Praca stacjonarna w biurze

Czym jest dzisiaj praca stacjonarna?

Myślę, że wielu pracowników z czasem zmieni swoje miejsce pracy. Badania wskazują, że wiele osób nadal będzie wykonywać zadania służbowe w domu lub innym miejscu kilka dni w tygodniu. Biura będą zatem odgrywać inną rolę, jeśli nadal będziemy pracować elastycznie i zdalnie. Staną się bardziej miejscami spotkań niż zwykłymi miejscami pracy. Pójdziemy do biura, aby spotkać się z kolegami. Całą resztę codziennych spraw można załatwić z domu lub dowolnego innego miejsca. 
  

Jakie są korzyści i wyzwania związane z powrotem do biura?

Zaletą powrotu do biura może być to, że wielu z nas pracowało w domu przez długi czas i brakowało nam interakcji społecznych oraz możliwości rozwoju zawodowego. Dla wielu praca zdalna była doświadczeniem samotności i być może nie mieli oni dobrego środowiska pracy lub wystarczającej ilości miejsca.


Z drugiej strony, trudno rozwijać firmę, organizację i metody pracy, gdy koledzy są rozproszeni. Spontaniczne spotkania przez media cyfrowe nie są możliwe do zorganizowania.


To, co kiedyś było zaletą pracy w domu, teraz może być postrzegane jako trudność po powrocie do biura. Niektórzy dojeżdżają, więc znów będą mieli poczucie straty czasu i środków. Kolejnym wyzwaniem jest to, aby każdy czuł się komfortowo w interakcji z większą liczbą osób. Trzeba na nowo nauczyć się egzystować wśród innych. 
 

Jak myślisz, jaka będzie największa zmiana w pracy biurowej w przyszłości?

  • Mniejsze powierzchnie stanowisk i mniej miejsca na biurku
  • Więcej mniejszych sal konferencyjnych z dobrym połączeniem i wyposażeniem technicznym ułatwiającym spotkania cyfrowe
  • Bardziej przytulne strefy z miejscem na spotkania towarzyskie i kreatywne
  • Firmy coraz częściej wynajmują miejsca w hubach pracy i na powierzchniach coworkingowych poza centrum miasta jako uzupełnienie biura tradycyjnego i domowego. To także sposób na obniżenie kosztów lokalu.

W miarę jak biuro staje się miejscem spotkań towarzyskich oraz obszarem innowacji i kreatywności, zmienia się również zapotrzebowanie na tradycyjne stanowiska.

Nie są one potrzebne w takim samym stopniu, a wiele firm myśli o zmniejszeniu powierzchni biurowej. Z drugiej strony będziemy potrzebować obszarów interakcji społecznych oraz wymiany myśli i innowacji.

Spotkania cyfrowe z pewnością będą kontynuowane po pandemii, nawet jeśli niektórzy pracownicy pracują zdalnie, podczas gdy inni są w biurze. W związku z tym będzie duże zapotrzebowanie na obszary przystosowane do cyfrowych spotkań, takie jak kilka mniejszych sal z dobrym połączeniem wi-fi i wyposażeniem technicznym.
 

Twoja najlepsza wskazówka dotycząca pracy biurowej?

Na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność, aby pracownicy czuli się komfortowo, wracając do biura, w związku z czym trzeba jak najlepiej zaprojektować stanowiska.

Szwedzka ustawa o środowisku pracy (Arbetsmiljölagen) jest bardzo jasna. Celem ustawy jest „zapobieganie chorobom i wypadkom przy pracy oraz zapewnienie dobrego środowiska pracy”. „Warunki pracy muszą być dostosowane do różnych warunków fizycznych i psychicznych osób”.

Zbadaj całe wyposażenie techniczne i zadbaj o jak najlepsze warunki, aby ułatwić współpracę między biurami i osobami pracującymi zdalnie. Kwestie techniczne i inne wymagają czasu. To ciężka praca!

Umówcie się i zadbajcie o to, by wszyscy pracownicy spotykali się w sposób ciągły. Warsztaty, lunche i przerwy kawowe są ważnymi elementami tworzenia poczucia „my” i wspólnej kultury korporacyjnej.

Przejrzyj swoje obiekty i ulepsz obszary socjalne. Dobre środowisko pracy i atrakcyjne pomieszczenia będą w przyszłości czynnikiem konkurencyjnym, nie tylko podczas rekrutacji.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.