Praca zdalna - rady eksprta

Co oznacza praca zdalna w pełnym wymiarze?

Koncepcja pracy zdalnej stała się bardziej powszechna podczas pandemii, gdyż zapewniła konieczną ciągłość zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Myślę, że w tym czasie wielu pracodawców nie zastanawiało się nad długofalowymi konsekwencjami i tym, jak radzić sobie z pracą zdalną. To był okres próbny dla obu stron.

Praca zdalna w pełnym wymiarze oznacza, że strony muszą uzgodnić, co to właściwie oznacza i jak powinno być uregulowane w umowach, a także zdobyć wiedzę na temat zagadnień związanych ze środowiskiem pracy w tym trybie.

Jakich korzyści i wyzwań doświadczyły osoby pracujące zdalnie?

Dla wielu pracowników było to wyraźnie korzystne. Na przykład, unikali czasochłonnych dojazdów i odbierali dzieci na czas, a także lepiej się koncentrowali. Kolejną korzyścią była możliwość samodzielnego organizowania pracy.

Dla innych okres pracy zdalnej był wymagający. Na przykład dla tych, którzy mieszkają w większym gronie lub mniejszych mieszkaniach, mają dzieci w domu w ciągu dnia lub partnerów, którzy również pracują zdalnie i potrzebują przestrzeni biurowej. Wyznaczenie granicy między pracą a czasem wolnym może być trudne. Często trudno się ustrzec przed pracą wieczorami i w weekendy. Rzadko można poczuć, że praca skończona i rozpoczynamy czas wolny.

W przypadku firm tryb zdalny mógł nieść trudności w interakcji między działami i współpracownikami. Czasami praca zdalna ma tendencję do działania tylko w kwestii “gaszenia pożarów”, a komunikacja między uczestnikami może funkcjonować gorzej.

Jaka będzie przyszłość pracy zdalnej?

Myślę, że w przyszłości zobaczymy więcej wariantów pracy zdalnej. Wiele firm prawdopodobnie zaakceptuje fakt, że pracownicy pracują częściowo w biurze, a częściowo w domu lub gdzie indziej. Ale ważna będzie praca nad osiągnięciem i podtrzymaniem „ducha zespołu”, wartości i kultury firmy oraz przekazywanie wiedzy i umiejętności nowym pracownikom.

Niektórzy pracodawcy prawdopodobnie ograniczą swoją powierzchnię biurową, ponieważ zmniejszy się liczba osób pracujących w biurze na co dzień. Będą też firmy, które całkowicie zrezygnują z biur i zamiast tego będą korzystać tylko z pracy zdalnej lub przestrzeni coworkingowych.

Twoje wskazówki dla firm pracujących zdalnie?

Jako pracodawca powinieneś zawrzeć umowę o pracę zdalną z każdym, kto ją wykonuje. Bądź na bieżąco z lokalnymi ustawami i rozporządzeniami.

Zapewnij pracownikom sprzęt i wsparcie techniczne oraz pomóż wyposażyć stanowisko w odpowiednie meble.

Obowiązkiem zarówno pracodawcy, jak i pracownika jest ciągłe monitorowanie pracy zdalnej i dokonywanie niezbędnych korekt.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.