Od pracy zdalnej do stacjonarnej

Jak to jest zaczynać nową pracę zdalnie?
Gdy praca zdalna nie jest już wymogiem, dla wielu zmienia się codzienne życie, zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Na początku pandemii większość miejsc pracy wymagała od pracowników pracy z domu, co oznaczało, że zostali oni zmuszeni do przejścia z tradycyjnej pracy biurowej na pracę cyfrową i zdalną. Jednak dla wielu młodych ludzi, którzy dopiero stawiali pierwsze kroki w nowej pracy, zdalne wykonywanie zadań jest codziennością i jedynym sposobem, w jaki potrafią działać. Co oznacza dla młodszego pokolenia opuszczenie zdalnego biura domowego i rozpoczęcie pracy w fizycznym miejscu pracy? Jakie są pozytywy i jakie są wyzwania?


Praca zdalna zapewnia większą swobodę, ale wiąże się również z brakiem więzi społecznych oraz poczucia przynależności i wspólnoty. W domu nikt nam nie przeszkadza, a przeprowadzka do biura oznacza zarówno głośniejsze środowisko pracy, jak i przymus kontaktów społecznych. Jak prowadzisz small talk z kolegami? Może to być trochę przerażające i niezwykłe dla tych, którzy są przyzwyczajeni tylko do pracy zdalnej. Ale faktem jest, że interakcje i powiązania społeczne nadają sens życiu zawodowemu! Nawet jeśli to kogoś stresuje, to musi pamiętać, że tak wygląda prawdziwe życie. Warto skorzystać z okazji, aby porozmawiać z kolegami w podczas posiłku lub przy kawie. Praca w domu nie zaspokaja potrzeb społecznych – interakcje w biurze tak.
Przynależność do młodszego pokolenia i jednoczesna praca zdalna z domu, cyfrowe spotkania i elastyczne metody pracy to naturalna sytuacja. Taka codzienność jest nowa dla starszego pokolenia. Swoboda i elastyczny sposób pracy mają swoje zalety, takie jak łatwiejsze oddzielanie życia prywatnego od pracy. To działa w przypadku niektórych, ale nie wszystkich. Dla wielu praca zdalna utrudnia oddzielenie pracy od życia prywatnego. Nie jest niczym niezwykłym jedzenie przed komputerem lub wysyłanie kilku e-maili wieczorem, nawet jeśli dzień pracy już dawno się skończył. Pozytywną stroną pracy w biurze jest to, że naturalne przerwy zdarzają się częściej, na przykład na krótki spacer na lunch. A wyłączenie komputera oznacza, że dzień pracy się skończył.


Tak więc młodsze pokolenie ma przed sobą pewne wyzwania. Jednak praca w biurze w pełnym wymiarze godzin nadal niesie ze sobą wiele korzyści!

Rzeczy, które można zrobić, aby osoba nowa w biurze poczuła się częścią zespołu:  

  • Jedzcie lunch wspólnie. Podejdź do nowego kolegi i zapytaj, czy ma ochotę na posiłek i rozmowę – to małe gesty są doceniane!
  • Przywitaj się. Dobrze jest upewnić się, że nowy pracownik czuje się uwzględniony i widziany.
  •  Bądź dostępny. Zawsze warto to pokazać, ale być może jeszcze bardziej, gdy nowa osoba dołącza do zespołu w stacjonarnym biurze. Pokaż, że jesteś dostępny i wspierasz swojego kolegę.
  • Pokaż, jak działa ekspres do kawy. Może to zabrzmieć banalnie, ale nowy pracownik prawdopodobnie chce uniknąć wstydu, takiego jak nieumiejętność obsługi ekspresu do kawy!
  • Oprowadź i przedstaw. Zaproponuj swojemu nowemu współpracownikowi małą wycieczkę po biurze, jednocześnie korzystając z okazji, by przedstawić go wszystkim. To świetny sposób, aby kolega poczuł się mile widziany.

Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!

Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!
Zapisz się tutaj!
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.