpadów niebezpiecznych

Jeśli firma przechowuje chemikalia, zawsze istnieje ryzyko rozlania i wycieku. Ważne jest, aby zapobiec powodowaniu szkód dla ludzi i środowiska lub niebezpiecznych reakcji chemicznych.

Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi

Odpadów niebezpiecznych nie należy w żadnym wypadku wyrzucać do kosza na śmieci, mieszać z innymi odpadami ani wylewać do kanalizacji. Jako osoba prywatna możesz oddać odpady niebezpieczne do punktu recyklingu. Wymóg sortowania odpadów dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm, jednak w przypadku tych drugich obowiązują specjalne zasady dotyczące sortowania, dokumentowania i transportu odpadów niebezpiecznych, o których warto wiedzieć.  

Jako właściciel firmy masz obowiązek wiedzieć, w jaki sposób Twoje odpady niebezpieczne wpływają na środowisko i zdrowie, a także znać zasady postępowania z odpadami i ich klasyfikacji. Oczekuje się również, że będziesz dokumentować, jakie odpady niebezpieczne występują w przedsiębiorstwie i zapobiegać ich powstawaniu. Dodatkowo odpowiadasz za to, aby przewoźnik i odbiorca odpadów posiadali niezbędne pozwolenia.

Rejestr odpadów Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska

Od 1 listopada 2020 r. wszystkie firmy w Szwecji muszą zgłaszać do rejestru odpadów Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska, jeśli firma uwalnia odpady niebezpieczne. Dotyczy to wszystkich operacji: produkcji, transportu, zbioru, pośrednictwa w handlu i przetwarzania odpadów niebezpiecznych.

Rejestr odpadów zapewnia jaśniejszy obraz przepływu odpadów niebezpiecznych w Szwecji, zwiększając możliwości prawidłowego postępowania. W Szwecji powstaje rocznie ponad 2 miliony ton odpadów niebezpiecznych. Aby osiągnąć cel, jakim jest nietoksyczne środowisko i promować rozwój w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, należy zwiększyć poziom recyklingu i zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.

Zapytaj nas o rozwiązania do segregacji!

Jeżeli masz pytania dotyczące np. szaf ekologicznych czy pojemników do sortowania odpadów, zapraszamy do kontaktu. Z radością pomożemy!

Tu znajdziesz wszystkie nasze produkty do gospodarki chemikaliami

FAQ

Osoby fizyczne powinny pozostawiać pozostałości środków chemicznych w gminnym centrum recyklingu, stacji ochrony środowiska lub podobnym miejscu. W celu prawidłowego obchodzenia się z odpadami, należy je oznaczyć. Najlepiej pozostawić chemikalia w oryginalnym opakowaniu. 
Odpady niebezpieczne mogą być na przykład toksyczne, żrące, radioaktywne, łatwopalne lub szkodliwe dla ludzi i środowiska.
Jeżeli opakowanie jest oznaczone symbolem wskazującym, że substancja jest szkodliwa dla środowiska lub zdrowia, należy je przekazać do punktu recyklingu nawet wtedy, gdy jest puste.  
Odpady niebezpieczne należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, oznaczonych informacją o ich zawartości. Przechowywanie powinno odbywać się najlepiej w pomieszczeniu zamkniętym. Na zewnątrz odpady muszą być zamknięte, zadaszone i niedostępne dla osób nieupoważnionych.
Osoby fizyczne oddają odpady niebezpieczne do gminnego centrum recyklingu lub stacji ochrony środowiska, w zależności od rodzaju odpadów.
Osoby fizyczne oddają zużyte baterie/akumulatory do gminnego centrum recyklingu lub stacji ochrony środowiska.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.