Praca w biurze hybrydowym - rady eksperta

Praca w biurze hybrydowym - rady eksperta

Co oznacza praca w biurze hybrydowym?

Praca hybrydowa oznacza, że pracujesz częściowo z domu lub innego miejsca, a częściowo z biura. Możesz wybierać i zmieniać miejsca pracy. Biuro hybrydowe nie jest kwestią jednego rozwiązania, a raczej obu. To ty decydujesz o tym, gdzie znajduje się aktualnie twoje biuro. Czasem najlepiej jest pracować w domu, czasem w firmie, a czasem w kawiarni lub strefie coworkingowej. Granica między fizyczną i cyfrową obecnością jest zatarta, a korzyści obejmują większą swobodę i mniej dojazdów. A co najważniejsze – większe zadowolenie z pracy.

Jakie korzyści i wyzwania niesie praca w biurze hybrydowym?

Korzyści
Biuro hybrydowe zapewnia elastyczność zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Pracownicy mają większą swobodę wyboru miejsca pracy. Zmniejszenie popytu na lokale wpływa również pozytywnie na koszty firmy.

Możliwość zaoferowania pewnego rodzaju elastyczności będzie wymogiem dla firm, które chcą być atrakcyjnym i konkurencyjnym pracodawcą. Możliwość wyboru miejsca pracy jest ważna dla wielu osób poszukujących nowego zajęcia. Oznacza to, że można teraz rekrutować pracowników z całego kraju, a nawet z całego świata.
 
Wyzwania
Wyzwaniem jest myślenie o wszystkich, niezależnie od tego, gdzie fizycznie się znajdują. Trzeba wypracować dobre nawyki komunikacji i schematy podejmowania decyzji. A także zapewnić niezawodną technologię, wspierającą realizację celów i ważnych działań społecznościowych.

Bezpieczeństwo IT jest ważne. Wraz z pojawieniem się pracy hybrydowej ważne jest, aby nie odpuszczać kwestii bezpieczeństwa. W końcu pracownicy hybrydowi częściej narażeni są na wyciek firmowych danych.

Badania pokazują, że wyższe płace i świadczenia bywają przyznawane tylko tym, którzy są w biurze, a zatem są bardziej widoczni zarówno dla kierownika, jak i współpracowników. Należy zatem zadbać, aby żaden współpracownik nie był traktowany inaczej tylko dlatego, że nie pojawia się w biurze codziennie.

Dodatkowo, uzależnienia i zaburzenia psychiczne są trudniejsze do wykrycia, gdy pracownik nie jest stale w biurze. To z kolei ogranicza możliwość pomocy pracownikowi w trudnej sytuacji.

Rola menedżera będzie się zmieniać wraz z ewolucją sposobów pracy. Trzeba odważyć się odpuścić kontrolę i mikrozarządzanie, ale mieć jasną politykę dotyczącą tego, jak należy wykonywać zadania. Z czasem menedżer stanie się bardziej moderatorem pracy zespołowej niż kimś, kto kontroluje i zarządza. Ważne jest, aby zachować szczególną otwartość, gdy nie spotyka się wszystkich na co dzień.
 

Jak interpretować podejście hybrydowe (praca z domu i w biurze na zmianę, praca z dowolnego miejsca, zmiana miejsca w ciągu dnia)?

Praca hybrydowa nie jest nowym wynalazkiem, ale w dzisiejszych czasach jest bardziej akceptowana. Oznacza to, że zatrudnieni pracują z domu lub innego miejsca przez kilka dni, a z biura przez resztę tygodnia. Te same zasady, procedury i polityki powinny obowiązywać niezależnie od miejsca wykonywania obowiązków. Jeśli nie, umowa powinna być ustalana indywidualnie dla każdego, kto pracuje hybrydowo.

Najlepsze rady dla pracujących hybrydowo?

Stworzyć dobrze przemyślany plan!

Menedżer i pracownicy muszą wspólnie sformułować umowę dotyczącą pracy hybrydowej i jej konsekwencji. Zdefiniować biuro hybrydowe i określić, jak często będzie używane, co obowiązuje przy zgłaszaniu choroby, jak sprawić, aby nie wszyscy musieli być dostępni cały czas. Wszyscy muszą zostać uwzględnieni i znać swoje obowiązki.

Menedżer i pracownicy ponoszą wspólną odpowiedzialność za zapewnienie satysfakcjonującego środowiska pracy, bezpieczeństwa IT itp. na wszystkich stanowiskach.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.