Krzesło YNGVE – z troski o zdrowie uczniów

Firma AJ Produkty traktuje środowisko pracy dzieci tak samo poważnie, jak środowisko pracy dorosłych. W końcu szkoła to nic innego jak miejsce pracy uczniów! Kiedy UE wprowadziła nowy standard dla mebli szkolnych, stworzyliśmy zupełnie nowy model krzesła - taki, który spełnia nowe normy i skupia się na potrzebach dzieci. Z dumą prezentujemy krzesło szkolne YNGVE!

 

 

Bezpieczeństwo i ergonomia w szkole

Nowa norma europejska EN 1729 to wytyczne w kwestii dostosowania mebli edukacyjnych do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Meble muszą również spełniać określone kryteria w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Dostosowanie mebli do wzrostu dzieci jest szczególnie ważne, ponieważ prawidłowa pozycja siedząca jest warunkiem zdrowia i skutecznej nauki.
- W AJ Produkty jesteśmy przyzwyczajeni do tworzenia własnych produktów - 30% całego asortymentu to efekt pracy naszych własnych projektantów i fabryk . Dlatego, gdy wydano nową normę UE, natychmiast zdecydowaliśmy się zaprojektować krzesło, które spełni bardziej rygorystyczne wymagania, będzie przyjemne dla oka i wygodne w użyciu - mówi Jonas Emanuelsson, Product Manager AJ Produkty.

 

 

Eksperci? Uczniowie!

Gdy nasz zespół projektantów zaczął wchodzić w zawiłości procesu projektowania, zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie spytać prawdziwych ekspertów - samych uczniów.
- Spotkaliśmy się z uczniami z trzech różnych szkół i wysłuchaliśmy ich przemyśleń, aby dowiedzieć się, jakie są ich doświadczenia związane z korzystaniem z obecnych krzeseł oraz jakie ulepszenia chcieliby zobaczyć w przyszłości - mówi Jonas.

 

 

Projekt stawiający na wygodę

Nasza projektantka Cecilia Stööp naszkicowała rozwiązania w oparciu o listę życzeń dzieci, które skupiały się na wygodzie i elastyczności, w połączeniu z wymogami nowej normy UE w zakresie trwałości i stabilności.
Wkrótce wyłoniło się nowe krzesło, z otulającym oparciem i wyprofilowanym siedziskiem zapewniającym optymalny komfort.
- Zwężający się kształt oparcia pojawił się na wczesnym etapie procesu projektowania, ponieważ chcieliśmy umożliwić siedzenie na krześle przodem lub tyłem - wyjaśnia Cecilia. Priorytetem były również regulowane podnóżki, dzięki którym dzieci w każdym wieku mogą siedzieć w wygodnej pozycji, a rama w kształcie litery C ułatwia podwieszenie krzesła na ławce na koniec dnia, zapewniając ekipie sprzątającej lepszy dostęp do podłogi podczas porządków.

 

 

Pochodzenie nazwy

Szybko stało się jasne, że to krzesło będzie czymś niezwykłym. Potrzebowało zatem nazwy, która byłaby równie niezwykła...
- Nazwa przyszła mi do głowy, gdy zauważyłam, że oparcie przypomina literę Y, co kojarzy się z imieniem Yngve. Znam wspaniałego mężczyznę imieniem Yngve - mówi Cecilia. - Oprócz imienia, ma inne świetne cechy, takie jak troska o bezpieczeństwo, gościnność i delikatność. Wszystkie te cechy chcieliśmy nadać naszemu krzesłu.
Wykonaliśmy kilka prototypów, aby w pełni przetestować trwałość, wygodę i użyte materiały. Wróciliśmy też do uczniów, z którymi spotkaliśmy się wcześniej, aby poznać ich opinie.

 

 

Testy i wprowadzenie na rynek

Gdy projekt YNGVE został sfinalizowany, z dumą wysłaliśmy gotowy model do niezależnej instytucji testującej, aby zaświadczyła, że nasze krzesło jest gotowe.
- Krzesło YNGVE przeszło bardzo rygorystyczne testy i zostało zatwierdzone jako zgodne z normą EN 1729 - mówi Jonas Emanuelsson. A teraz gotowe krzesło jest dostępne na rynku, dzięki czemu każdy uczeń może zdrowo i wygodnie siedzieć na wiele różnych sposobów – dodaje.

 

 

To jeszcze nie wszystko…

Oryginalna wersja YNGVE jest dostarczana z ramą C, ale proces rozwoju produktu wciąż trwa i w przyszłości pojawi się więcej wersji i pomysłów, m.in. w kwestii konstrukcji ramy i podnóżka. Od samego początku model jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, a z czasem pojawi się ich więcej. Ponieważ dzieci rosną i rozwijają się we własnym tempie, krzesło YNGVE jest dostępne w trzech różnych wysokościach .

 

 

 

 

Nowości od AJ Produkty w Twojej skrzynce!

Co tydzień wysyłamy newsletter z ciekawymi artykułami, wskazówkami i inspiracjami jak urządzić firmowe wnętrza. W naszym newsletterze znajdziesz też aktualne promocje i gorące nowości. Zapraszamy!