Systemy cross-docking

Systemy cross-docking

Obecnie istnieje wiele branż, gdzie działalność przedsiębiorstw zależy w dużej mierze od dobrze wyposażonego i sprawnie funkcjonującego magazynu. Na przykład hurtownicy, producenci towarów, firmy transportowe, eksporterzy i importerzy często wykorzystują w swojej działalności przynajmniej jeden magazyn, zależnie od rozmiarów i skali działalności oraz zakresu usług. Systemy logistyczne wykorzystywane do prowadzenia magazynu zależą jednak od rodzaju towarów i produktów przechowywanych lub odbieranych w magazynie. I tutaj na scenę wkracza system cross-docking.

Cross-docking to system logistyczny, który uwzględnia bezpośredni transport lub dystrybucję towarów i produktów od producentów lub dostawców do sklepów detalicznych lub klientów. Towary mogą być rozładowywane z przyjeżdżających samochodów ciężarowych, przemieszczane po obiekcie przy pomocy takich urządzeń jak wózek paletowy, umieszczane na pasach transportowych, sortowane, a następnie załadowywane na wyjeżdżające ciężarówki z maksymalnie krótkim okresem przechowywania lub postępowania z towarami. Magazyny funkcjonują w takim układzie jako centra, które odbierają i sortują produkty, przepakowują je lub zmieniają środek transportu itp. (Adaptalift Hyster, „WHAT IS CROSS-DOCKING – UNDERSTANDING THE CONCEPT & DEFINITION”, 2011).

 


System
Cross-docking działa na trzech etapach Produkty lub towary przyjeżdżają do magazynu na ciężarówkach i zostają odebrane w doku. Tam są bezpośrednio wysyłane do obszaru wyjściowego do dystrybucji lub dostawy bądź ewentualnie najpierw rozładowywane na krótki czas w magazynie. Na tym etapie stosuje się wózek transportowy magazynowy, pasy transportowe lub wózki widłowe do przewożenia, sprawdzania i sortowania towarów podczas ich ładowania na samochody dostawcze.

 


Wykorzystanie
System cross-docking nie jest odpowiedni do każdego magazynu czy też konfiguracji dostaw i odbioru. Taka procedura jest najbardziej odpowiednia w przypadku transportu, sortowania i dystrybucji towarów i produktów, których nie można przechowywać zbyt długo lub które muszą być jak najszybciej dostarczone do konsumenta. Na przykład produkty wrażliwe na zmiany temperatur, takie jak żywność, czy też produkty wrażliwe na kontakt ze światłem (niektóre środki chemiczne), przedmioty wstępnie zapakowane, które należy przesłać bezpośrednio do klientów itp.

 


Plusy
Jedną z największych korzyści stosowana systemu cross-docking jest obniżenie kosztów pracy, przechowywania i obsługi magazynu. Ponadto proces ten pomaga firmom usprawnić ich łańcuch zakupu i dostaw od początku do końca.

 


Minusy
System cross-docking nie jest doskonały, ponieważ wymaga posiadania gotowej i w pełni wyposażonej floty transportowej. Innym potencjalnie męczącym wymaganiem jest konieczność wprowadzenia skomputeryzowanego systemu logistycznego w celu sprawnego obsługiwania procedur cross-docking. Ponadto zachodzi potrzeba wyposażenia magazynu w sporo specjalistycznego sprzętu i maszyn. Oczywiście firmy mogą zawsze spełnić to wymaganie, inwestując w odpowiednie materiały i sprzęt do magazynów. Jedną z firm posiadającej w ofercie wózki magazynowe jest AJ Produkty.
 

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.