Sposoby na prace w stylu fit

Sposoby na prace w stylu fit

W większości biur praca wygląda podobnie: od osób zatrudnionych wymaga się wykonywania obowiązków w pozycji siedzącej. Skutkuje to długotrwałym siedzeniem na krześle bez możliwości zmiany pozycji. Niektórzy pracownicy są tak obłożeni obowiązkami, że nie znajdują nawet czasu, aby przynieść sobie szklankę wody, a lunch spożywają przy biurku. Ciągłe siedzenie przez długie godziny może powodować bóle pleców, barków i ramion, bardzo negatywnie wpływając na poziom komfortu zatrudnionych. A przecież nie od dziś wiadomo, że przedłużający się dyskomfort fizyczny prowadzi do obniżenia produktywności oraz utraty motywacji do pracy. Istnieje jednocześnie ścisły związek między produktywnością poszczególnych pracowników, a efektywnością i wynikami biznesowymi całej organizacji. Jak uniknąć przykrych konsekwencji braku komfortu? Co powinien zrobić świadomy pracodawca, aby poprawić produktywność swojej załogi? Istnieje wiele sposobów na podniesienie poziomu koncentracji. Pracując w biurze, naprawdę można być fit! Kluczem do uniknięcia konsekwencji braku komfortu są odpowiednio dobrane meble biurowe. Dzięki przemyśleniu tej kwestii już na etapie aranżacji biura można w prosty sposób przyczynić się do zdrowego i efektywnego środowiska pracy. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów i wskazówek, jak zadbać o pracowników, zapewniając warunki do produktywnego wykonywania obowiązków.

 

Zadbaj o komfort

Właściciele firm mogą podnieść morale pracowników oraz zadbać o balans w pracy dzięki działaniom na rzecz poprawy ogólnego komfortu (fitforwork.org, BENEFITS OF A HEALTHY WORKFORCE, b.d). Jednym z popularnych sposobów osiągnięcia zamierzonego celu jest zainwestowanie w ergonomiczne wyposażenie biura. Wygodne meble z możliwością regulacji zapewnią niezbędny komfort i chęć do pracy. Dobrym przykładem wyposażenia, które robi niebagatelną różnicę, jest biurko z regulacją wysokości blatu, które pozwala wygodnie zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą dowolną liczbę razy w ciągu dnia. Istnieją dwa podstawowe typy biurek z regulacją: jedne podnosi się i opuszcza ręcznie, a drugie posiadają elektryczne napędy, które pozwalają regulować wysokość jednym naciśnięciem przycisku. Sama możliwość zmiany pozycji przy pracy bardzo dużo zmienia – pozwala uzyskać maksymalny poziom wygody i dostosować wyposażenie do potrzeb. Innym elementem wyposażenia wpływającego na poziom komfortu są fotele biurowe. Funkcjonalności takie jak regulacja kąta nachylenia oparcia, regulowane podłokietniki czy podparcie lędźwi to klucz do wygody podczas pracy na siedząco. Mówiąc ogólnie, ergonomiczne wyposażenie zmniejsza napięcie w ciałach pracowników nawet, gdy muszą oni spędzać długie godziny na siedząco. Powyższe przykłady doskonale obrazują, jak istotne jest zapewnienie pracownikom optymalnego poziomu komfortu podczas pracy. Łatwo wysnuć wniosek, że wygoda każdego z osobna wspiera ogólną produktywność organizacji traktowanej jako suma członków zespołu. Warto w to zainwestować.

 

Ćwicz w biurze

Praca przez długie godziny może być monotonna dla pracowników. Mowa tu o fizycznym aspekcie – brak zmiany pozycji ciała często prowadzi do sztywności stawów i zastoju mięśni. Aby pozostać zdrowym i utrzymać dobrą formy mimo pracy siedzącej, pracownicy powinni wykonywać w ciągu dnia krótkie ćwiczenia. Pomoże to zredukować sztywność, zapobiegnie garbieniu się i bólom pleców oraz odświeży umysł. Bardzo prostym pomysłem na aktywność w pracy jest krótki spacer po śniadaniu lub lunchu. Nawet kilka kroków to sposób na spalenie kalorii i pomoc w trawieniu. Całościowo przyczynia się to do utrzymania formy. Podczas pracy można też łatwo ćwiczyć wzrok. Zamykanie oczu, odwracanie się od ekranu i spoglądanie na odległe przedmioty pozwala zachować wzrok w dobrej formie. Inne ćwiczenia to rozciąganie ramion i nóg w regularnych odstępach czasu lub krążenie głową po kilka razy w obu kierunkach. Wszystkie wymienione ćwiczenia można wykonywać nawet, gdy jedynym miejscem, gdzie możemy się znajdować, jest nasze biurko komputerowe. Nie trzeba wychodzić i szukać specjalnego miejsca, żeby chwilę poćwiczyć – to doskonała wiadomość! Innym znanym sposobem na zachowanie formy jest rezygnacja z windy na rzecz schodów lub zaparkowanie auta w sporej odległości od wejścia do firmy (verywell.com, TAKING THE STAIRS, 2016).

Na koniec warto wspomnieć, że nawet jeśli bardzo dużo zrobimy, aby ćwiczyć w pracy, a pracodawca zadbał o ergonomiczne wyposażenie naszego stanowiska, wciąż możemy odczuwać zmęczenie i dyskomfort fizyczny. Dlaczego? Powodem najczęściej jest zbyt mała ilość snu. Każdy z nas powinien spać przez 8 godzin na dobę – dzięki temu nie wstaniemy zmęczeni i niechętni do pracy. Pamiętajmy: wypoczęty pracownik to produktywny pracownik!

Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.